SUUR PLEKKIDE SOS: kuidas erinevaid plekke eemaldada

Kas oled tihti kimpus näiteks šokolaadi-, meigi- või muruplekkidega? Kui jah, siis meil on sulle häid uudised! Kodune plekkide eemaldamine nõuab kiiret tegutsemist ja õigeid vahendeid ning kuigi erinevate levinumate plekkide eemaldamisel annavad paljud hoopis alla, on nende eemaldamine tegelikult vägagi võimalik. Kuidas aga on võimalik seda saavutada? Sinu ees on mahukas nimekiri levinumatest plekkidest ja nende tõhusaimatest eemaldusviisidest.

Kas oled tihti kimpus näiteks šokolaadi-, meigi- või muruplekkidega? Kui jah, siis meil on sulle häid uudised! Kodune plekkide eemaldamine nõuab kiiret tegutsemist ja õigeid vahendeid ning kuigi erinevate levinumate plekkide eemaldamisel annavad paljud hoopis alla, on nende eemaldamine tegelikult vägagi võimalik. Kuidas on võimalik seda saavutada? Sinu ees on mahukas nimekiri levinumatest plekkidest ja nende tõhusaimatest eemaldusviisidest.

 


Liimiplekid või näts

Lisa jääd või jääkülma vett, et pind kõvemaks muuta ning kraabi plekk maha nüri noaga. Immuta seejärel riiet plekieemaldajaga, loputa ja pese pesumasinas.

Küpsetatud oad

Loputa plekki külma veega pleki tagaküljelt (riide seest). Hõõru pehme harja ja vedela pesuvahendiga plekki ning loputa korralikult. Pane plekile veidi valget äädikat ja loputa uuesti. Korda kõike, kuni riie on võimalikult puhas. Seejärel pane riie pesumasinasse ja valge riide puhul lisa valgendajat.

Grillkaste

Tee kõike samamoodi nagu küpsetatud ubade puhul. Kui plekk ikka välja ei tule, leota riiet 30 minutit vedelas pesuvahendis ja pese uuesti pesumasinas.

Erinevad joogid nagu kohv, tee, karastusjoogid, vein ja muud alkohoolsed joogid

Leota riiet jahedas vees ning seejärel lisa plekile plekieemaldusvahendit ja hõõru plekki veidi pehme harjaga. Pese riiet pesumasinas ja kui tegemist on heleda riidega, lisa ka valgendajat.

Veri

Värske pleki puhul leota riiet külmas vees ja pese pesumasinas. Kindlasti ei tohi kasutada leotamiseks kuuma vett, sest see kinnitab plekki veelgi.

Vanema pleki puhul leota riiet soojas vees, kuhu on lisatud vahendit, mis sisaldab ensüüme. Viimaseks pese riiet pesumasinas.

Kui plekk ikka maha ei tule, kasuta uuesti pesumasinat ning lisa ka valgendajat.

Triikimisest, roostest ja muudest teguritest tingitud valge rõiva värvimuutus

Kasuta rooste-eemaldit, mis on mõeldud riietele, ja pese pesumasinas. Ära kindlasti kasuta valgendajat, sest see võib värvimuutust veelgi intensiivsemaks muuta!

Või

Kasuta plekieemaldusvahendit ja pese seejärel riiet pesumasinas võimalikult kuumal temperatuuril.

Küünlavaha

Kraabi küünlavaha riidelt nüri noaga. Aseta plekk kahe paberrätiku vahele ja pressi kuuma triikrauaga, et paberid pleki välja imaks. Aseta plekk näoga uuesti puhta paberrätiku peale ja töötle plekki teiselt poolt plekieemaldusvahendiga. Jäta plekk kuivamiseni paberrätikute vahele. Viimaks pese pesumasinas.

Šokolaad

Kraabi õrnalt maha liigne šokolaad ja loputa riiet külmas vees. Eeltöötle riiet plekieemaldiga ja pese pesumasinas võimalikult kuumal temperatuuril.

