Algaja matkaselli meelespea

Parim aktiivse puhkuse vorm on kindlasti looduses matkamine. Tegevus, mis sobib nii lastega peredele kui noortele paaridele, nii lühikeseks nädalavahetuse kui ka pikemaks puhkuseks. Lisaks mõnusale füüsilisele koormusele tõstab matkamine ka teadlikkust loodusest ja ümbruskonna geograafiast. 

Parim aktiivse puhkuse vorm on kindlasti looduses matkamine. Tegevus, mis sobib nii lastega peredele kui noortele paaridele, nii lühikeseks nädalavahetuse kui ka pikemaks puhkuseks. Lisaks mõnusale füüsilisele koormusele tõstab matkamine ka teadlikkust loodusest ja ümbruskonna geograafiast. 

Matkamisviise on väga palju, neist levinumad on maismaal jalgsimatk, mägimatkamine, suusa-, jalgratta-, moto- ja automatk ning veeteedel kanuu-, süsta- ja merematk. Seega sõltub vajalik matkavarustus alati matka pikkusest, kestusest ja viisist. Kõige tähtsamad esemed, mis kaasa võtta, on telk, matkasaapad, seljakott, kaart ning kompass. 

Kolmnurkse katusega vanakooli viiltelk sobib hästi juba kogenenud matkajale ning neile, kes puhates väga mugavusest ei hooli. Kombineeritud telgid koos magamis- ja esikuosaga on kõige paremad perede jaoks, sest selline telk tagab avaruse, ruumikuse ja suure eeskoja, kuhu alla saab matkakotte jätta ning söömiseks mõne laua või tooli panna. Tunneltelgid on samuti mõeldud suuremale seltskonnale, kuid kindlasti tuleb arvestada, et selliseid telke üksi üles panna on väga raske ning mõnikord on mõttekam kasutada väikeseid kuppeltelke, mis on kergelt püstitavad ka üksi matkates. Automatkajate jaoks on aga täiesti eraldi telgitüüp. kus telk paigutatakse masina külge eriliste raamide abil, kuid telki saab magamiseks kasutada vaid siis, kui auto seisab. 

Kui õige telk on valitud, siis tuleb leida ka õige magamiskott, sest see on tähtsaim osa kogu varustusest. Ka pühapäevamatkaja võib raskelt külmetuda, kui kasutab kogemuste ja teadmiste puudusel ilmastikutingimustele mittevastavat magamiskotti. Seepärast tuleb magamiskotti  ostes valida ta veidi soojem, kui hetkel tundub vaja minevat. Eelistada tasub ka pikema krae või kapuutsiga magamiskotti ning vutlarit pingutusrihmadega, sest see teeb kogu pakkimise mitu korda lihtsamaks. 

Kõik vajalikud matkatarbed saab aga hõlpsalt pakkida ühte mugavasse seljakotti. Hea seljakott on praktiline ning eelkõige laiade tugevate õlarihmade, hästisobituva puusavöö ning toetava seljaosaga. Kõik need komponendid peavad olema erinevalt reguleeritavad, sest see tagab koti parema istuvuse ja seeläbi ka stabiilsuse. Lisavarustuse tarbeks peab kotil olema piisavalt kinnitusi ja taskuid, kuid siiski mitte liialt palju, sest muidu võib lõpptulemusena olla kotti ebamugav kasutada. Seetõttu peavad suured küljetaskud olema kas kokkuvolditavad või lausa eemaldatavad, et need tühjadena liikumist ei segaks. Plussiks on lukkudega avaus koti esiküljel, mis võimaldab kiiret ligipääsu ka sügavamal kotis olevatele esemetele.

Kui järgmise puhkuse soovid veeta matkates või vajavad praegused matkatarbed lihtsalt uuendamist, siis kõik vajaliku selle jaoks leiad Eesti suurimast internetikaubamajast www.anttila.ee. Kui oled vähemalt 18-aastane Anttila püsiklient