NIPINURK: Terapeudi õpetus, kuidas enesekindlust juurde saada

pilt: Mailen Kurs

Monika Kuzmina

“Kontakt iseendaga on kõige tuumaks. Ja oskus seda olevikus hoida. Oma päris mõtete, tunnete vastu võtmine ja väljendamine on hea enesetunde ja iseenda väärtuslikuks pidamise aluseks. Vahet pole, mida teised arvavad või kuidas sind muuta soovivad - sina ise pead iseenda vastu võtma - iga enda osa hellalt ja hoolivalt. 

Üks kannatuse suurimaid allikaid on enda reetmine – tundes või mõeldes ühtviisi, aga tegutsedes teisiti, olles täiesti teadlik sellest, et lähed endaga vastuollu,” ütleb terapeut ja koolitaja Kristiina Garancis, kes korraldab koolitusi, kus ta jagab paarikümne aasta jooksul omandatud sügavaid isiklikke koolitaja ja terapeudi kogemusi teoorias ja praktikas.

Kas sul on vägi või oled abitu? 

“Mis meid kõige rohkem pahandab? Isenda väe kaotus. Kui me anname oma väe ära teisele inimesele. Kui me oma väge ei suuda kasutada, et olukorda muuta või juhtida,” räägib ta. “Ehk kui me teeme valikuid ja otsuseid lähtudes sellest, et keegi kontrollib ja hirmutab ehk pelgame alandust, kriitikat, vaimset vägivalda.”

Ta kinnitab, et igal eluhetkel saame öelda, et mul on vägi või olen abitu. Kui me ei näe kohe lahendust, väljapääsu, tulemust ehk meie tahe ja plaan ei teostunud, siis tunneme end segaduses, õnnetu ja abituna. See tähendab, et me lülitame end tihti välja ülejäänud maailmast, teiste abist, uutest võimalustest ja tõmbume iseenda kapslisse. Kui ütleme, et oleme abitud ja ei saa midagi teha, siis sellega tõmbame justki isikliku stepsli välja suurest energiaväljast, mis on tulvil tohutuid võimalusi ja potentsiaalseid stenaariume rääkimata suuremast väest. Nipp oleks olla lihtsalt avatud, uudishimulik ja otsida ja katsetada ja kõikvõimalikel lahendustel lasta sisse lipsata.

Enesekindel inimene on endaga rahu teinud

Kristiina kirjeldab, et enesekindel inimene on ühendanud oma valguse ja varjupooled. Nagu kaardipaki või arhetüüpide süsteemis – on olemas pilt ja peegelpilt, see, mis on päikeses ja see, mis on peidetud. Enesekindlus on julgus olla hetkes, võtta ennast vastu oma kurbuse ja aukudega hinges, mitte iseend hüljata, olla hooliv ja hell ning vaid väljendada oma tundeid ja mõtteid ehedalt, kuid teisi austavalt. Samas otsida ja areneda. Olla uudishimulik ja elule avatud.

“Huvitav on vaadata liikumisi ja trende maailmakinos ja suures teatris. Need peegeldavad paljuski elu, sest kui inimesed ei saa ise end laval ära tunda ja näitlejaga samastuda, siis need žanrid kaotavad atraktiivsuse. Ka Eesti teatris hinnatakse perfektse etendamise asemel laval üha enam ehedat, muhkudega, haavadega, narmendavat inimest. Kes on kohal, usaldav, hingav ja elus. Katsetatakse tihti performantsilaadset lähenemist ehk lubatakse tulla sisse õhku, juhust ja usaldatakse laval vaataja silme all sündima hakkavat,” tõdeb ta.

Enesekindlust ei võrdsustata tema sõnul kuskil enam nn pokerface’i või karmi mängija kuvandiga, kel ükski lihas näos ei liigu. Mask on emotsionaalse ebaküpsuse või nartsissismi tunnus. Omane nendele inimestele, kes vampiiridena ei näe peeglis oma nägu. Sest nad nad ei teagi, milline see tegelikult on – neile pole keegi turvaliselt õpetanud väljandama oma tegelikku loomust, embama nõrkust ja haavatavust.

Lihtsad tehnikad

Enesekindluse tõstmiseks soovitab ta proovida lihtsaid tehnikaid, mis pärit budistlikust maailmavaatest. Harjuta lubamist. See tähendab, et mis olukorras sa ka ennast ei leiaks – võtad selle lihtsalt vastu. Oled enda ja teiste suhtes heatahtliku hoiakuga. See ei tähenda passiivsust ega allaandmist, vaid oma energia tõhusat kasutamist ehk ei raiska seda soovile, et asjad oleksid teisiti. Lubamisel pole hävitavat kriitilisus teiste ja enda suhtes. Ja siis liigud edasi vaatlemisse.

Vaatlemine avab tee suurema ärksuse ja teadlikkuse poole. Vaatlemisse tood sisse siira huvi. Oled uudishimulik ja jälgid, mis sinuga hetkel toimub. Miks ma niimoodi tunnen? Mis tunne see on? Mida ma tajun? Milline on minu kehahoiak praegu? Millised lihased on pinges? 

Kui seda teadvustad, saad soovi korral asendit muuta või tundest või olukorrast teadlikumaks ja see muudab ilma sunni ja kriitikata juba midagi sinus ise.

Hirm olla naeruväärne

Kristiina soovitab endalt küsida näiteks selline küsimus: “Kui palju valitseb mu elu hirm olla naeruväärne?” See on põhiline vaimne küsimus, mis viib su sügavale enda olemusse.

“Saad ise panna näpu peale hetkedele, kui iseend ei usalda ja kaotad enesekindluse. Ehk kui järgmise eesootava otsuse või valiku tegemise asemel valid turvalise tee. Kui kardad valida valesti või tunned hirmu tagajärgede või teiste arvamuse või konfrontatsiooni ees. Ehk jälgi iseend kui otsustad, et lükkad otsustamise edasi ja veel mitu korda edasi. Uuri, miks sa tegelikult süüdistad teisi – kas see on mugavam kui endale otsa vaatamine. Ole teadlik, miks valid mõne pehme sõltuvuse (toit, telekas, šoppamine jne). Vaatle end, kui otsuste tegemise asemel tõmbud tagasi maailmast ja inimestest või leiad end veeretamas masenduse ja jõuetuse mõtteid,” räägib ta, et need mustrid on kõik seotud ebakindlusega ja erinevate hirmudega. Vaata otsa oma ebamugavusele ja saad sellega otse tegelda.

Head mõtted!

  • Enesekindel inimene on ühendanud oma valguse ja varjupooled.
  • Oma päris mõtete, tunnete vastu võtmine ja väljendamine on hea enesetunde ja iseenda väärtuslikuks pidamise aluseks.
  • Harjuta lubamist. See tähendab, et mis olukorras sa ka ennast ei leiaks – võtad selle lihtsalt vastu.
  • Vaatlemine avab tee suurema ärksuse ja teadlikkuse poole.
  • Mask on emotsionaalse ebaküpsuse või nartsissismi tunnus.
  • Uuri, miks sa tegelikult süüdistad teisi – kas see on mugavam kui endale otsa vaatamine.