Reklaam sulgub sekundi pärast

KUIDAS HINGAMISTERAAPIA abil elukvaliteeti parandada

Monika Kuzmina

pilt: erakogu

Kui meel on müra ja ebaotstarbekaid mõtteid täis, aitavad hingamisharjutused tagasi fookusesse. Õpime, kuidas!

Tasakaalukeskuse hingamisterapeut ja raamatu „Hinga ja ela” autor Monika Palm sõnab, et erinevad hingamisharjutused aitavad igapäevastest tegemistest ja töistest mõtetest välja astuda ning meele klaariks lüüa. Selge meelega teeme paremaid otsuseid, oleme rohkem kohal ja loome paremat elu. Hingamisharjutus meele vaigistamiseks Võid seda harjutust teha 5–10 minutit või nii kaua, kuni olemine mugavaks muutub. 1. Istu sirge seljaga rätsepaasendis. Suu kergelt suletud. Suru parema käe pöidlaga kinni parema ninasõõrme pool ja hinga vasakust ninasõõrmest neljani lugedes sisse. 2. Seejärel suru vasaku käe sõrmusesõrmega kinni oma vasak ninasõõrme pool ja lase paremat ninasõõret hoidev pöial vabaks. Hinga neljani lugedes paremast ninasõõrmest aeglaselt välja. 3. Hoia vasak ninasõõre kinni ja hinga paremast ninasõõrmest neljani lugedes sisse. Nüüd sulge parema pöidlaga parem ninasõõre, lase vasak ninasõõre vabaks ning hinga vasakust ninasõõrmest neljani lugedes aeglaselt välja. Sellega on esimene hingamisring tehtud. 4. Jätka teise hingamisringiga tehes samu harjutusi viieni lugedes. Hoia hingamine pehme ja rütmiline. 5. Pikenda iga hingamisringiga sisse- ja väljahingamist ühe numbri võrra, kuni jõuad kaheksani. Hingamisharjutus fookuse hoidmiseks  Me kõik vajame aeg-ajalt hetke iseendale, et tulla enda keskmesse, hoida fookust ning vabaneda segajatest. Seda aitab teha 5-minutiline hingamisharjutus. 1. Seisa jalad õlgade laiuselt harkis. Põlved ei ole sirgeks lukustatud, vaid kergelt kõverdatud. Sabakont on pööratud sissepoole. 2. Pane suu kinni ja aseta keele ots hammaste taha ning hoia seda seal kogu harjutuse aja. 3. Siruta mõlemad käed enda ette õlgade kõrgusele. Käed on pehmelt ette sirutatud ja võivad olla kergelt küünarnukist kõverdunud. Peopesad vaatavad allapoole. Sõrmed vaatavad samutikergelt allapoole. 4. Hinga nina kaudu. Kui hingad sisse, painuta käelabad randmest ülespoole. Välja hingates painuta käelabasid allapoole. Jätka sellisel viisil hingamist ja käelabade painutamist 3–4 korda sisse-välja hingates. 5. Seejärel painuta sisse hingates oma käelabad randmest ülespoole ja välja hingates too käsivarred alla kõhu piirkonda. 6. Edasi sisse hingates vii põlved sirgeks ja tõsta samal ajal mõlemad käed üles, välja hingates kõverda õrnalt põlvi ja too käed alla tagasi. Ole kogu oma tähelepanuga selle harjutuse juures. Vii hingamine, põlvede ja käte liikumine sünkrooni. Kui hingad sisse, käed tõusevad ja välja hingates langevad. 7. Jätka seda harjutust veel paar minutit. Seejärel too käed pehmelt palveasendisse rinnaku keskel asuva südamekeskuse juurde ja lõpeta sellega harjutus. Hingamisharjutus negatiivsete mõtete peatamiseks Parimate tulemuste saavutamiseks tee seda regulaarselt ja vajadusel mitu korda päevas. Harjutuse kestus on kolm minutit. Selle harjutuse tegemiseks on soovitatav seista püsti.
  1. Seisa nii, et sinu jalad on puusade laiuselt harki. Käed on vabalt külgedel.
  2. Harjutusse sisse elamiseks hinga mõned korrad nina kaudu sisse ja välja. Kui oled valmis, too tähelepanu harjutuse tegemisele.
  3. Tee kolm väikest hingamist nina kaudu sisse ja kolm väikest hingamist suu kaudu välja. Hinga nii kaks minutit.
  4. Jälgi, et hingamise ajal seistes oleksid jalad puusade laiuselt harki ja selg oleks sirge. Toeta jalad tugevalt maha. Õlad olgu vabad ja rind avatud. Hoia tähelepanu hingamisel.
  5. Pärast harjutuse tegemist võta endale veel omal valikul 1–4 minutit aega lihtsalt olla.