Reklaam sulgub sekundi pärast

NIPINURK: Kadri Voorand: muusika võib näidata kuulajale tema kõige siiramaid tundeid!

Monika Kuzmina

Karoliina Kreintaal
Karoliina Kreintaal

Eesti vokalist ja helilooja Kadri Voorand, kes astub üles 26. veebruaril koos Ingrid Joya Tsireliga mõnusal kontsertrännakul, sõnab, et muusika võib näidata kuulajale tema kõige siiramaid tundeid. “Kui lubada sellisel tundmusel kesta piisav hulk aega, võivad kuulajale avalduda tema pärisolemus ja südamesoovid. Muusika on sellises protsessis võimas tööriist,” märgib ta.

Muusika aktiveerib fantaasia

Voorand lisab, et teine ja sugugi mitte vähem tähtis muusika kasutamise võimalus on fantaasia aktiveerimiseks. Läbi selle saab soovi korral luua ettekujuteldava maailma ja seni kuni muusika kõrvu kostab, tunneb kuulaja kujuteldavas maailmas tekkinud tundeid reaalselt.

“Julge kuulaja võib sääraselt muusikas rännata nii sageli kui ta soovib. Usun, et kui me tarbiksime just sääraselt enam erinevaid kunstivorme, oleks maailmas ka mateeria tarbimist olulisel määral vähem. Sest esimesel juhul näeksime oma südamevajadusi ja teisel juhul tunneme rõõmu oludest ja asjadest neid füüsiliselt katsumata,” ütleb ta.

Kuidas ikkagi õigesti muusikat kuulata?

Voorand sõnab, et ta ei tea, kas on olemas ühte universaalset “õiget” muusika kuulamise viisi. Ta ise kuulab muusikat tihti näiteks autoga sõites, kus lõõgastumine pole vahest see kõige õigem koht, küll aga hea enesetunde tekitamiseks.

“Selleks valin tihti rõõmsa kõlaga teoseid, luban endale naermist ja kaasalaulmist või lõbusat jorisemist. Maamajas aknast välja vaadates või jalutades kuulan lisaks rõõmsale ka teistsugust muusikat, sest siis on selleks rohkem ka tähelepanu energiat. Mis tahes juhul luban endale muusikaga pinnale tulevaid tundeid lihtsalt tunda. Ma ei aja mõtteid ja tundeid kehast välja, vaid lihtsalt olen iseenda jaoks olemas. Mis oleks kui võrdleksin muusika kuulamist ema rüpes viibimisega, turvapaigaga, kus kõik mõtted ja tunded on lubatud. Nii hea on lasta endal olla lihtsalt nii nagu ma vajan. Kontserdil ise muusikat luues püüan samuti leida mõnusat tasakaalu, milles koos kuulajatega mõtiskleda erinevatel teemadel, kuid kokkuvõttes vaadelda kõike siiski läbi helguse ja rahu,” kirjeldab ta.

Miski, millest kuulajana on ammu unistanud…

Kontsertrännakul tahab Voorand pakkuda võimalust, millest ise kuulajana on ammu unistanud. “Soovime, et kuulaja saaks segamatult pühenduda iseendale ja

lihtsalt mõnuleda. Ei pea istuma, isegi aplodeerima ei pea, riietus olgu mugav. Kogu ligi kahe-poole tunnine seanss on võimalus muusikas ja inspireerivas sõnas lihtsalt olla. Mitte midagi ei pea tegema. Isegi magamine on lubatud. Aga palju ilusat saab juhtuda tunde tasandil. Adila saalis pole isegi telefonidel levi, mistap keegi ei saa ka segada,” räägib ta kogemusest, mis osalejaid ees ootab.

Viisid, kuidas muusikaga oma elukvaliteeti parandada

Voorand ise kasutab muusikat tunnete esile toomiseks. Ta selgitab, et isegi teadus teab täna, et alla surutud või peidetud tunded võivad oluliselt kahjustada füüsilise keha tervist. Muusika loob keskkonna tunnete esile toomiseks, avaneb võimalus ja seeläbi tervendab nii vaimu kui ka füüsist. Aga toimib ta ainult juhul, kui olla kuulajana sellele võimalusele ise avatud ja tõepoolest soovida muusikal lasta mõjuda.

Voorand lisab, et päris kindlasti pole siin ühte võtit kõikidele ustele – iga muusika kõigile ei sobi. Ta ise kuulab erinevat muusikat, sest nii avanevad vahel eneselegi teadvustamata tundesopid.

“Kui keerulisemad emotsioonid on pinnale tulnud, tulen kindlasti tagasi rõõmsama või helgema muusika juurde, nii tekib mis tahes avastustele kerge vaatluse moment. Ja siis ei tundugi vahel mõni raske hetk enam sugugi nii raske,” jagab ta oma kogemust.

 

Oma lemmikhelideks peab ta tormihelisid - oksad vastu akent, vihmaklobin, puulatvade ja mere kohin. Need toovad selge sõnumi selle kohta, et loodus on temast suurem ja tugevam, tema ainus võimalus on lihtsalt usaldada.