NIPINURK: MIKS sa peaksid hoopis kundalini joogat tegema?

pilt: Annika Metsla

Monika Kuzmina

Vahel arvatakse, et jooga on vaid hästi painduvatele inimestele. Raamatu “Kundalini jooga võlumaailm” autor ja Õnnelaboratooriumi joogaõpetaja Liina Ravneet Elvik selgitab, et keha on vahend, mitte eesmärk omaette.

“Energia ja praana liiguvad sinna, kuhu on suunatud tähelepanu. Kui suudad mõnd asendit võtta ka vaid 30 protsendi ulatuses, siis hoides meele kohal ja hingamise fookuses, liigutadki energiat juba soovitud piirkonda. Ja mida rohkem sa energiat sinna viid, seda enam areneb selles punktis jõud, painduvus ja vastupidavus. 70 protsenti harjutuste ja meditatsiooni mõjust loob sinu fookus, hingamine ja teadlik kohalolek,” selgitab ta. Tema õpetatavas kundalini joogas on fookus just energia liikumisel, mitte perfektses füüsilises kehas või ideaalses poosis. Iidsed joogatarkused õpetavad, kuidas elada õnneliku, elurõõmsa, terve, armastava ja kartmatuna, mõista ja hoida harmoonilises tasakaalus keha ja meelt ning suhteid iseenda ja teistega. 

Erinevate tahkudega teemant

Liina Ravneet Elvik sõnab, et suurem osa neist arvukatest joogastiilidest, mida tänapäeval kohtab, rõhutab vaid üht osa tervikust. Mõni tähtsustab kehalist tegevust, mõni keskendub helile, mõnes kasutatakse visuaalseid kujundeid. Neid võib endale ette kujutada kui teemandi eri tahke. Iidsed pühakirjad kirjutavad, et kundalini jooga ongi teemant. Ükskõik mis pidi sa selle keerad, leiad erineva tahu. Aga püüdes kogu teemanti mõista vaid ühest küljest, jääb see pealiskaudseks ja poolikuks. Kuna kundalini jooga on iseenesest teemant, siis on tema mõju ja muudatust esile kutsuv toime suurem, kui seda võimaldaks üks üksik teemanditahk.

“Kundalini jooga on justkui pudelihari. Ta puhastab ära kõige peidetumadki sopid sinu sees, jättes järgi särava ja puhta sinu. Ta laseb sul katsuda pilvi, samal ajal hoides su varbaid rohu sees. Ta laseb sul kogeda lõpmatut loovat jõudu ehk teisisõnu sind ennast. Ta on justkui liim, mis kleebib kokku sinu maise piiratud olemuse sinu kõrgema lõputu olemusega,” kirjeldab ta.

Ühendus keha, meele ja hinge vahel

Liina Ravneet Elviku sõnul on kundalini jooga kui kiirtee, et luua harmooniat ning ühendust keha, meele ja hinge vahel. “See tähendab aga ka seda, et kundalini jooga ei hellita. Kui sinu kehas, meeles või hinges on kinnijäämisi, sinu tõelise olemusega vastuolus olevaid mustreid ja blokeeringuid, siis toob see need nähtavale, puhastab ja vabastab. Sinu laevuke saab ise valida, milliste hoovustega ta edasi liigub. Kohale võib jõuda tasa ja targu või kiirelt ja kirglikult,” räägib Liina Ravneet Elvik.

Kiirtee on see just seetõttu, et kundalini jooga teeb ühe aastaga ära selle töö, milleks muidu kuluks kakskümmend. Iidsetes pühatekstides on kirjas, et üks aasta kundalini jooga pühendunud praktiseerimist võrdub kokku 12 aasta hatha-jooga, kuue aasta radža-jooga, kolme aasta mantrajooga ja ühe aasta laya-jooga praktiseerimisega, sest kundalini on mitu korda intensiivsem ja komplekssem, kombineerides ja tasakaalustades shakti- ja bhakti-energiat. Kui sa oled tõeliselt pühendunud, siis võib täielik muutus toimuda juba 40-90 päevaga. Kõige tähtsamaks peab joogaõpetaja aga seda, et kundalini jooga aitab praktiseerijal elada antud elu siin maamunal õnneliku, elurõõmsa, terve, armastava ja kartmatuna ning tuuritada oma kosmoselaevas täiskäigul, võttes igast hetkest maksimumi!

Kundalini jooga:

​Hoiab sinu keha terve, toonuses ja särava
Annab füüsilist ja vaimset vastupidavust ja jõudu
Avab lisaenergiat, loovust ja meelteteravust
Toob meelerahu, mõtteselguse ja tasakaalu
Muudab sinu meele rõõmsamaks ja positiivsemaks
Kingib sulle enesekindluse ja eneseväärtustamise