NIPINURK: MIKS sa vajad passiivset sissetulekut

NIPINURK: MIKS sa vajad passiivset sissetulekut
pilt: Karen Härms

Rahalise vabaduse ekspert Vallo Arumäe defineerib, et rahalise vabaduse juures on võtmesõna just vabadus. Sageli müüakse oma aega raha vastu, tehes X arv töötunde ja saades vastu Y ühik eurosid. Paraku on kõigi aeg piiratud ning vahetades oma tunde raha vastu, müüme oma piiratud ressurssi.

”Sageli öeldakse, et investeerimine on riskantne. Palju riskantsem on mitte omada rahalist haridust, kuidas raha enda eest tööle panna. Kui sinuga või sinu tööandjaga midagi juhtub, siis sinu sissetulek lõpeb. Sellega on kõik munad on ühes korvis ja see toimib nii kaua, kuni mitte midagi erakorralist ei juhtu,” tõdeb ta ja lisab, et rahaline vabadus tähendab olukorda, kus loodud varadest tekkiv regulaarne sissetulek katab igakuised kulud sõltumata sellest, kas sa töötad või mitte.

Kunagi pole hilja end rahaliselt harida

Praegu oleme ilmselt meie senise eluaja suurima finantskriisi lävel. See hetk võib olla nii mõnegi jaoks äratuskõne. Arumäe soovitab võtta tekkinud olukorra eest isiklik vastutus ja küsida endalt ”mida ma veel ei tea, et olen täna sellises situatsioonis”.

Ta rõhutab, et kunagi ei ole hilja, et hakata teadlikult tegutsema enda rahalise intelligentsuse tõstmisega. Enda teekonnast rahalise vabaduseni meenutab ta, et see nõudis eelkõige sisemist otsust sellele fokuseerida ja seejärel teadlikku tegutsemist, et omandada uued finantsalased teadmised. See sisaldas nii vanadest mõttemustritest lahti laskmist, piisavalt avatud meelt, et uued teadmised vastu võtta kui ka pühendumist need samm-sammu haaval ellu viia.

Rahatarkus on vajalik igaühe jaoks

Tänane tervisekriis ja selle varjus alanud globaalne majandus- ja finantskriis näitab täna väga teravalt miks rahaline tarkus on vajalik absoluutselt iga inimese jaoks.

”Kui võibolla siiani on veel paljud arvanud, et elementaarsed raha- ja majandusalased teadmised neid ei puuduta, siis uus reaalsus kinnitab vastupidist. Enamusel puuduvad baasteadmised ja ülevaade olukorrast isiklikus finantsaruandes (õigemini neil polegi seda). Sageli on kõik munad ühes sissetulekukorvis nimega ”palk” ja paljudel puuduvad tõelised varad. Enamus inimeste säästud võimaldavad neil ilma sissetulekuteta hakkama saada alla 30-60 päeva. See on tegelikult traagiline,” tõdeb Arumäe.

Samas kinnitab ta, et rahaalaste teadmiste puudujääki saab juba täna muuta ja alustada teekonda parema tulevikus suunas. ”Selleks on vaja lihtsalt otsust enda sees, et tänane olukord mind enam ei sellisel moel ei rahulda,” selgitab ta.

Viis esimest sammu rahalise vabaduseni: 

Tee selgeks terminid – rahamaailma sõnavara tuleb endale selgeks teha, et hakata oma elus muutuseid tegema. Kui mõistame termineid, saame teha vajalikke korrektuure oma finantskäitumises.
Kõik algab mõtteviisist – meie tänased uskumused tekitavad mõtteid, mis meie peas on, see tekitab emotsioone, need omakorda käitumise ja käitumine tekitab tulemuse.
Õpi rahatarkust – kui sa ei tea, kuhu investeerida, investeeri see oma rahalisse tarkusesse. Mitte keegi teine ei saa öelda, mis on sinu jaoks õige investeering.
Ära varasta endalt ja unusta krediitkaardid – kui otsustad hakata maksma iseendale esimesena, ei tohiks sealt raha tagasi võtta, sel juhul justkui varastaksid iseendalt. Ja kindlasti välista krediitkaardid.
Alusta väikeste sammudega – tasub pigem alustada väiksemate rahapuhvrite loomisega ja neid samm sammult kasvatada.

Sarnased artiklid