5 PÕHJUST, MIKS BEEBID NUTAVAD ehk mida nad sulle tegelikult öelda tahavad?

10 kommentaari
5 PÕHJUST, MIKS BEEBID NUTAVAD ehk mida nad sulle tegelikult öelda tahavad?

Nuttev beebi võib paljudele lapsevanematele olla suurem väljakutse, kui nad seda enne lapse sündi üldse ette oskasid kujutada. Mõnigi vanem muutub nutu peale ärevaks ja soovib seda kohe lõpetada mis iganes võttega. On tavaline seegi, et mida pikem ja sagedasem on nutt, seda enam vanemad väsivad ja ühel hetkel võib hoolimise ja mure asemele tulla viha. Miks beebi nutab ning mida teatud tüüpi nutt tähendada võib?

Beebi ainus viis ongi nutuga teada anda, et tal on ebamugav või mõni muu vajadus tahab rahuldamist. Nutu ignoreerimine, katkestamine või nutmise eest karistamine paneb lapse end ebaturvaliselt tundma. Ta õpib emotsioone maha suruma ning muresid enda sees hoidma, mis omakorda muudavad edasise elu tõeliselt keeruliseks. Kuid tegelik tõde on see, et nutt on inimesele loomulik viis stressi väljaelamiseks ja ka oma vajadustest märkuandmiseks. 

1. Nälg

Vastsündinud väljendavad tihti nälga näiteks niheledes, huultega matsutades, pead kuklasse ajades rinda otsides ja käsi suhu toppides.

2. Märg mähe

Mõned beebid annavad vahetamist vajavast mähkmest märku silmapilkselt. Teised võivad märga mähet kannatada pikemat aega. Igal juhul on seda muret lihtne kontrollida ja kerge leevendada.

3. Uni

Tegelikkuses on see nende jaoks keerulisem kui me arvatagi oskame. Lihtsalt unne vajumise asemel võivad beebid rahutuks muutuda ja nutta, eriti siis, kui nad on üleväsinud.

4. Kõhuhädad (gaasid, koolikud jm)

Gaaside või koolikutega seotud kõhuhädad võivad põhjustada palju nuttu. Kusjuures, selle müstilise koolikute nimelise seisundi üheks definitsiooniks ongi vähemalt kolm tundi päevas kestev lohutamatu nutt vähemalt kolmel päeval nädalas kolmel järjestikusel nädalal.

Kui su beebi on tihti rahutu ja nutab kohe pärast söötmist, võib see olla põhjustatud kõhuvalust. Paljud lapsevanemad on leidnud lahenduse käsimüügis olevatest beebidele mõeldud gaasirohtudest. Kindlasti on mõistlik enne beebile ravimite manustamist igaks juhuks ka perearstiga konsulteerida.

5. Hammaste tulek

Hammaste kasvamine võib lapsele põhjustada valu, kui iga uus hammas õrnadest noortest igemetest läbi tungib. Mõned beebid kannatavad rohkem kui teised, aga mingil hetkel muudab hammaste tulek tõenäoliselt iga beebi rahutuks ja õnnetuks.
Kui näed, et lapsel on valus ja sa ei suuda tuvastada miks, proovi (puhta!) näpuga ta igemeid katsuda. Võid enda suureks üllatuseks avastada, et igeme alla on ilmunud väike kõva hambamuhk, mis peagi lõikumas on. Keskmiselt lõikub esimene hammas millalgi 4. ja 7. elukuu jooksul, aga see võib juhtuda ka varem. 

Sarnased artiklid