55 kilogrammi kaaluv Marian: kui sa oled paks, siis ära ohi vaid tegutse!

55 kilogrammi kaaluv Marian: kui sa oled paks, siis ära ohi vaid tegutse!

Kaaluprobleemidest räägitakse Eestis viimasel ajal väga palju. Valdavalt ikka nendest inimestest, kes on rasvunud ja kaaluvad 100 kg kanti. Tähelepanuta jäävad aga need inimesed, kes on nn paksukesed. Oih, vabandust, nii ei tohi neid ju nimetada, see on solvav. 

Kõigepealt vabandan kõikide paksude ees, kes ei ole paksud laiskusest või liigsöömisest! Teid see lugu ei puuduta! 

Kaaluprobleemidest räägitakse Eestis viimasel ajal väga palju. Valdavalt ikka nendest inimestest, kes on rasvunud ja kaaluvad 100 kg kanti. Tähelepanuta jäävad aga need inimesed, kes on nn paksukesed. Oih, vabandust, nii ei tohi neid ju nimetada, see on solvav. Meie ühiskond on muutunud samasuguseks nagu Ameerika, kus leitakse, et paks on ilus ja normaalne olla. Miks see nii on? Sest suurtel korporatsioonidel on kasulik, et sa oleks paks ja soovitavalt ka haige, kuna siis sa tarbid nende ebatervislikke tooteid, mis moodustavad poodides umbes nii 90%.

Vaata, millise nurga pealt sa tahad, paks ei ole ilus. Mitte kunagi. Isegi mitte siis, kui tal on ilus nägu, ilus naeratus, või ilusad riided, mille stilist Ženja Fokin on välja valinud kehapuuduste varjamiseks. Selle asemel et asju kokku osta, millega end ilusamaks teha, või põdeda ja ohkida, et sa nii paks oled, söö mõistlikus koguses puhast tervislikku toitu ja liigu umbes nii 10 korda rohkem kui sa täna seda teed (st vähemalt 5 km päevas). Peenikeseks saada pole ju mingi tuumafüüsika!

Aga tuleme tagasi paksukeste ehk suure osa su sõbrannade juurde, kes jagunevad kolmeks. Üks osa neist arvab, et on enam vähem normaalkaalus, mida kannatab riietega varjata. Teine osa leiab, et nad ei saa oma kehakaalu langetada, kuna see on nende geneetika ning kolmas kõige suurem osa testib edutult igasugu kaalulangetamise nippe, mis ei toimi. Huvitav küll miks? Võib olla seetõttu, et kogu elustiil ja väärtushinnangud on valed – sa petad ennast ja teisi. Liigu päevas vähemalt 5 km jala ja jäta maailmas kõige rohkem inimesi tappev suhkur ja valge jahu oma menüüst välja, ole kannatlik ning 6 kuu pärast sa ei ole enam paksuke, väsinud ja/või stressis! Inimene ei ole loodud paksuks. Luba oma kehal olla see, kelleks sind on loodud. Anna talle parimat kütust, siis saab ka keha normaalselt funktsioneerida. Kõik, absoluutselt kõik need paksukesed, kellega ma kokku puutunud olen ja kes kaalu langetavad püüavad, on esimesed, kes oma nn dieedi ajal näpud võõrasse kommikaussi ajavad ja trepi asemel liftiga 3. korrusele sõidavad. Kõik teie, keda ma just mainisin – võtke end käsile! Võibolla te seda enam ei mäleta ja ei tea, mis tunne on olla sale, aga võrreldes peenikesega on paks ikka rõvedalt vastik olla. Tean seda omast käest!

