Reklaam sulgub sekundi pärast

5 SOOVITUST, KUIDAS kasvatada intelligentset last

Ilmselgelt loodavad paljud lapsevanemad, et oma laps kasvaks võimalikult intelligentseks. Nendele vanematele tuleb kergendusena asjaolu, et kuigi suur osa intelligentsusest tuleb loomulikul teel, siis ometi on võimalik lapse haritust ka kasvatusega mõjutada, kirjutab Popsugar. 

See ei tähenda seda, et laps peaks tegema matemaatilisi ülesandeid ja lugema võõrkeeles juba enne, kui mähkmetest vabaks saab. Parem variant on toetada lapse käitumist, mis soodustab meelte ja intellekti arengut. 

Siin on viis soovitust, mis aitavad lapsel targaks kasvada. 

Räägi lapsega algusest peale

Lapsega rääkimine on äärmiselt oluline juba siis, kui ta on veel väike beebi, et tema meeled võiksid areneda. Kuigi laps on sõnade mõistmiseks liiga noor, õpib ta nende kordamise kaudu nende tähendust. Lisaks kui küsid lapselt küsimusi, õpetab see arvamuste loomist ning ka seda, et laps ja tema mõtted on olulised.

Alusta lugemise õpetamist varakult

Nagu kõik teavad, on kirjaoskus kooli ning muu edu puhul väga oluline. Seetõttu peaks lapsele raamatuid lugema juba enne, kui ta nendest arugi saab. Lugemine stimuleerib aju, moodustab teadmistebaasi maailma kohta ning moodustab aluse kõikidele tulevastele ülesannetele. Samuti tuleb kasuks, kui vanem arutab lapsega selle üle, mida nad loevad, et lapse vestlus- ja lugemisoskus areneks. 

Õpeta laps probleeme lahendama

Vanem ei tohiks lapse eest kõiki probleeme ära lahendada. Selle asemel peaks julgustama last keskenduma konkreetsele eesmärgile või probleemile ning aitama lapsel välja selgitada, kuidas ta looval viisil juhtumi lahendada võiks. Sel moel areneb aju ja laps õpib, et ta suudab eesseisvate takistustega iseseisvalt toime tulla. 

Julgusta liikumist

Füüsiline liikumine ei muuda last mitte ainult tervemaks ja tugevamaks, vaid sellel on ka vaimseid mõjusid: liikumine loob ajurakke ja soodustab aju verevoolu. Ekspertide sõnul tuleks motoorseid oskusi arendada eelkõige 3-8-aastastel. Selles vanuses peaks soovituslikult liikuma kaks tundi päevas. 

Otsi olukordasid, mis õpetavad

Lapse intelligentsust saab arendada ka julgustades last kasutama oma pead ka ootamatutes olukordades. Näiteks võib laps toidupoes puuvilju kokku lugeda või näiteks kui autoga ringi sõidate, võib ta otsida ümbrusest erinevaid tähti ja numbreid.