Reklaam sulgub sekundi pärast

Hortes soovitab: Sügisel kevade heaks!

Sügis kuldab meid üle uhkete loodusvärvide ja maitsvate aiasaadustega. Vastutasuks nopib ta kõik meie kaunid lilleõied, jättes meid kuudeks igatsema kevade rõõmustavat ilu.

Sügis kuldab meid üle uhkete loodusvärvide ja maitsvate aiasaadustega. Vastutasuks nopib ta kõik meie kaunid lilleõied, jättes meid kuudeks igatsema kevade rõõmustavat ilu.

Õnneks on Hortesesse saabunud üle 500 sordi talvekindlaid sibullilli: tulbid, lumikellukesed, nartsissid, hüatsindid, kirgaslilled, iirised, püvililled, liiliad, krookused ja paljud teised, mis kingivad meile lihtsa vaevaga ühe imetabaselt kena ning õitsva kevade! Sügis ongi just õige aeg tärkamiskuu hinges hoidmiseks ja aias nokitsemiseks, et ilus ning rõõmustav kevad ikka rutem õied õuele tooks.   

Millisest sibulast kasvab kõige kaunim kevad?

Tulp on kõikidele sobiv lill, ka laiskadele kevadest unistajatele on olemas päris oma tulbirühm. Looduslikud tulbid, näiteks Kaufmanni, Greigi ning Fosteri omad, õitsevad samal kohal aastaid ja aednikul ei tarvitse selleks üldse vaeva näha. Kaunid tulbid on tõepoolest asendamatud kevadekunstnikud. Erinevate tulbisortide kokkusobitamisel saab imelise õitemere lausa märtsist kuni juuni keskpaigani. Lisaks sobivad tulbid ideaalselt oma ilu jagama ka teiste sibullilledega. Varajaste tulpide seltsi võib puistata näiteks lumikellukesi ning õitsvate tulpide kaissu passivad hästi madalad krookused. Darwini hübriidtulbid on aga imelised koos nartsisside ning dekoratiivsete laukudega

Tulbid muudab tänuväärseks veel asjaolu, et nad on ühed kevade esimesi õieilu kinkijaid. Peale selle on neid saadaval väga laias värviskaalas, mistõttu leiab iga aednik omale kauni lemmiku.  

 

Milline on üks hea lillesibul?

Suur 

Terve välimusega, s.t ilma väliste vigastuste ning hallituseta

Tugev ja kõva

Pea meeles, et lillesibulaid tuleb hoolega valida, sest kehvast sibulast kauneid õisi ei tule. 

 

Millal on õige aeg lillesibulad mulda pista?

Kui Horteses on käidud ning taskud sibulaid täis, tuleks need ruttu mulda pista, et vaprad tulevased õitsejad jõuaksid end kevadeks ilusasti valmis seada. Kui lillesibulad jäävad kauemaks sooja ruumi seisma, võivad need muutuda pehmeks, hakata idanema või riknema. Sellistest sibulatest paraku lilleilu loota ei ole.

Varakult mulda soovivad saada näiteks nartsissid. Nii on neil küllalt aega juuri kasvatada ning jõudu koguda, et valutult talv üle elada ja kevadel suuri kauneid õisi kanda. Enamiku sibullillede mahapanekuaeg algab septembris. Esimene sügiskuu on sobiv krookuse, püvilille, tulbi, liilia, kobarhüatsindi, märtsi- kui ka lumikellukese jpt sibulate istutamiseks. Oktoobrisse võib jätta idahüatsindi sibulate istutamise. Tulbisibulate mahapanekuga võib viivitada kuni külmadeni välja, kuid siis tuleks sibulad külmakaitseks katta turba- või kompostikihiga.  

 

Kuidas sügissibulaid istutada?

Vali päikesepaisteline, kuiv ja vett hästi läbilaskev kobestatud pinnasega koht.

Sibul istutatakse mulda selle suurima läbimõõdu järgi kolmekordsesse sügavusse. Näiteks tulbisibulale on sobiv 10-15 cm sügavune istutusauk. 

Istutamisel lisa istutusauku sibullillede istutusväetist. Soomusteta lillesibulate istutamisel on soovitatav lisada liiva, et kaitsta neid mulla liigniiskuse eest.

Vahekaugus võiks tulbisibulate puhul olla 10-15 cm, nartsissidel 15-20 cm ning krookustel 5-10 cm.

Kaval nipp! Pane sibulad mulda koos istutuskorvidega. Nii ei ole karta, et sibulad langevad näriliste ohvriks või sordid segunevad. Lisaks on hiljem sibulaid hõlpsam üles võtta.

 

Mis saab pärast õitsemisaega?

 

 

Paraku saab juuni keskpaigas tulpide aeg otsa ning võluvast värvilisusest jääb järele vaid nukker ja närtsinud maa. Õnneks on ka selle vastu abinõu - kombineeri tulpe püsikutega! Nii saab nautida õiteilu pikalt, kuni tõsisemate sügisilmadeni välja. Tulpidega saavad hästi läbi näiteks pojengid, hostad, südajalehine kitsekakar, kuldne piimalill ning ka kurereha. Tulpide hääbudes asendavad just need lilled vääriliselt tulpide õiteilu. Tulbid sobivad hästi ka koos rooside ja kipslilledega nii murusse kui ka maitsetaimepeenrasse. Erinevaid kombineerimisviise, mis rõõmsa aia ja pikalt kauni õitemere tagavad, on veelgi, ja kõik need leiad Sa just Hortesest!