3 ASJA, MIDA EMA OMA LAPSELE mitte kunagi öelda ei tohi

Lapse jaoks on tema ema ja isa öeldud laused väga sügava psühholoogilise mõjutusega ning mõned laused ja hetked jäävad meelde elu lõpuni. Sellest tulenevalt on loomulik, et vanem peaks oma öeldule rohkem tähelepanu pöörama ja enne sõnade välja ütlemist neid ka analüüsima - kas see on ikka asi, mida ma oma lapsele ütlema peaksin?

Lapse jaoks on tema ema ja isa öeldud laused väga sügava psühholoogilise mõjutusega ning mõned laused ja hetked jäävad meelde elu lõpuni. Sellest tulenevalt on loomulik, et vanem peaks oma öeldule rohkem tähelepanu pöörama ja enne sõnade väljaütlemist neid ka analüüsima – kas see on ikka asi, mida ma oma lapsele ütlema peaksin?

Allpool on välja toodud kolm lauset, mida oma lapsele mitte kunagi öelda ei tohiks:

1. Ära nuta

Sõna “ära” mõjub lapsele antud koosluses negatiivselt ning ta tajub, justkui ta ei tohiks oma emotsioone välja näidata. Nutmine on aga laste puhul üsnagi tavaline viis oma tunnete väljendamiseks ning see moodustab lapse arengus olulise etapi. Kui laps nutab, siis räägi temaga rahulikul häälel ja uuri, miks ta nutab. Närviline ema ei suuda sellises olukorras lahendust leida – rahusta ennast ise maha ja alles siis tegele lapsega.

2. Miks sa oled nii…

Lapsele ei tohiks kunagi panna külge nii-öelda silti ehk siis öelda talle, et sa oled nii teistmoodi: sa oled nii häbelik, sa oled nii kummaline. Kõik lapsed on erinevad ja see, milline inimene temast sirgub, selgub alles siis, kui ta täiskasvanuikka jõuab. Lase lapsel nautida oma lapsepõlve ja areneda selles suunas, kuhu sa näed, et ta ise liigub. Ära sildista oma last.

3. Jäta mind rahule

Lapsevanem olla on raske! Pole olemas ema, kes ei tahaks puhkust ja see on igati loomulik, ent oma lapsele ei saa öelda lauset “Jäta mind rahule!”. Kui sa pead midagi tegema, siis ütle lapsele hoopis nii, et kohe, kui sa selle asja oled ära teinud, saad lapsele aega pühendada ja temaga mängida. Kõike, mida sa lapsele öelda tahad, saad alati sõnastada nii, et sa ei tee tema tunnetele haiget.

Allikas: redbook