Reklaam sulgub sekundi pärast

Beebi toitmine: nõuanded imetamise alustamiseks

Rinnapiim sisaldab aineid, mis kaitsevad imikut haiguste eest seni, kuni tema enda immuunsüsteem välja kujuneb, ning aitab ära hoida allergiat. Kunstlikul piimasegul pole kumbagi nimetatud toimet. Hea on teada, et raseduse ajal ladestunud rasvavarusid kasutatakse rinnapiima tootmisel! Samuti peab kindlasti meeles hoidma, et kõik, mida sa sööd ja jood, läheb rinnapiima kaudu beebile!

Üks esimesi otsuseid, mis sinul ja partneril peale sünnitust tulebki teha on see, kas last toita rinnaga või kunstlikult. Rinnapiim on imikule ideaalne, kuid ka kunstliku toitmisega saavad lapse vajadused rahuldatud. Imiku toitmine peaks olema nauding, mitte sundus. Loodetud rahuldust ei tule, kui sa toidad last rinnaga pelgalt kohusetundest või tunned teda kunstlikult toites end süüdlasena. Kui sa instinktiivselt oled seisukohal, et kunstlik toitmine on parem, oleks hea otsuse tegemine kuni lapse sünnini edasi lükata.

Miski ei suuda asendada ternespiima, mida ema rinnad toodavad esimestel sünnitusjärgsetel päevadel. See tagab imikule kaitse nakkuste vastu esimestel elukuudel, varustades teda väärtuslike antikehadega. Kunstlikult toitumiselt rinnaga toitmisele ümber lülitumine on raske, kuid mitte võimatu, kuna ilma lapse imemisest tingitud stimulatsioonita rinnapiima teke lõpeb. Ükskõik millise meetodi kasuks sa lõpuks otsustad, pea meeles, et armastus, hellitused ja tähelepanu on lapsele sama tähtsad kui piim, mida sa talle annad.

Kuidas alustada imetamist?
Esimesed 6-8 elutundi on vastsündinu erilises ärkvel ja valvsas olekus- soovib korduvalt rinda imeda ning teeb kõik selleks, et teda märgataks ja tema eest hoolitsema hakataks. Kui laps on saanud piisavalt rinda, järgneb pikk ja sügav uneaeg ning ka Sina saad puhata. Ole oma lapsega koos nii palju kui võimalik, sest füüsiline lähedus aitab kaasa imetamise alustamisele- laps äratab sind just siis, kui ta järgmist kõhutäit vajab.

Esimestel päevadel lapse kehakaal pisut langeb ning tekkiv näljatunne õpetab talle, et nüüd on vaja toidu saamiseks ise vaeva näha. Laps muutub rahutuks ja hakkab sagedasti rinda tahtma. Imeta rahulikult nii tihti, kui laps soovib, sest sagedasema imemisega suurendab laps emapiima kogust- laps muutub rahulikumaks ja hakkab harvemini sööma.

Millal, kui kaua ja kui sageli tuleks imetada?

Esmakordselt tuleks imikut toita tema esimese elutunni jooksul niipea, kui ta on veidi puhanud (enamasti 15-20 min. pärast sündimist). Sobivat hetke oodates ole lapsega koos, kaisus, sest füüsiline lähedus soodustab imetamist- Sinu keha reageerib piima tekkimise ja eritumisega ning ka laps on Sinu kehasoojuses ja läheduses aktiivsem. Edaspidi peaks toitma last iga kord, kui ta selleks soovi avaldab. Rinnalaps peaks sööma vähemalt 8-10 korda ööpäevas, kuigi suur osa lastest sööb esimestel elukuudel sagedamini. Lapse nutu põhjuseks ongi enamasti tühi kõht.

Kui laps on õieti rinnal võib ta imeda nii kaua, kui soovib. Vastsündinul kulub selleks esialgu päris kaua aega. Imemise ajal teeb laps rinda lahti laskmata aeg-ajalt puhkamiseks pause ja seejärel jätkab. Söömist lõpetades näitab laps ise, et ta on saanud küll- laseb rinna lahti ja pöörab pea kõrvale. Edaspidi laps kasvab, imeb jõulisemalt ning söömiseks kulub üha vähem aega. Kui lased lapsel endal otsustada, millal lõpetada, siis võid ka alati kindel olla, et laps saab kõhu täis.

Mõningad nipid imetamiseks:

• Enne kui alustad toitmist, pehmenda oma rindu, asetades neile mõneks minutiks pehme flanellrätiku või seistes sooja duši all
• Masseeri kergelt rindu ja püüa veidi piima välja pigistada, et vähendada rindade paistetust ning kergendada imemist
• Ära kummardu lapse poole, vaid tõsta laps õigele kõrgusele
• Hoolitse selle eest, et laps saab käega vabalt rinda patsutada
• Räägi lapsega toitmise ajal - suhtlemine on sama oluline, kui piim ise
• Vaata lapsele silma toitmise ajal
• Imemise katkestamiseks lükka lapsele oma sõrm suhu, siis laseb ta rinnast lahti



Autor: Helena-Reet Ennet