NAISPOWER’I TÖÖRIISTAD leiad Makita valikust

Pilt: Makita

Buduaar

Kui olin tööalase kannapöörde teinud ja Makita Eesti kollektiiviga liitunud, küsis nii mõnigi mu meestuttav, miks ma valisin nii ebanaiseliku töö. Sõbrannad seevastu läksid õhinasse, lugedes üles kõik oma kodu- ja aiatööde superabilised Makita valikust.

Tore oli ka see, et ühel päiksepaistelisel laupäeval sain oma Facebooki kirjakasti kunagise klassivenna postituse, milles oli foto Makita tööriistu täis kotist. Juures sõnum „Minu kõige tähtsam kott“, lisaga „Kui koti autost välja võtsin, tulid kohe sina meelde“.

NAINE TÖÖRIISTAPOES

Makita kaubamärk seostub paljudele just profitööriistadega. Võimsad, kvaliteetsed, kallid – õige, professionaalid on üks osa ostjaskonnast, kuid enamik tööriistu hõlbustavad just kodukasutajate töid. Sõna „kvaliteetsed“ vastab tõele – see selgub vast ka siis, kui loo lõpuni loed ja leiad sealt kasutajate eranditult kiitvad kogemuslood. Makita tööriistad on enam-vähem sama kallid kui teiste sama kvaliteeti ja funktsioone pakkuvate kaubamärkide tooted. Valikus on nii ehitustööriistad kui ka töövahendid, millega kodu puhastada ja aiatöid teha. No mis ebanaiselikkusest siin saaks rääkida?!
Hiljuti anti mulle ülesanne koostada 2020. aasta aiatehnikatoodete kataloog. Ilmselgelt tundsin seepeale, et tehniliste teadmiste hiigelvormi saavutamiseks tuleb mul nüüd külastada Makita toodete edasimüüjaid. Kindlasti on selleks Makserv ja Tallmac, kuna nende ettevõtete esinduskauplused on Makita kaubamärgiga tööriistadega Eestis kõige kauem kaubelnud. Ja tõepoolest! Sain neis kõikidele oma uudishimulikele ja pisut tehnikavõõrastele küsimustele vastused ning boonusena võisin end kurssi viia sellega, milliseid mudeleid inimesed enim armastavad ja ostavad.

Liikuvale inimesele on akuga tööriistad kõige parem valik, kuna need ei vaja pidevat juhtmega ühendust ning kaaluvad vähem kui vedelkütusega seadmed.

VARASUVEL AED KORDA!

Tallmaci müügiesindaja Alar Näär seletas sama veendunult kui restorani peakokk köögi toorainetest rääkides, et tööriistade ostmist mõjutab enim hooajalisus. Kevad toob poodi aiatehnika ostjad – esimeste aiatöödena tuleb lõigata oksi ja õhutada muru. Muru lihtsalt eeldab hoolitsust ja selle jaoks on parim abivahend suur niidukilaadne masin. Muruõhutaja lisaväärtuseks on peale juurtele hapniku juurdepääsu võimaldamise ka sambla eemaldamine muru seest. Käsitööna või murunaelkingadega oleks seda väga vaevarikas – kui mitte mõeldamatu – teha, kuid muruõhutaja on tõeliselt kasutajasõbralik lahendus.

Erinevate lõikurite puhul määrab ostuotsust see, mida ja millist hekki, põõsast või puud soovid lõigata. Valik on väga lai. Kui sul on pikk või kõrge hekk, tuleks valida pikema latiga seade. Makita hekilõikajatest on Tallmacis kõige müüdavam akuhekilõikur DUH 523 – sellega on võimalik 50-meetrine kuusehekk kõikidest külgedest ära pügada ja aku ei saa selle jooksul tühjaks. Hekilõikurite mudelivalikus on ka seadmeid, mille lõikenurga muutmisega on mugav ilma oma kehaasendit kohendamata pügada hekk nii külgedelt kui ka ülevalt kenaks.

