Reklaam sulgub sekundi pärast

13 VIISI, KUIDAS teismelisega suhe ära rikkuda

Kõik suhted vajavad tööd ning see, kuidas vanem oma teismelise lapsega suhtleb, võib osutuda määravaks, milliseks nende omavaheline suhe tulevikus kujuneb. Kui teismelise ja tema vanema suhe on täis usaldust ning armastust, siis suhtuvad noored vanemate tehtud vigadesse leplikult ning oskavad vigu näha ka endas. Ka kõige suuremad probleemid on lahendatavad, kui vanemal ja lapsel on hea suhe, kuid ka kõige väiksem probleem võib kujuneda katastroofiks, kui teie suhe on täis pingeid. Nende allpool toodud vigadega rikud oma suhte teismelisega. 

1. Sa ei kuula

Täiskasvanuna mõtleb enamik vanemaid, et nad teavad teismeliseks olemisest kõike, sest ka nemad on noored olnud. Paraku aga maailm muutub. Võta aega oma lapse kuulamiseks ja ta pöördub sinu poole, kui vajab nõu.

2. Kritiseerid

Kellelegi meist ei meeldiks, kui neid jätkuvalt kritiseeritakse, eriti teismelistele. Noori peaks suunama järjekindlalt, kuid leebelt. Pea meeles, et teismelisi kritiseeritakse kogu aeg eakaaslaste poolt, kodu peaks olema koht, kus nad ennast turvaliselt ja hästi tunnevad.

3. Küsid liiga palju

Kuidas saab lapsevanem kuulata ilma küsimusi esitamata? Pea meeles, et ka meile endile ei meeldiks, kui meid küsimusterahega üle külvatakse. Küsi paar küsimust ning seejärel lõõgastu ja lihtsalt kuula oma last. 

4. Räägid teismelise kohta avalikult piinlikke asju

Kas kujutad ette, et peaksid ise pealt kuulama, kuidas sinu vanemad sinust avalikult piinlikke asju räägivad või kurdavad, kuidas oled nende elu ära rikkunud? Inimesed käituvad täpselt nii, nagu neid koheldakse. Kui vanemad kohtlevad oma last ebaviisakalt, siis laps hakkabki sedasi käituma.

5. Eeldad, et kõik teismelised on samasugused

Kõik teismelised on laisad/pöörased/hullumeelsed/vastutustundetud. Kas tuleb tuttav ette? Täiskasvanud kipuvad eeldama, et kõik teismelised on täpselt samasugused. 

6. Panustad oma energiat valesse kohta

Me kõik teame seda lugu, kuidas vanem sunnib last nii kaua söögilaua taga olema, kuni juurviljad on söödud. Vanem peaks endalt küsima: "Kas see on seda väärt?" Kui teismelisele antaks võimalus valida ning ise otsuseid langetada, kuulavad nad palju suurema tõenäosusega vanemaid kui oma veendumusi peale surudes.

7. Ootad kohest reageeringut

Sa ju ei oota oma partnerilt, et ta koheselt kõik oma tegevused pooleli jätaks ning su käsku täitma tormaks? Miks sa siis teismeliselt seda ootad? Anna lapsele aega oma tegevus kõigepealt lõpetada.

8. Pidev kahtlustamine

Kui ootame inimestelt kõige hullemat, siis tavaliselt meie ootused ka täidetakse. Jah, vanemad peaksid olema ettevaatlikud ning valvel, kuid seda kõike mõistuse piirides. Usalda, aga kontrolli - see kehtib ka teismeliste puhul. 

9. Sa ei oska vabandada

Iga kord, kui oma teismelise peale karjud või teda ebaõiglaselt karistad, ehitad sa enda ja tema vahele müüri. Kahetsus ja vabandamine aitab seda müüri lõhkuda ning säilitada omavahelist head läbisaamist. Samuti on täiskasvanute kohustus oma lapsele head eeskuju näidata. Kui vanem oskab oma vigu näha ning vabandada, siis õpib ka laps seda tegema.

10. Käitud, nagu teismeline ei oleks sulle oluline

Täiskasvanud kipuvad unustama, et ka teismeline on siiski veel laps ning vajab vanemate aega ja tähelepanu. Laste jaoks on väga oluline teadmine, et sa hindad ja väärtustad neid. Kui teismeline tunneb end armastatuna, väärtustab ta teie suhet palju rohkem.

11. Näägutad teismelise välimuse kallal

Me kõik teame, et teismelised on oma välimuse suhtes väga tundlikud, kuid sellest hoolimata kipuvad vanemad liiga karmilt oma soovitusi jagama ja kritiseerima. Juhenda ja suuna leebelt, ära nääguta ega arvusta oma last. 

12. Võrdled enda last teiste lastega

Kõik vanemad teavad, et peaksid sellist käitumist vältima, kuid ometi kipume mingil hetkel oma last teistega võrdlema. Kujuta ette, kuidas sina ennast tunneksid, kui su partner sind teistega võrdleks. Pole ju hea tunne?

13. Liiga kõrged ootused

Ära sea oma lapsele liiga kõrgeid ootusi ning karju ta peale, kui ta neile vastata ei suuda. Armasta oma teismelist sellisena, nagu ta on. Lase tal vigu teha ning neist õppida. Pea meeles, et teismelised alles õpivad ja meie koos nendega. 

allikas: community.today

 

Kui soovid lugeda rohkem infot, kuidas oma teismelisega käituda, saad seda teha siit