Reklaam sulgub sekundi pärast

5 OHUMÄRKI, ET sa kasvatad oma last valesti

Lapse kasvatamine pole sugugi lihtne ning lisaks ajale kulutab see nii mõnegi närviraku, ent suures plaanis tasub kogu nähtud vaev end mitmekordselt ära - pole midagi imelisemat, kui näha oma lapsest sirgumas tublit ja iseseisvat noort inimest. Siinkohal tasub aga tähelepanu pöörata olulistele nüanssidele, millest sõltub lapse kasvatus.

Lapse kasvatamine pole sugugi lihtne ning lisaks ajale kulutab see nii mõnegi närviraku, ent suures plaanis tasub kogu nähtud vaev end mitmekordselt ära - pole midagi imelisemat kui näha oma lapsest sirgumas tublit ja iseseisvat noort inimest. Siinkohal tasub aga tähelepanu pöörata olulistele nüanssidele, millest sõltub lapse kasvatus.

Kõik emad teevad vigu ja see on täiesti mõistetav, ent on asju, mida tasuks lapse kasvatamisel kindlasti vältida. 

Allpool on välja toodud viis enim levinud viga, mida emad tihtipeale teevad:

1. Lapse eest otsustamine

Laps peab saama võimaluse oma arvamust avaldada ning siinkohal tasuks alati tema käest küsida, mida ta arvab. Paraku leiavad paljud vanemad, et lapse eest otsuse langetamine on õigem, sest laps on väike ja niikuinii ei tea, mis on õige ja mida ta tahab. Kuigi tihtipeale laps tõesti ei tea, mida ta tahab ning nad muudavad oma soove üsnagi sageli, tuleks juba varajasest east harjutada teda oma arvamust avaldama ja kaasa rääkima. Nii saab laps aru, et tema sõnal on väärtus ja ta õpib ennast kehtestama.

2. Lapsele hirmutunde tekitamine

On loomulik, et lastega juhtub asju ning selle tulemusena võib emal tekkida vajadus oma last igal võimalikul moel keelata ja takistada: "Ei, ära tee seda, see on ohtlik", "Ära mine sinna, midagi võib juhtuda". Kui laps kuuleb pidevalt seda, mida ta teha ei tohi, sest see on ohtlik, siis ühel hetkel ta väsib püüdmast ning tulevikus võib see lapse arengule pigem pärssivalt mõjuda, sest ta ei julge enam riske võtta. Vahel on riskide võtmine lausa vajalik, et elus edasi jõuda ja oma unistusi püüda. Last ei saa vati sees kasvatada.

3. Liigne hoolitsemine

Lapse eest ei saa kõike ära teha, sest nii ta ei õpi midagi - selle asemel, et tema eest kiirelt voodi ära teha ja tema toas mänguasjad õigele kohale sättida, õpeta neid tegevusi talle. Laps peab õppima kohusetunnet ja vastutust - see on ainus moodus, kuidas ta tulevikus hakkama saab, sest on selge, et ema ei saa alatiseks jääda lapse voodit tegema. Mida varem lapsele kohusetunnet õpetada, seda lihtsam tal tulevikus on. 

4. Avastamisrõõmu blokeerimine

Lapsed ei tea, mida nad tahavad ja see on loomulik - nad ei saagi teada seni, kuni nad pole proovinud. Kui ta tahab korraga kolme erinevasse trenni minna, siis las ta proovib neid kõiki ja alles siis otsustab. Lapse eest otsustamine on vale - kindlasti ei tohiks teda panna midagi tegema vastu tema tahtmist! On vanemaid, kes üritavad oma unistusi läbi oma lapse ellu viia ja see võib lapse mällu nukra kogemuse jätta! Laps peab saama võimaluse ise maailma avastada ja tegeleda sellega, mis just temale huvi pakub.

5. Vigade tegemise vältimine

Esimene ebaõnnestumine juhtub varem või hiljem ning oma last ei saa selle eest igavesti kaitsta. On parem, kui see juhtub varem ning vanemal on võimalik olla juures ning toetada last sellel raskel momendil. Sellegipoolest ei tohiks last takistada ja tema elu kontrollida sellisel määral, et neid ebaõnnestumisi ei juhtuks - on asjatu lükata edasi vältimatut. Laps peab saama võimaluse teha vigu ja neist õppida - just siinkohal on oluline roll vanemal, kes peaks meelde tuletama, et vigadest õpitakse ja minnakse edasi targemana.

Allikas: sheknows