PIKA ELUEA 10 saladust

Lisa kommentaar
PIKA ELUEA 10 saladust

Eneseteostus, kutsumus, flow – kõiki neid termineid kasutatakse selleks, et kirjeldada, kuidas inimene teostab ennast nii pühendunult, et ajataju kaob. Jaapanis on võtmesõnaks ikigai ehk tegemise rõõm. Pikaealised jaapanlased võtavad vananemise vastu positiivse suhtumisega. Mida muud neilt õppida võiks?

Jaapanis asuval Okinawa saarel elab rohkem saja-aastaseid inimesi kui kuskil mujal maailmas. Saareelanikud kannatavad muuhulgas ka krooniliste haiguste, dementsuse ja vähi all kõige vähem.

Lisaks ikigai ellusuhtumisele mõjutavad jaapanlaste eluiga ka kogukond ning tervislikud eluviisid. Nad söövad palju tofut, kala, bataati ja köögivilju. Portsjonid on mõõdukad ja jaapanlased söövad kõhu vaid 80 protsendi ulatuses täis. Toit asetatakse taldrikule sedasi, et silmal oleks ilus vaadata ning ka igapäevaelus järgitakse esteetikat.

Saareelanikud veedavad palju aega üheskoos – kogukonna koosolekutel, teineteist aidates ja perega. Vananemine ei tundu neid takistavat. 

Jaapanlaste pikaealisuse kümme saladust:

1. Hoia ennast tegevuses, ka pärast pensionile jäämist. Tee asju, mida armastad. Ka rutiinide rikkumine hoiab meele ja keha värskena.

2. Võta rahulikult. Kiire eluviis nõrgestab elukvaliteeti.

3. Ära söö kõhtu liiga täis. Lõpeta söömine, kui kõht on 80 protsendi ulatuses täis. Ahmimine kurnab organismi ja ei tee seedimisele head.

4. Veeda sõpradega aega. Sotsiaalsus on imerohi. Suhtlemine teiste inimestega kergendab meelt ja vähendab muret.

5. Liikumine aitab vältida ja leevendab vananemise mõjusid. Liikudes eritab keha heaolu tootvaid hormoone.

6. Naerata ja lõdvestu – sedasi on palju lihtsam uusi sõpru saada.

7. Mine loodusesse. See laeb patareisid.

8. Ole tänulik. Pane iga päev kirja, mille eest sa tänulik oled. See suurendab rahulolu.

9. Ela hetkes. Ära muretse mineviku pärast ega karda tulevikku. Kasuta antud päeva parimal võimalikul viisil, et saaksid seda hiljem meelde tuletada.

10. Järgi enda igikai‘d – põhjust, mis suunab su elu edasi. Kui see pole veel selge, otsi seda. Kui teed seda, mida armastad, saad endale väärtusliku põhjuse, miks hommikuti voodist üles tõusta. 

 

allikas: Ilta Sanomat