NIPINURK: HINGAMISHARJUTUS, millega lood endale mõnusama elu

Monika Kuzmina

pilt: erakogu

“Mulle meeldib asju omas rütmis teha. Nii, et aega jääb nautimiseks, mitte kiirustades. Ja armastan põhjalikkust. Igapäevane rütm nõuab 100% kohalolekut, et seda teha ja mitte lubada oma mõtetel end haarata kaasa.

Asju on palju teha, mis oma järge ootavad. Olen märganud, et kui mõtted liiguvad sinna, mida kõik veel tuleks teha, siis kaob ära sisemine rahu ja kohalolek. Asemele võib tekkida ärevus ja kiirustamise tunne. Võibolla on see nii mõnelegi tuttav,” ütleb Tasakaalukeskuse hingamisterapeut Monika Palm.

Kui teha tegevusi, mis pole sinu jaoks hetkel ja mida ei peaks võibolla tegema kohe, siis tekib samuti raskusi kohal olla. Mõnikord tekib sügav sisemine rahulolu, vaikus ka enda jaoks õigete valikute tegemisel. “Kui kuulata südamehäält ja selle järgi seada oma igapäevaseid toimetusi, sujuvad asjad täieliku kergusega. Kõik asjad saavad tegelikult tehtud ja palju lihtsamalt kui survestades ennast neid tegema,” räägib ta.

Mõistus ja süda ei käi paljudel juhtudel Monika sõnul käsikäes. Mõistusega suunatud asjade tegemisel on iseloomulik pingutusega tegemine. Südame järgi võib asjade ära tegemine leida palju kiirema ja kergema lahenduse. Südant kuulates oled nagu sattunud eluvoolu, mis kannab sind ilma erilise pingutusena edasi ja kõik toimub nn õigel ajal. Tekivad hämmastavad sünkroonsused.

“Meel on nagu vesi. Kui on väga tormine, on midagi raske näha. Raske näha õiget teed ja viisi. Kui tekib rahu, muutub kõik selgeks. Me ei saa peatada tormi. Saame luua selle asemel rahu iseendasse ja torm möödub. Hoia oma meel selge ja loo südamesse rahu,” ütleb ta.

Siin on üks lihtne ja rahustav hingamisharjutus, mida saab kasutada, kui soovid rahuneda ja tulla enda keskmesse.

Rahustav harjutus:

1. Hinga pikalt ja aeglaselt läbi nina sisse, täites nii kogu kopsu. Rahusta nii keha ja meel.

2. Hoia hinge kinni lugedes kolmeni.

3. Hinga välja võimalikult aeglaselt suu kaudu välja, lõdvestades näolihased, lõualuu, õlad, kõht ja lõpuks kogu keha. Tee seda harjutust 5 kuni 15 minutit omal valikul.

4. Naerata. Tule tagasi oma olemise ruumi, käesolevasse hetke. Ja sa tead, et on ainult käesolev hetk. Naudi oma sisemist rahu.