NIPINURK: MIKS on oluline olla tänulik

pilt: Marje Kärner

Monika Kuzmina

Ettevõtja ja raamatu „Tänulikkus. Sinu õnne võti!“ autor Heike Pettinen on tegelenud aastaid vaimu ja hinge arendamisega, teinud joogat, lugenud läbi sadu enesearengule suunatud raamatuid ja käinud koolitustel, kuid soovitus tulemuste ja unistuste realiseerimiseni ei jõudnud.

Tema jaoks puudus süsteem, kuidas õpitud unistuste elu loomiseks kasutada. Nii sündiski raamat, mis räägib tänulikkuse olulisusest ja sellest, kuidas tänulikkus meid kõiki aitab ja elus edasi viib.

Miks siis on oluline tänulik olla ja kuidas tänulikkus aitab luua paremat elu? Heike Pettinen annab nõu. 

Tänulikkusega väljendad rõõmu elus olemise üle 

Paljud meist avaldavad tänu, öeldes „aitäh!“ kellelegi, kes on meid aidanud või meile midagi kinkinud. Tegelikult ei ole tänulikkus ainult tegevus, vaid ka positiivset emotsiooni tekitav tunne. Tänulikkus on midagi veelgi enamat kui tänutunne. See on kellegi või millegi sügav tunnustamine, mis tekitab pikaajalise positiivse tunnetuse. Tänulikkusega tunnistavad inimesed oma rõõmu elus olemise ja elu headuse üle. Tänutunne aitab inimestel ühenduda teiste inimeste, looduse ja kõrgema väega. Tänutundes ütleme elule: „Jah!“ Usume, et elu on elamist väärt.

Tänulikkus päästab päeva

Lihtne viis, kuidas igas päevas näha võimalusi, on olla tänulik. Nii minevikus saadud õppetundide kui oleviku võimaluste eest. Tänulikkuse igapäevane praktiseerimine tõstab minu energiataset märkimisväärselt juba väga lühikese aja jooksul. Tänulikkus aitab avastada endast loovust, õpetab tundma rõõmu väikestest asjadest ja parandab suhteid lähedastega.

Tänulikkus aitab elus edasi 

Tänulikkuse harjutusi praktiseerides avastad, kui lihtne on tänulikkuse abil oma ellu tuua seda, mida soovid. Kui suudad eelistada positiivseid mõtteid erinevates olukordades, püsid optimistlikuna, tõmbad ligi positiivseid inimesi ja sündmusi. Ja tõenäoliselt saavutad kiiremini ja lihtsamalt ka oma eesmärgid elus.

Kuidas alustada tänulikkuse praktiseerimist?

Kirjuta kohe täna näiteks nii: „Ma olen õnnelik ja tänulik nüüd, et …“ 

Ma olen elus. Tänulik saab olla elu, iga hetke ja õppetunni eest. Oskus püsida hetkes ja seda nautida muudab sinu elu.
Mul on võimalus luua iga päev oma unistuste elu. Elame ajastul, kus on lõpmatu hulk võimalusi, et luua just selline unistuste elu, nagu soovid. Usk iseenda võimekusse aitab näha võimalusi. Ka igas keerulises olukorras on midagi õpetlikku, et areneksime inimesena.

Mul on hea tervis. Ole tänulik, et mõistus on olemas, keha on terve ja meel rõõmus. Vali rõõmsaid mõtteid, et keha ei koguks endasse negatiivseid energiatõkkeid, mida vormida haiguseks. Isegi kui see on juhtunud, on haigused õpetajatena toonud sõnumi muudatuste vajadusest. Muutus on meie enda kätes. Armastus elu ja enda vastu aitab terveneda.

Inimeste üle minu elus. Tänulik saab olla oma pere ja sõprade eest, keda armastad. Kui sinu elus ei ole selliseid inimesi, siis usu, et oled õigel teel ja peagi kohtud nendega.