NIPINURK: Kuus ideed, kuidas saavutada rahaline vabadus

NIPINURK: Kuus ideed, kuidas saavutada rahaline vabadus
pilt: Karen Härms

Starfish Academy asutaja ja rahalise vabaduse ekspert Vallo Arumäe sõnab, et rahalise vabaduseni jõudmine on protsess ja võtab aega.

Kõigepealt peaks alustama enda harimisest, sest rahaline haridus on see, millest koolis keegi ei rääkinud. Sama oluline on tema sõnul hakata koguma investeerimiseks algkapitali. Siit leiad kuus ideed, kuidas alustada oma teekonnaga rahalise vabaduse poole.

Tee endale selgeks terminid 

Rahamaailmas on üsnagi palju esmapilgul keerulisi termineid, ent see sõnavara tuleb endale selgeks teha, et hakata oma elus soovitud muutuseid tegema. Räägitakse varadest, kohustustest, kapitalikasvust kui ka rahavoost. Kui saame täpselt aru sõnade tähendusest, siis saame teha ka vajalikke korrektuure oma finantskäitumises ja oskame rahamaailmas orienteeruda.

Mõtteviis on oluline

Vallo Arumäe sõnab, et olles aastaid õppinud nii Robert Kiyosakilt kui ka teistelt edukatelt inimestelt, sai ta aru, et kõik algab mõtteviisist. ”Meie tänased uskumused tekitavad neid mõtteid, mis meie peas on, kuidas mõtleme, kas positiivselt või negatiivselt. See tekitab emotsioone, emotsioonid tekitavad käitumise ja käitumine tekitab tulemuse. Kui me tahame tänaseid tulemusi muuta, siis ainuke koht, kust alustada, on senised uskumused ja mõtteviis,” sõnab ta.

See hõlmab ka seda, kuidas keerulisi olukordi enda kasuks lahendada. Praegu me oleme Arumäe sõnul ilmselt meie eluaja suurimas majandus- ja finantskriisis, mis kestab veel aastaid, ent positiivne külg on see, et see tekitab väga palju uusi võimalusi, mida peab oskama ära tunda.

Kogu kapitali ja rahatarkust

Kindlasti ei saavuta rahalist vabadust üleöö. ”See võtab aega, sest teil on vaja kõigepealt luua algkapital, millega hakata investeerima ja teil on vaja piisaval määral rahatarkust ehk finantsintelligentsust, et teada, kuhu investeerida,” ütleb ta. Vallo Arumäe sõnab, et kui inimene tuleb tema käest küsima, et tal on 10 000 eurot pangakontol ja mida ta peaks sellega tegema, soovitab ta selle investeerida enda rahalisse haridusse, kuni tead ise täpselt, kuhu see raha investeerida. Mitte keegi teine ei saa öelda, mis on sinu jaoks õige investeering.

Ära varasta endalt

Kui otsustad hakata maksma iseendale esimesena ja hakkad selleks raha erinevatele kontodele kõrvale panema, ei tohiks sealt raha tagasi võtta. ”Sel juhul te nagu varastaksite raha iseendalt, sest te olete ju otsustanud selgelt ilma emotsioonideta, et see on see mõistlik jaotus kuidas oma kulud ära jagada,” ütleb Arumäe. Tema sõnul tasub pigem alustada väiksemate rahapuhvrite loomisega ja neid samm sammult kasvatada, kui hakata juba paigutatud kontodelt raha tagasi võtma, sest siis variseb teie loodud süsteem üsna kiirelt kokku.

Unusta krediitkaardid

Üks asi, mis tasub pigem välistada, on krediitkaart. ”Krediitkaardi kasutamine on tuleviku arvelt laenamine. Kuna enamus inimesi kasutavad seda eelkõige kohustuste katmiseks, siis lihtsam on sellele teele üldse mitte astuda. Kui sa ei suuda asju oma deebetkaardiga katta, siis võibolla sa ei peaks üldse seda kulu tegema,” ütleb ta.

Pigem soovitab rahalise vabaduse ekspert jagada oma raha mitme konto vahel – näiteks  esmaseks tarbmiseks, meelelahutuseks, pikaajalisteks säästudeks, investeerimiseks, hariduseks ja heategevuseks, ent kasutada deebetpangakaarte.

Loe raamatuid, mis aitavad saavutada rahalist vabadust

Vallo Arumäe soovitab teel rahalise vabaduseni lugeda raamatuid, et hoog sisse saada. Peamised soovitused, millest alustada on tuntud ”Rikas isa, vaene isa” ja ”Rahavoo kvadrant”, naiste jaoks on hea Kim Kiyosaki ”Rikas naine”. Veel loetleb ta raamatuid nagu ”Think and Grow Rich”, mis on Napoleon Hilli klassika, mis räägib pisut rohkem raha mõtteviisist. Lisaks ka ”Miljonäri mõtteviisi saladused”, mis on T. Harv Ekeri kirjutatud.

Üks klassika on veel ”Babüloni rikkaim mees”, mis on kirjutatud 1926. aastal ja  räägib olulisest ideest rahalise vabaduse saavutamisel – maksa endale esimesena. ”Ma mäletan, kui ma ise seda mõtet esimest korda kuulsin, siis minu jaoks oli see natuke arusaamatu, et mis mõttes maksa endale esimesena – ma maksan ikka siis, kui raha üle jääb. Aga kui hakata seda rakendama, siis see muudab väga palju kogu finantsseisu ja rahalist tulevikku,” soovitab Arumäe proovida.

Sarnased artiklid