8 vahvat koguperetegevust lihavõtteks

8 vahvat koguperetegevust lihavõtteks

Lihavõtted on eelkõige kevadpüha. See on üks neid oodatud perepühi, mis kodus armsate inimeste keskel kauniks ja meeldejäävaks muudetakse. Buduaar toob sinuni 8 vahvat koguperetegevust, et pühi veel toredamaks muuta.  

Lihavõtted on eelkõige kevadpüha. See on üks neid oodatud perepühi, mis kodus armsate inimeste keskel kauniks ja meeldejäävaks muudetakse. Buduaar toob sinuni 8 vahvat koguperetegevust, et pühi veel toredamaks muuta.

 

1. Loodusesse! Võtke kogu perega ette mõnus kevadine jalutuskäik loodusesse pajutibusid korjama.

2. Mängige koos perega! 

Munaveeretamine. Tüdrukud on ühel ja poisid teisel pool vaipa. Paarilised kükitavad ja panevad korraga oma munad teineteise poole veerema, püüdes tabada õiget kiirust ja suunda. Seda võib teha mitu korda, nii et lõpuks jääks õige muna õigele omanikule.

Jooks munaga. Igal jooksjal on käes lusikas munaga. Joosti võidu määratud punktini, kusjuures muna pidi püsima lusikal.

Pajuurbadega löömine. Pajuoks on maagilise toimega eluvits. Hommikul äratati pereliikmed neid pajuoksaga lüües. Kes kohe ärkab, on terve aasta virk ja tubli. Kolme ja enama löögiga ärkaja on eeloleval aastal laisk. Maagilised sõnad: Virgaks!Viksiks! Tõbi välja, tervis sisse! Tervist sulle, urvad mulle!

Munade otsimine. Lihavõttejänesed peidavad mune samblast tehtud pesasse. Lapsed otsivad neid. Võitja on see, kes leiab kõige rohkem mune.

3. Ajalootund! Räägi lapsele lihavõtete ajaloost ning sellest, kuidas ja miks neid pühi üldse tähistatakse.

4. Dekoreerige kodu! Raamige ilusamaid pühadekaarte, laste pühadeteemalisi joonistusi. Meisterdage paberist vahvaid munadepühategelasi, lillekimpe lauakaunistuseks.

5. Kokkama! Valmistage koos lastega pühadetoite. Munadepüha toidulauale kuuluvad aga kõiksugused munaroad – munavõid, vormid. Magustoitudest kindlasti kohupiim ning kohupiimapirukad. Kommete kohaselt ka kas vasika- või seapraad ning sült. Kindlasti ei puudunud laualt ka kiluleivad sibulaga. Siin ka mõned lihtsamad munadepüha retseptid:

Munade värvimise kõrval on traditsioonilisel lihavõttelaual kindlasti ka kohupiimast magustoit nimega pasha.

Pokaalipasha

Pokaalipashale annab õhulisust vahustatud vaniljekaste.

2,5 dl vaniljekaste

2 dl maitsestamata jogurt

500 g kohupiimapasta

1 tl vanill- või vanilliinsuhkur

2 sl sidrunimahl

1 dl mandlilaastud

150 g kuivatatud ananassikuubikud

2 sl apelsinimarmelaad

2 sl tuhksuhkur

200 g viinamarjad

 

Kaunistuseks:

2dl apelsinimarmelaad

mõned viinamarjad

mandlilaastud

 

Vahusta vaniljekaste, sega kohupiima ja jogurtiga. Pese ja poolita viinamarjad, lisa kohupiimamassile. Lisa ülejäänud ained ning sega segamini. Tõsta iga pokaali põhja 2 tl kaunistamiseks mõeldud marmelaadi, seejärel jaga pasha sinna peale. Pane serveerimiseni külma. NB! Kui algul tundubki pasha vedel, siis külmas tõmbub see tahkemaks. Kaunista vahetult enne serveerimist viinamarjade ja mandlilaastudega.

 

Täidetud munad

6 muna

2 spl hapukoort

murulauku

soola

 

Keeda munad kõvaks (kuskil 10 minutit), koori ja lõika pooleks. Eemalda munakollased ning suru kahvliga kausis pudruks. Lisa hapukoor, hakitud murulauk ja sool. Segu aseta lusika või tordipritsi abiga tagasi munavalgete pooltesse. Serveeri näiteks kiluvõileiva kõrvale.

 

6. Korraldage vahva kevadkarneval! Kutsuge külla sõbrad-tuttavad ning pidage maha üks lõbus kevade tervituspidu. Lase lastel valmistada ka teemakohased tibu- või jänesemaskid. Ja vahva kevadkarneval võib alata!

7. Kaardituba! Valmistage üheskoos pühadekaarte ning saatke need sugulastele ja sõpradele. Ei pea vist mainimagi, et tänapäeval käsitsi tehtud ja oma käega sisse kirjutatud kaarti saada on tõeliselt armas üllatus!

8. Munade värvimine.  Pea igas kodus värvitakse mune. Värvitud mune kingitakse, vahetatakse, veeretatakse ja koksitakse. Kui pere istub esimese püha hommikul lauda, mõtleb igaüks välja ühe salasoovi. Kelle muna koksides terveks jääb, selle soov läheb täide.

 

Allikas: internet, H. Ilves, L. Virkus “Eesti perepeod”.

 

 

Triin Tisler

Sarnased artiklid