NIPINURK: Nippe, kuidas teraapia tõhusamaks muuta: enda kõrvalt nägemine aitab paremini terveneda

Monika Kuzmina

erakogu

Videoteraapia looa Aveli Jänes selgitab, et Videoteraapia erineb tavateraapiast selle poolest, et kaamera pannakse salvestama ning Aveli esitab küsimusi. Kui videosalvestust üle hakatakse vaatama, tavaliselt oma vastuseid ei mäletata ning enese kõrvalt vaatamine aitab endas avastada palju muud.

Teraapias toimub enesetajumine hoopis teisel tasandil

Olukorrakirjeldused aitavad hiljem videot vaadates jõuda endas palju selgemasse arusaamisesse.

Videosalvestust vaadates kerkivad ülesse erinevad emotsioonid ja tunded ning see, kuidas iseennast kogetakse, on Aveli sõnul ülimalt isiklik, ehk siis Videoteraapia mõjub kõigile sinna, kuhu on vajalik hetkel mõjuda ja mis nähtavaks peab tulema.

“Paljud on ennast nähes ja kuuldes oma enesehinnangut tõstnud, sest nad on arvanud endast palju-palju vähem ja ennast pisendanud oma peas,” rõõmustab Aveli. “Paljudel pole aimu ka olnud, kui armsad nad tegelikult on. Enamus kogevad läbinägelikkust enda suhtes, kus nad näevad enesepettust, ohvrimeelsust, liialdamist, ülekohut ja kõiki neid häid omadusi ka. Mõned näevad üllatusega, et nad on nii väsinud, kurnatud ja õnnetud. Igatahes, enese nägemine kõrvalt aitab luua suuremat kontakti iseendaga ning endas millegi tunnistamine ja selle tõene nägemine loob edasiliikumapaneva ja tervendava jõu.”

Kui näed endas midagi häirivat, tekib soov negatiivsusest väljuda

Aveli kogemus näitab, et kui midagi häirivat endas näha, tekib sinna kõrvale sisemine jõud ja soov sellest negatiivsusest väljuda. “Meile ju ei meeldi olla ohvrid ja saamatud, aga kui me selle endas ära tunneme ja seda nii ehedalt näeme, siis tekib sisemine jõud, seda ennast seal ekraanil üles raputada, et sa pole nii saamatu. Üldjuhul ollakse videot vaadates oma olemusega juba teises seisundis ja see sina seal, on nagu juba täitsa mineviku sina. Sellised muutused leiavad aset eriti tugevalt siis, kui teeme energeetilist muutust ülestulnud valuga, haiget saamisega,” toob ta välja.

Aveli sõnab, et mitte ükski teadaolev teraapia, ei peegelda inimesele tagasi iseennast nii vahetult ja otse, kui seda teeb Videoteraapia. Ta lisab ka, et Videoteraapiast tulenev mõju on tervendava olemusega, kus inimene ennast nähes aitab ennast ise. Videoteraapiat kogedes ei pea olema endaga ummikseisus, seda saab kogema tulla ka uudishimust, et endast rohkem teadlikumaks saada. See meetod loob võimaluse, kus inimene ennast nähes ja kuuldes ise ennast aitab.

“Videoteraapia näitab selgelt, mis seisundis endaga ollakse või kuhu poole suund oma elus võtta ja see annab omakorda selguse ja kerguse edasiseks,” ütleb Aveli Jänes.