EMADUSE ESIMESED AASTAD on suur väljakutse naise enesehinnangule

EMADUSE ESIMESED AASTAD on suur väljakutse naise enesehinnangule

Ligi 85 000 naist raseduse algusest kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni jälginud uuringu eesmärgiks oli teada saada, miks emadus mõndadele naistele nii raskelt mõjub.

Lapsevanemaks saamine on paljude jaoks tähtis hetk elus, kuid nagu teistelgi elu käänakutel, on ka seal omad raskused. Uue elu toomine maailma ja selle eest hoolitsemine tekitasid “mitmeid bioloogilisi, psühholoogilisi ja sotsiaalseid muutuseid”, kirjutasid teadlased.

Ei ole siis ime, et tulevase ema enesehinnang ei ole alati kõige kõrgemal. Rasedus ja sünnitus on võinud jätta oma jälje kehale ning nii sotsiaalne kui traditsiooniline meedia on võinud seada ootusi, mille täitmine tundub olevat keeruline. Ema enesehinnang kõigubki üles alla nii raseduse kui ka emaduse esimestel aastatel, täheldati uuringus. Vastavalt teadlaste sõnadele langeb ema enesekindlus raseduse edenedes ja kerkib taas lapse esimestel elukuudel. Kui laps saab kuuekuuseks, langeb ema enesehinnang taas ja kahaneb aeglaselt nii kaua, kuni laps saab kolmeaastaseks. 

Teadlased uurisid lisaks 85 000 naise enesehinnangule ka seda, kui rahul olid nad oma suhtega – need kaks asja on tihtipeale teineteisega seotud. Teadlased leidsid ka neis väikeseid erinevusi. Kui tulevase ema enesehinnang langes raseduse ajal, siis rahuolu oma suhtega püsis samasugusena. Pärast sünnitust vähenes suhte rahulolu aga sujuvamalt kui enesehinnang.

Õnneks on teadlastel rasedatele ja lähiajal sünnitavatele naistele ka mõned lohutussõnad öelda: tundub, et raseduse ja esimeste eluaastate mõju enesehinnangule on kõigest mööduv nähtus. Seega, kui tunned ennast praegu õnnetuna, ära muretse – see läheb üle. Ja seoses suhte rahuoluga: kuigi perelisa vähendab esimestel aastatel vanemate rahuolu, siis selle mõju oli tugevaim esimese lapse kohal. Paarile kõige raskem on siis tõenäoliselt nende esimese lapse esimesed eluaastad; seda võib meeles pidada, kui mõtlete teise lapse peale. 

allikas: van Scheppingen et al: Self-Esteem and Relationship Satisfaction during the Transition to Motherhood

Sarnased artiklid