Meigiplekid

Eeltöötle riiet plekieemaldi või vedela pesuvahendiga ning pese pesumasinas.

Pastellid, pliiatsid, kriidid

Väikese üksiku pleki korral kasuta samu võtteid, mida küünlavaha korral ning pese riiet väga kuumal temperatuuril. Kui sul on aga mitmeid plekkidega rõivaid, pese rõivaid kuuma veega, lisades juurde pesuvahendit ja söögisoodat.

Piimatooted

Eeltöötle plekke, leotades neid 30 minutit kuni paar tundi (olenevalt plekist) pesuvahendis, mis sisaldab ensüüme. Viimaks pese riiet pesumasinas.

Deodorant

Lisa plekile enne riide pesumasinasse panemist plekieemaldusvahendit ja lase sel seista 5 kuni 10 minutit.

Muna

Leota plekki ensüümidega pesuvahendis 30 minutit kuni paar tundi, olenevalt plekist, ning seejärel pese pesumasinas.

Puuviljad, mahlad

Pese rõivast antud tekstiilile sobiva valgendajaga.

Muru

Leota plekki ensüüme sisaldavas pesuvahendis.

Rasv, õli

Aseta plekk näoga allapoole puhaste paberrätikute peale ja lisa riidele plekieemaldusvahendit. Vaheta paberrätikuid pleki all iga mõne minuti tagant. Viimaks lase kuivada, loputa ning pese võimalikult kuumal temperatuuril pesumasinas.

Jäätis

Eeltöötle plekki, leotades seda vähemalt 30 minutit ensüüme sisaldavas pesuvahendis. Seejärel pese riiet pesumasinas võimalikult kuumal temperatuuril.

Tint

Kuna tinte on erinevaid ja tindiplekkide eemaldamine on vahel pea võimatu, on nende eemaldamiseks mitmeid variante.

Esmalt proovi plekki töödelda plekieemaldusvahendiga ja pese riiet pesumasinas. Kui see ei toimi, hõõru pleki ümbrust alkoholiga ja aseta riide määrdunud ala paberrätikutele näoga allapoole. Lisa plekile alkoholi või plekieemaldusvahendit ning vaheta paberrätikuid iga natukese aja tagant just nagu rasva- või õliplekkide puhul. Loputa korralikult ja pese riiet pesumasinas.

Ketšup

Kasuta lusikat või nuga, et eemaldada riidelt liigne ketšup, kuid väldi selle riidesse hõõrumist. Loputa plekki külma veega tagant ehk rõiva seest, et plekki rõivast välja „lükata“.

Majonees

Kasuta plekieemaldusvahendit ja pese seejärel riiet pesumasinas võimalikult kõrgel temperatuuril.

Muda

Kui muda on riidel kuivanud, pühi seda maha nii palju kui võimalik. Seejärel leota riiet plekieemaldusvahendis või vedelas pesuvahendis ning pane pesumasinasse.

Sinep

Leota plekki külmas vees ja seejärel kasuta plekieemaldusvahendit. Pese riiet võimalikult kuumal temperatuuril ja valge riide puhul lisa valgendajat.

Küünelakk

Hoiatus! Küünelakki võib olla võimatu eemaldada!

Kui aga riie on sulle kallis, aseta riie näoga allapoole paberrätikutele ning lisa küünelakieemaldajat. Vaheta paberrätikuid iga mõne minuti tagant. Korda vajadusel kõike ja lisa riie pesumasinasse.

Vein

Leota plekki külmas vees umbes pool tundi. Seejärel kasuta plekieemaldusvahendit ja pese riiet pesumasinas. Heleda riide puhul kasuta ka valgendajat.

 

On sul siia lisada mõni oma toimiv plektieemalduse nipp?

Allikas: Cleaninginstitute.org