8 LAUSET, millega vihane laps maha rahustada

Ükskõik kas su laps on hea või halva enesevalitsemiga, tuleb kõikidel õppida, kuidas oma raevu talitseda. Kuna lapsed õpivad täiskasvanutelt, peaks iga lapsevanem järele mõtlema, kuidas nad ise oma vihaste tunnetega hakkama saavad. Psühholoog Renee Jain jagas ajakirjas Psych Central erinevaid laused, kuidas oma temperamente laps maha rahustada.

Ära ütle “Ära loobi oma asju!”

Proovi pigem lauset “Kui sa oma mänguasju loobid, on mul tunne, et need ei meeldi sulle. On mul õigus?”. Selle lausega hoiad vestluse vabana ja samal ajal näitad, kuidas olukord sinu silmade läbi näib. Nii saab laps võimaluse oma käitumise üle järele mõelda.

Ära ütle “Suured lapsed ei tee nii!”

Proovi pigem “Suured lapsed ja täiskasvanud kogevad teinekord suuri tundeid. Need lähevad üle”. Mida vanemaks lapsed saavad, seda suuremaid probleeme nad kohtavad ja suuremaid tundeid kogevad. Sa ei räägi tõtt, kui ütled neile, et suured lapsed ei tunne viha ega ärevust. Lisaks paneb see lapsi oma tundeid alla suruma ning neid mitte käsitlema.

Ära ütle “Proovi ainult lüüa!”

Proovi parem “Sul on õigus olla vihane, aga ma ei lase sul lüüa. Me peame kõik ennast turvaliselt tundma panema”. Sedasi teed selgeks, et emotsioonid on lubatud, aga teod mitte. Neid kaht eraldades õpetad oma lapse samamoodi tegema.

Ära ütle “Kui sa oma toitu ära ei söö, lähed näljasena magama!”

Proovi parem “Mis me teha võiksime, et toit sulle meeldiks?”. Sedasi annad sa lapsele vastutuse lahenduse leidmiseks.

Ära ütle “Su tuba on must. Enne, kui see koristatud pole, ei lähe sa kuhugile!”

Proovi parem “Mis oleks, kui me koristaksime su toa ära? Ma võin sind aidata”. Selle asemel, et keskendute kogu segaduse koristamisele, proovige esmalt koristamist alustada. Ebameeldiva ülesande koos tegemine võib anda tõuke kogu toa koristamiseks.

Ära ütle “Ära virise!”

Proovi parem “Ma kuulen sind. Kas proovid leida lahendust?”. Sellisel viisil suunad vastutuse jälle lapsele. Teinekord, kui ta kurdab kooli/sõprade/kodutööde üle, pane ta mõtlema erinevate lahenduste peale. Tuleta talle meelde, et õigeid vastuseid ei ole.

Ära ütle “Sa oled võimatu!”

Proovi parem “Sul on raske. Proovime sellega koos hakkama saada”. Eralda käitumine lapsest, tugevdage emotsioone ja proovige koos lahendus leida.

Ära ütle “Lõpeta ära!”

Proovi parem “Ma olen siin sinu jaoks. Ma armastan sind ja sa oled kaitstud”. Kui lapsed on vihased, tunnevad nad ennast sageli ebakindlana. Kui sa teed neile selgeks, et nad on kaitstud, aitab see pahal tundel mööda minna. 

 

allikas: Women’s Health