6 ÜLLATAVAT PÕHJUST, miks laps halvasti käitub

6 ÜLLATAVAT PÕHJUST, miks laps halvasti käitub

Laste kasvatamine võib teinekord tunduda igavese võitlusena. Lisaks sellele, et see on väga vastutusrikas töö, leidub alati mõni süüdistav sõrm, mis vihjab sellele, et kasvatad oma last valesti. Kuigi lapse halvas käitumises ei saa alati vanemaid süüdistada, on mõned harjumused siiski sellised, mida vanem peaks proovima parandada. Ajakiri Popsugar toob teieni neist kuus.

Halva käitumise põhjust otsitakse mujalt

Paljud vanemad soovivad tõenäoliselt, et telesaateid saaks lastele näidata sedasi, et selle sisu ei peaks ilmtingimata kogu aeg ise kõrvalt jälgima. Kahjuks on seda lihtsam öelda kui teha, mistõttu on lapsel televiisorist väga kerge halba eeskuju saada. Sellisel juhul pole lapse käitumine küll vanemate viga, kuid nende kohustus on teleka vaatamist reguleerida ning rääkida sellest, mida nad meedias näevad ja kuidas sellesse suhtuda. Isegi kui vanem pole lapsele halba käitumist õpetanud, ei vähenda see tema vastutust.

Lapse vanust võetakse kui vabandust

Isegi kui laps on veel noor, ei tähenda see seda, et vanem last suunama ei pea. Isegi kui mõni harjumus on selles vanuses lubatud, ei tähenda see tingimata seda, et harjumus on õige. Vanema ülesanne on lapsele õpetada, mis on õige ja vale. 

Vanem lubab lapsel rumalalt rääkida

Kui laps sõimab vanemat rumalaks, käitub tema suhtes lugupidamatult ja nõuab asju koledal moel ning vanem suhtub kõigesse ükskõikselt, on põhjus tavaliselt vanemas endas, miks laps halvasti käitub.

Suhtud lapse avalikus kohas halvasti käitumisse ignorantselt

Kui laps käitub avalikus kohas halvasti, tuleks ta eemale viia ning lasta maha rahuneda. Kui vanem aga jätkab šopingut või söömist nagu midagi poleks juhtunud, õpetab see lapsele, et ta võib ükskõik kus ja ükskõik mil viisil käituda ning ei pea teistega arvestama.

Vanem kardab olla liiga karm

Vanem võib mõelda liiga palju ning karta, et lapse distsiplineerimine kahjustab teda pikemas perspektiivis. Lapse kasvatamine ei riku siiski tema ja vanema vahelist sidet, vaid õpetab just nimelt last vanemaid inimesi ning teisi austama.

Last kaitstakse liiga palju

Kui vanem järjepidevalt last tagajärgede eest kaitseb, ei õpi laps iialgi, mis juhtub, kui ta näiteks kuhugi hilineb või kodutöö tegemata jätab. Kui lapsele ei näidata, mis juhtub, kui ta reegleid eirab, ei õpi ta kunagi vastutust võtma. Laps peab teadma, millal vanem temas pettunud on ja millal talt rohkem oodatakse.