KAS KARJUSID LAPSE peale? 4 sammu olukorra parandamiseks

12 kommentaari
KAS KARJUSID LAPSE peale? 4 sammu olukorra parandamiseks

Pea iga lapsevanem satub teinekord olukorda, kus empaativõime oma lapse suhtes kaob ning viha tõstab pead. Normaalne hääletoon tõuseb karjumiseks, nägu väändub hirmuäratavaks maskiks ja keha satub rünnakuasendisse, mida saadavad süüdistused ning ähvardused. Sellised olukorrad on tingitud stressist, väsimusest, kannatlikkuse lõppemisest, õpitud käitumismudelist või inimene on lihtsalt ületanud oma vastupidavuse piiri. 

Tänapäeva lapsevanemad teavad, millised tagajärjed on sellel, kui nad lapse peale karjuvad ning tunnevad ennast süüdi. Nad soovivad lapse austuse välja teenida muudmoodi kui karjudes. Psychology Today toob välja mõned nõuanded, kuidas olukorda parandada.

1. Loe kümneni

Kui kümneni lugemine ja sügavalt sisse-välja hingamine ei aita, siis lahku hetkeks toast. Aeg, mil võid ohutult lapse juurest eemal olla, oleneb lapse vanusest.

2. Naase lapse juurde

Kui naased lapse juurde, hoia algul rääkimine ja silmside minimaalsena. Nii saavad mõlemad rahus tasakaalu taastada. 

3. Räägi lapsega

Kui olete mõlemad taas rahulikud, palu lapsel sind kuulata, sest soovid temaga rääkida sellest, mis just äsja aset leidis.

4. Palu vabandust

Ära süüdista, mõista hukka ega seleta. Ütle lapsele näiteks sedasi: “Ma ei tahtnud sind karjumisega hirmutada ja mul on kahju, et sedasi tegin. Palun anna mulle andeks ja ma üritan enam mitte karjuda. Kas alustame uuesti? Kas tahaksid mulle rääkida midagi sellest, mis juhtus?”

 

allikas: Iltalehti

Sarnased artiklid