Lugu oli nii, et võtsin poole aastaga 5 kg juurde. Seda mitte laiskusest vaid tervislikel põhjustel. Teen muidu palju sporti, aga suvel väänasin nii õnnetult jalga, et sporditegemises oli ligi pooleaastane paus. Kuna mul polnud kunagi kehakaaluga probleeme olnud, siis ei osanudki oodata, et sellega võib kaasneda kaalutõus. Kaalusin ühtäkki endise 55 kg asemel 60 kg. Kuna kaalunumber pole mulle kunagi oluline olnud, küll aga on oluline mu enesetunne, siis seetõttu ei pannud ka oma kiiret rasvumist enne tähele, kui tundsin, et elu muutus raskemaks. Enamik tuttavaid ütlesid, et seda pole nähagi kuskilt, aga ma pean tunnistama, et kuradi raske oli olla 60 kilone. Kui pidin pisut kiiremini kõndima, hakkasin kohe hingeldama. Kui panin mõned oma vanad riided selga, siis need olid seljas ebamugavad – see tähendas, et kui ma  kaalust alla ei võta, pean kogu garderoobi välja vahetama, mis on ka rahaliselt korralik kaotus. Isegi jalanõud olid kuidagi kitsamaks jäänud. Pidin kogu aeg mõtlema, et mida millega koos kanda, et ma ei näeks välja nagu Michelini-mehike. Nagu te arvata võite, siis soonisid nii aluspüksid, rinnahoidjad kui teksad mu keha pehmetesse vormidesse oma jälgi. 

Vähe sellest, et paks on endal raske olla, see võib tekitada ka rohkelt piinlikke olukordasid. Mees üritas mind jõulude ajal sülle võtta ja lihtsalt ei jaksanud. Alguses tundus see naljakas, aga peale teist kohaltrebimise katset hakkas mul mehe ees häbi ja ma hakkasin tema tegevust takistama – haarasin kuskilt kinni või siplesin, et jääks mulje nagu küsimus ei ole mitte selles, et tema ei jaksa, vaid selles, et mina muudan selle talle keeruliseks. Mul oli lihtsalt ebamugav, et naisterahvas on nii suur ja raske, et mees ei jõua teda sülle võtta. Meenutasin endale täisnuumatud siga. Ausalt öelda ka tunne oli samasugune! Olen ikka ette kujutanud, kuidas mul on pulmad ja mees mind üle lävepaku süles tassib. Mõtle, kui ma kaaluks pulmade ajal 60 kg ja ta ei jõuagi seda teha?

See tunne oli nii ebameeldiv, et võtsin end kohe käsile ja sain ühe kuuga lisakilodest võitu. Ma ei saanud küll vabalt ringi liikuda, aga sain ujuda ja ka see aitas kaalulangusele kaasa. Loomulikult on väga tähtis ka toit ja mitte ainult kalorid vaid toiteväärtus – et see oleks kemikaalidevaba ja lihtne seedida.

Mul on nii kahju kõikidest paksukestest. Nende elu võiks olla palju helgem ja kergem, kui nad vaid viitsiksid. Ükskord ma nägin teleris ühte telesaadet, kus inimestele riputati külge mingid liivakoti taolised asjad, et nad saaks aru, kui raskeks nende elu läheb, kui nad peaksid kaalus juurde võtma. Kui mina juba oma 60 kg-ga vaevlesin, siis huvitav mida mõtlevad ja tunnevad need naised, kes kaaluvad näiteks 70 või 80 kg või veel rohkem? Huvitav, kui nad saaks olla üheks päevaks 55 kg ja nad saaks tunda, kui kerge on neil joosta ja hüpata, kui mõnus tunne on, kui midagi kuskilt üle ääre ei valgu ning kõik riided istuvad ilusti, kas nad siis võtaksid end käsile?

Ma saan aru, et osad inimesed on haiged ja nende paksus on sellest tingitud, aga paljud noored naised on end lihtsalt ööklubi kokteilidest pekiseks joonud või saiakestest jämedaks söönud. Naised, võtke end käsile! Ärge kuulake seda Ameerika pläma, et ka paks on ilus – ei ole, mitte kuskilt otsast ei ole.  Mitte kunagi! Olge oma elu peremehed, ärge laste valgel jahul ja suhkrul oma elu juhtida!

 

Toimetus: Lugejate palvel avaldame Mariani pikkuse, mis on 165cm.

Marianilt diivanites ja kontoritoolides istuvatele paksudele Buduaari lugejatele