NIPINURK: KAS skeptilisus on tingimata halb?

Monika Kuzmina

Tiit Tamme

Kui vaatad oma juhte, alluvaid, kolleege, kellega sa kokku puutud, siis üsna suure tõenäosusega on sul nii mõnigi tuttav, kes on skeptik. KoostööKunstiKool Belbin Eesti asutaja ja treener Mats Soomre selgitab, et kui skeptik otsustab öelda “ei”, pole asi selles, et midagi oleks halvasti, vaid lihtsalt antud olukorras ja olemasoleva infoga ei ole tal võimalik muud järeldada. “Skeptik ütleb välja ka need otsused, mida meie ei armasta, aga mida me vajame,” rõhutab ta skeptiku olulisust.

Skeptilisus on positiivne

Soomre sõnab, et skeptilisus on väga positiivne, kasulik ja keerukas. Skeptikule ei saa emotsionaalse turundusega peale lennata, vaid ta vajab põhjendusi ja tõestusi. Ta võib uurida, kust informatsioon pärit on, seega uurib infot lähemalt.

“Skeptik on ülimalt hea otsustaja, kes teeb asja ratsionaalselt selgeks ega eksi oma otsustega. Skeptik on tegelikult väga huvitav inimene, tal on väga rikkalik sisemaailm, aga ta lihtsalt ei avalda seda teistele niisama,” on ta kindel.

Skeptik on nagu pipar, mida kokk peab oskama kasutada

Küll aga on skeptiku puhul oht, et ta asub vales kohas või liiga palju kriitiliselt mõtlema. Soomre võrdleb, et see on nagu liigne pipra või vürtsi kasutamine toidu juures – see ei tähenda, et pipar on süüdi, kokk tegi midagi valesti, kas ei jälginud retsepti või ei osanud sööki maitsestada.

“Pipar maitsestab sööki samamoodi nagu hea skeptik võimendab head osa meeskonna ratsionaalsuses. Kui sa kasutad skeptikut kõige paremas tähenduses otsustajana ja jagad temaga informatsiooni avatult, siis ta on ülimalt lahe tüüp,” annab ta juhtidele nõu.

Kõiki “kiikse” on võimalik tõlgendada positiivselt

Niisamuti ütleb Soomre, et suuremat osa “kiikse” on võimalik tõlkida positiivselt. Nii on ka skeptikuga koos töötamisel küsimus, kas tahad temaga hästi läbi saada. Kui oled otsustanud, et tahad, käitu skeptikutega nii nagu nemad seda tahavad, mitte nii, nagu sina tahad.

Skeptiku puhul tasuks ka silmas pidada, et pika jutu võtavad nad kokku põhimõtteliselt kahe-kolme lausega. Soomre sõnab, et skeptikut tuleb õppida usaldama, aidata tal olla hea ratsionaalne otsustaja, sest otsustajana on ta ülihea.

Soomre võtab selle kõik kokku nii, et küsimus taandub sellele, kas suudame juhina või meeskonnakaaslasena näha inimese põhiolemust.