Reklaam sulgub sekundi pärast

VEEBIKONSTAABEL HOIATAB: sellised postitused teevad sulle rohkem halba kui head

Sotsiaalmeediast on saanud lahutamatu osa igapäevasuhtlusest, kuna see pakub piiramatuid võimalusi jagada maailmaga kõike, mis sinu jaoks jagamist väärt on. Või kas siiski? „Veebikonstaablina olen korduvalt kokku puutunud juhtumitega, kus pähe turgatanud ja sotsiaalmeediasse paisatud postitus probleeme toob. Vanasõna ütleb, et üheksa korda mõõda ja üks kord lõika. See mõttetera võiks olla harjumuseks igaühele, kel plaanis järgnevast loetelust mõni pilt või postitus põhjatusse internetti puistata,” ütleb veebikonstaabelMaarja Punak.

Sotsiaalmeediast on saanud lahutamatu osa igapäevasuhtlusest, kuna see pakub piiramatuid võimalusi jagada maailmaga kõike, mis sinu jaoks jagamist väärt on. Või kas siiski? „Veebikonstaablina olen korduvalt kokku puutunud juhtumitega, kus pähe turgatanud ja sotsiaalmeediasse paisatud postitus probleeme toob. Vanasõna ütleb, et üheksa korda mõõda ja üks kord lõika. See mõttetera võiks olla harjumuseks igaühele, kel plaanis järgnevast loetelust mõni pilt või postitus põhjatusse internetti puistata,” ütleb veebikonstaabel Maarja Punak.

Postitad infot, mida kuulsid kõrvalistelt inimestelt. Suust suhu leviv (kuulu)jutt on selle kõrval poisike, mida võib teha sotsiaalmeedias seinalt seinale leviv (kuulu)jutt. Must-valgele kirjapandu levib kui kulutuli ning jätab vähe võimalusi öeldut parandada, pehmendada või tagasi võtta. Kahju võib olla korvamatu.

Postitad teise kohta roppusi, alandavat või solvavat sisu. Hei, tige tikker! Kui sul on ütlemist, lahendame arusaamatuse omavahel ega kaasa sellesse kõiki kõrvalisi kohtupidajaid. Selline käitumine ei ole ainult raske solvatule, aga annab veelgi paremini aimu postitaja enda argusest, madalalaubalisusest ja oskamatusest probleemseid olukordi asjalikult lahendada.

Postitad pildi teisest temalt eelnevat luba küsimata. „Üllatus, su pilt on näoraamatus” pole tõenäoliselt see, mida iseendagi kohta ootamatult internetiavarustes surfates avastada soovid. Olgu postitaja meelest pilt nii kaunis või naljakas, võib see kaasa tuua asjatuid arusaamatusi, isegi sügavat solvumist. Nõusoleku küsimine „modellilt” pole ainult teise privaatsusest lugupidamine. See on elementaarne viisakus.

Postitad pilte oma lapse igast eluhetkest. Võibolla üllatav, kuid juba täna on neid täiskasvanuikka jõudnuid, kes enda internetis levivate punnispõsksete beebipiltide üle kuigi õnnelikud ei ole. Nii on kohtusse kaevatud nii mõnigi lapsevanem, kes valimatult oma lapse põnnipilte mõtlematult üles on laadinud. Valige hoolikalt, kas jagate selliseid pilte valitud sõprusringkonnas või kogu ilmale. Seda enamgi, et osadel juhtudel on armsad beebipildid vanemate teadmata leidnud kasutust sootuks teistel veebilehtedel, teistel eesmärkidel.

Postitad pildi reisil olles. See pole kaugelt enam müüt, et ka vargad vaatavad sotsiaalmeediasse tehtud postitusi. Kaugele maale läinud pererahvas on ahvatlev teema, eriti kui hajaasustusega piirkonnas majapidamine nädalateks üksipäini jääb. Parim lahendus seejuures on pildigaleriid soojamaareisist jagada siis, kui äraolek seljataga ning õblukese lukuga majaukse taga pererahvas taas toimetamas.

Postitad pildi seadusvastasest tegevusest. Suurim sõlmküsimus on seejuures lapsed ja alkohol. Noorsoopolitseinikule võib see anda abistava juhtlõnga, milline laps ses küsimuses ehk enam abi vajab, kuid aastate möödudes võivad sellised fotod mõjutada teatud ulatuses noore kõrgkooli kandideerimist, tööle saamist ning muudki. Täiskasvanute puhul näidatakse teinekord tahtlikult või tahtmatult oma mässumeelsust ulatuslikust kiiruseületusest või muust huligaansest tegevusest pilte jagades. Ühiskondlik kontroll toimib aga samamoodi sotsiaalmeediaski. Seega selliseid fotosid välja pannes võite arvestada hulga inimeste hukkamõistuga.

Postitad palgapäeval pildi saadud rahalehvikust või muust hinnalisest. Kus tegijaid, seal nägijaid. Ja ei lähegi kaua, kui hinnaline ese ootamatult jalad alla võtab ning kadunuks jääb. Rahabossina esinedes on jällegi soovimatute laenuküsijate rivi ukse taga ootamas. No aga ise ju ütlesid, et sinul on üle. Ehk jagad siis nüüd teistegagi?

Postitad tööajal. Pole oluline, kas see on Instagrami lisatud toidupilt või „enekas” sügiseses pargis. Eelnevalt tasub järele uurida tööandja suhtumist tööajal tehtud postitustesse. Muidu võib ootamatult ilmneda, et tööandjal tekib küsimus, kas keegi siin majas tööd ka ikka teeb?

Postitad seda, mis pole sinu jagada. Teadmine võib tunduda taevariik, aga kas iga teadmine on ikka igaühe jagada? Teise rasedusest, tema lapse õpiraskustest või sõbrannat petvast mehest postituse tegemine on nõnda isiklik, et pole kõrvalise kuulutada. Just nagu üks tuntud laulujupp räägib „Ja pole sinu asi see, kus ma käin või mida teen!”.

Laed üles peo käigus purjuspäi tehtud pildid. Hmm, ja milleks? Et hommiku saabudes saaks isegi üle vaadata, kui õudselt sai tehtud ja oldud? Aga näitaks hoopis oma paremat poolt?

Mida teha siis, kui postitus läks ikkagi pange ning olukord üle käte? Erinevalt maailma looduskatastroofidest ja lakkamatust näljahädast on lahendus olemas ja teha tuleks järgmist: kustuta postitus, vabanda asjassepuutuvate ees ning tee juhtunust järeldused edaspidiseks. Õpime tehtud (või parem teiste) vigadest!

ilmunud ajakirjas Buduaar