NIPINURK: LOODUSTERAPEUT õpetab, millega ennast haigusest terveks ravida

pilt: Airi Leon

Monika Kuzminan

Loodusterapeut Mai-Liis Kivistik selgitab, et suur osa viirusnakkusi saab alguse stressist, ülepingutusest ja unepuudusest. “Juba veidi märgates, et võiksid hakata haigeks jääma, tuleks võtta tempo maha ja puhata ning magada, siis saab keha end taastada.

Uni mängib suurt rolli haigusest taastumisel. Külmetuse või gripi püstijalu põdemine suurendab teiste nakkuste ohtu, näiteks põskkoopa- või kopsupõletiku,” ütleb Mai-Liis. Tema sõnul on hästi toimiv immuunsüsteem on nagu sinu enda isiklik kaitsevägi, kelle peamine eesmärk on kaitsta sissetungijate eest. Kõige olulisemad on siin seedesüsteem, ninaõõs ning nahk, sest nende võimuses on ründajad juba piiril kinni pidada.

Boost immuunsüsteemile

“Mikroobidevastased taimed hävitavad otseselt mikroobe (viiruseid, baktereid, seeni). Siilikübar lülitab immuunsüsteemile boost’i peale ja takistab kiirelt viiruse levikut. Ta on ka looduslik süljeerituse suurendaja. Aedvaak, habesamblik, monarda, liivatee, salvei, küüslauk, ingver, püha basiilik, sidrunmeliss, raudrohi jpt – neid kasutatakse hingamisteede ja seedekulgla, naha ja organismi teiste piirkondade nakkuste korral,” toob ta näiteks.

Madal immuunsus, millele viitavad autoimmuunhaigused, krooniline astma või korduvad nakkused on Mai-Liisi sõnul sageli seotud soolestiku viletsa seisundiga ning vale toitumisega. Immuunsüsteemi saab erinevate toitudega ise edukalt toetada. Organismi A-vitamiini taset tõstavad oranžid puu- ja juurviljad. Tervislikud rasvhapped vähendavad põletikku – näiteks pähklid, seemned, avokaado, metsik lõhe. 

C-vitamiin on kindlasti üks väga oluline turgutaja, eriti saab teda tsitruselistest, kibuvitsast ja nurmenukust. Aromaatsed taimed nagu ingver, küüslauk, mädarõigas – kõik elavdavad vereringet ja parandavad seedimist, mis omakorda aitab patogeenidest vabaneda. Hapendatud toidud nagu Kimchi, hapukapsas, köögiviljad varustavad organismi heade bakteritega. Hapendada saab ka taimi, näiteks karulauku, naati, võilille. “Lase loovus valla!” soovitab Mai-Liis. “Sobib mõnusaks salatiks pea iga toidu kõrvale. Sinu keha on sulle tänulik, sest lisaks põletiku vähendamisele, saab ka immuunsus tuge. Lisaks eelnevale on oluline ka vesi, et limaskestad oleks niisutatud ning jääke oleks kehast hõlpsam eemaldada. Hea õige vesi rakule on aluseline vesi, sest kõik kehavedelikud – veri, lümf, rakkudesisene- ja rakkudevaheline vedelik on soolakad ja aluselised. 2 liitri vee kohta ½ teelusikat Himaalaja soola ja ½ teelusikat 4-soola pulbrit või soodat.

Väldi:

unepuudust;
stressi;
suitsetamist;
liigset alkoholi;
liigset suhkrut;
halba toitumist;
veepuudust;
mitte käte pesemist.