Väga universaalseks tööriistaks on ka muru- ja hekikäärid DUM604, millel on lisatarvikute vahetamise võimalus. Kääridega saab hekki kujundada ja muruäärseid üleminekuid pügada. Uued akuoksakäärid DUP362 on väga täpse oksalõike poolest asendamatud ja teevad jällegi tuhandeid lõikeid, enne kui aku tühjaks saab. Arboristide seas on tänu asjaolule, et seade on hästi tasakaalus, populaarne DUC306 kettsaag. Saag on kerge ja kompaktne ning sellega on lihtne näiteks puu otsas ühe käega end kinni hoida ja teisega tööd teha. Kui aku ja laadija on varem olemas, siis samaväärne seade DUC254 säästab kasutaja rahakotti keskmiselt 75 euroga.

Kui on soov juba sõrmejämedusest suuremat võsa maha võtta, peaks valima seadmed, mis töötaksid vedelkütusega. Aga no ausalt, seepeale võib küll oma pikki ripsmeid üles-alla liigutada, pilgu lakke visata ja abitult õhata, sest naised ei peaks niivõrd raske füüsilise tööga tegelema!

Foto: Makita

TEADLIKE ABILISED

Makservi kaupluse juhataja Holger Klein andis hea ülevaate, kellele on oksapurustaja, akulehepuhur ja puhur-imur ning akuaiakäru asendamatud abilised.
Oksapurustajat läheb aeg-ajalt vaja igas aias. Mõnes majapidamises tuleb seda aga üsna tihti kasutada – näiteks kui krundi piiriks on lehtpuuhekk, majandatakse oma metsatuka korrashoiuga või on käsil muud tööd, mille käigus tekib oksaprahti. Lõkkesse ja prügikottidesse on üle ühemeetriseid oksi keeruline paigutada, kuid oksapurustaja teeb oksad maisipulgataolisteks tükkideks, mida on lihtne maasse kaevata, kompostida või ära põletada.
Akutoitel või ka juhtmega puhurid ja puhur-imurid on aktuaalsed aasta läbi. Näiteks on need ideaalsed ehitusplatsidelt tolmu ja prahi eemaldamisel. Aias on puhur-imur lihtsalt super! Vajalik abiline nii kevadsuvel tolmu puhumiseks, sügisel lehti kogudes kui ka talvel lund eemaldades. Okkad ja kivikesed haihtuvad selle abil silma alt otsekui imeväel ja samal ajal pole häirivat müra. Vaid kahetaktilise bensiinimootoriga puhurid tekitavad lärmi. Väiksemate mudelitega on käepärane lõkkeid ja grilli süüdata. Nendega saad iga päev ka terrassid ja rõdud kerge vaevaga puhtaks, nii et tülika harja olemasolu võib siis üldse unustada. Asendamatu abimees!
Makita akuaiakäru müüb kenasti. Kui on valida 80-eurose plekk-käru ja luksuse vahel, mis liigutab end ise ja peab kaua vastu, mida eelistada? Selge see, et akuaiakäru.

Erakliendid on ostnud neid oma naistele, kelle hallata on suured maamajade krundid või kel on mitusada meetrit vaja transportida raskeid asju: mullakotte, taimi, küttepuid jms. Ärikliendid on nutika aiakäru soetanud oma hinnatud oskustöölistele, et säästa nende tervist.

Foto: Makita

Vaata Makita aiatööriistade 2020. aasta kataloogi www.makita.ee meedia menüüst.

Leia Makita toodete müüjad aadressilt www.makita.ee edasimüüjate menüüst.

