Asjad, mida lapsed meile õpetavad

Asjad, mida lapsed meile õpetavad

Sageli on vanemad ametis sellega, et õpetada oma lapsi, kuid kas teadsid, et hoopis lapsed ise on meie suurimad õpetajad? Mida võiksid täiskasvanud lastelt õppida?  

Sageli on vanemad ametis sellega, et õpetada oma lapsi, kuid kas teadsid, et hoopis lapsed ise on meie suurimad õpetajad? Mida võiksid täiskasvanud lastelt õppida?

 

Märka asju enda ümber! Kui lähed lapsega välja, siis peatub tema pilk sageli pisikestel asjadel, mida täiskasvanu ei pruugi tähelegi panna. Laps näeb värvilist liblikat, erilise kujuga kivi, vahvat puuoksa või küsib maas roniva putuka kohta…  Lapsed aitavad meil tähele panna elu ilusaid pisiasju, mille vaatamiseks on meil sageli liiga kiire.

Naera ja naerata veel! Pole oluline kui raske sul on, naerata ja pilve tagant ilmub välja päike!

Vead ei ole alati halvast. Vead võivad meid viia ka uuete võimaluste juurde. Vastupidiselt täiskasvanutele ei karista lapsed end eksimuste eest.

Mine vooluga kaasa! Lapsed kõhklevad või tunnevad harva hirmu millegi uue ees. Nad tõttavad sageli pea ees tundmatusse ning kohanevad kergesti. Suureks saades analüüsime liialt oma järgmisi samme ning kardame seda, et midagi läheb viltu, rikkudes sellega kogu lõbu.

Mängi! Mäng on väikese lapse töö ja lõbusaim ajaviide. Suureks saades ei julge aga me end enam nii vabaks lasta, et kogeda tõelist mängulusti, sest kardame end narriks teha. Tuleks meeles pidada, et alati ei pea meie tegude taga olema suur mõte ja eesmärk. Vahel võib olla selleks eesmärgiks lihtsalt end vabaks lasta ja tunda elust mõnu – kasvõi lastega koos pimesikku mängides!

Näita oma tundeid välja! Lapse tunnetest annavad märku tema nägu ja emotsioonid. Kui laps on rõõmus, siis ta naeratab, kui on kurb, siis on ta suu mossis. Vastupidiselt lastele ei peegelda täiskasvanu nägu tema tundeid. See teeb aga probleemide lahendamise ja suhtlemise raskemaks. Õpi lapselt: kui oled kurb, siis tuleb keegi ja lohutab ning hakkab parem!

Alusta oma päeva entusiasmiga! Laps jookseb hommikul, siira naeratusega, oma mänguasjade juurde. Ta on õnnelik ja ootab kogemusi, mida uus päev talle pakub. Seda sama peaksime tegema ka meie, nautima seda, et on alanud uus päev, mis toob meile uusi ja positiivseid kogemusi.

Küsi küsimusi! Lapsed on tuntud küsijad: Millal? Miks teda pole? Mis see on? Kes see on? Miks? Miks? Miks?… Kes küsib, see saab ka vastuse ja vastustest saadakse uusi teadmisi. Ära häbene küsida!

Naudi lihtsaid rõõme! Lastel ei ole vaja kõige hinnalisemat lelu, et mängust rõõmu tunda. Laps tunneb end õnnelikuna ka siis, kui saab mängida ja hüpata suures poriloigus. Või kõdista last nii, et ta on näost peedipunane ja rõkkab naerust. See aitab sulle meenutada, et parimad asjad siin elus on tasuta.

Ole avatud! Laps on avatud kõigele sellele, mida maailmal talle pakkuda on. Ta on avatud ja valmis kogema kõike uut. Täiskasvanuna on meil raske lahkuda oma mugavustsoonist ning seeläbi võime kaotada palju toredaid võimalusi ja positiivseid elamusi, mida elul meile pakkuda on.

 

 

Triin Tisler

Sarnased artiklid