KASUTAJATE KOGEMUSED

Pildi „Minu kõige tähtsam kott“ saatja

Rauno Vain, töötab logistikavaldkonnas

Minu esimeseks Makita ostuks aastaid tagasi oli komplekt, mis sisaldas akutrelli ja kruvikeerajat. Tänase „minu tähtsaima koti“ sisuks on Makita aiatööriistadest murukäärid, käsitööriistadest ketassaag, erinevad trellid ja kruvikeerajad, akutolmuimeja, tiigersaag, universaaltööriist ja mõni ese veel. Teen nendega põhiliselt remondi- ja ehitustöid, aga kasutan ka auto juures.
Miks Makita?
Need on käepärased tööriistad, millel on piisava tööajaga akud. Ostuotsust aitasid teha hind ja vastupidavus.

Naine, kes teeb kõike ise

Kaidi Lehtla, elamuskeskuse poe juhataja 

Kui sain endale aastaid tagasi maamaja, soetasin kohe Makita mootorsae, sest tööd oli ümber maja palju. Tarvis oli maha võtta vanu õunapuid ja sirelivõsa. Aastaid hiljem soetasin endale ka Makita hekilõikuri. Mootorsaag sai kunagi muretsetud tänu tuttava soovitusele ning ka hinnatase oli teiste saagidega võrreldes mõistlik. Kusjuures mul on see saag praegugi alles ja pean ütlema, et olen vahetanud sel ainult saeketti ja käinud tavapärases hoolduses. Saag töötab laitmatult ka nüüd, kümme aastat hiljem. Ühe hea tööriista juures ongi oluline selle vastupidavus. Olen oma kunagise ostu üle ka veel aastaid hiljem õnnelik. Makita tööriistadest sooviksin endale veel lehepuhurit, kuna elan Nõmmel ja siin käib aias üks pidev võitlus männiokastega. Lehepuhuriga oleks okkaid tõrjuda mugavam kui pidevalt harjaga pühkides.

Mida arvata akutoitel seadmetest?

Akuga seadet on mugav kasutada, näiteks olen seda tundnud just hekilõikuri puhul – ei pea pidevalt jälgima voolujuhet, et töötades sellesse ei takerduks. Kuna matkan ja telgin suviti väga palju, on mu lahutamatuks kaaslaseks Makita raadio. Aku peab tunde vastu ja helikvaliteet on superhea. Samuti on Makita akutrell mind hädast välja aidanud kardinapuude paigaldamisel. Kerge käes hoida ja mugav kasutada. Iga naine saab sellega augu seina puuritud!

Hoolitsetud Nõmme koduaia perenaine

Riina Kaljund, toiduainete hulgimüügi valdkonnast 

Kuna töötan kodukontoris raamatupidajana, on mulle oluline pärast pikka arvuti taga istumist ennast liigutada. Vahel võtan kahe töö vahel kasvõi 15–30 minutit ja lähen teen aias mingi väikese töö – olgu see siis muru rehitsemine kevadel ja sügisel või rohin kiiresti üle kõik ilupeenrad. Kui teha seda natukesehaaval ja iga päev, ei teki tunnet, et pead midagi vastumeelselt tegema ja aega ei jätku. Kuna mulle meeldib taastada vana mööblit ja värskendada aias kulunud pindu, on kõige suuremat kasutust leidnud Makita ekstsentriklihvmasin. Vajadusel kasutan ka Makita kuumaõhupuhurit – vanadelt ustelt ja aknaraamidelt saab sellega suurepäraselt värvi maha.

Mida arvata akutoitel seadmetest?

Kahjuks ei ole mul ühtegi Makita akutööriista, aga kindlasti on plaanis lähiajal soetada. Eriti huvitab mind akupuhur, mis töötab kahe akuga, sest eelmisel aastal lasime maja ümber panna kiviparketi ja seda suurt ala meeldib mulle puhtana hoida, hoolimata männiokaste pidevast sajust. Akuga seadet eelistaksin kasutusmugavuse pärast. Akuseadmega ei pea muretsema pikendusjuhtmete ega pistikute õues olemise pärast. Lisaks meeldib see, et kui on olemas üks komplekt akusid, saab neid kasutada kõigi tööriistade puhul.

Tekst: Krista Maldur, artikkel ilmus ajakirjas Buduaar mai – juuni 2020.