Kas ma kahetsen, kui ei taha lapsi?

Kas ma kahetsen, kui ei taha lapsi?

Sulle tundub, et ei taha lapsi ja et sa ei kahetse seda otsust kunagi. Lähedased aga üritavad sind ümber veenda.

Sulle tundub, et ei taha lapsi ja et sa ei kahetse seda otsust kunagi. Lähedased aga üritavad sind ümber veenda.

“Ma olen abielus naine hilistes 30ndates. Oleme abikaasaga mõlemad oma eluga täiesti rahul. Oleme otsustanud, et me ei soovi lapsi. Ma pole end kunagi eriti emalikuna tundnud ja kuigi mulle lapsed meeldivad, ei ole mul tekkinud kiusatust ise emaks saada. Võib-olla, kui ma oleksin abielludes olnud kümme aastat noorem, või kui mu mees oleks väga tahtnud isaks saada, oleksin ma rasedaks jäänud, kuid olen tegelikult kogu elu tundnud, et emaroll pole mulle mõeldud. Minu jaoks pole meie otsus probleem, küll aga meie lähedaste jaoks. Pere ja sõbrad püüavad meid veenda, et ühel hetkel, näiteks kümne aasta pärast, valdab meid kibe kahetsus ja siis pole enam midagi teha. Teised väidavad, et lastetu suhe on paratamatult nõrgem ega kesta kaua. Ma mõistan nende vaateid, aga mu kõhutunne ütleb, et oleme teinud õige valiku. Kas ma jätan midagi tähelepanuta? Kas iga naine peab saama lapsi?” küsib üks The Guardiani lugeja perenõustajalt. 

Teadlikult lastetu naine on mõistagi haruldane, aga mitte ebaloomulik. Paraku ütleb aastasadade pikkune propaganda, et me elame vaid selleks, et sugu jätkata. Õnneks saame me inimestena ise oma valikuid teadlikult kujundada. Teisest küljest on just lastesaamine see, kus otsus peab olema vankumatult väljakujundatud ja kõhklemisest pole aega tervet elu – ühel hetkel pole naised lihtsalt enam võimelised lapsi saama ja siis on kahetsusteks hilja. 

Sõpradel on õigus, kui tahavad sind panna keskenduma otsusetegemisele, samas ei saa nad otsustada sinu eest ega tohi püüda sind mõjutada enda tõekspidamistest lähtuvalt. Otsus saada või mitte saada lapsi on täpselt samasugune valikuküsimus nagu otsus osaleda maratonil – kõik ei pea seda tahtma. 

Lastetul elul on kahtlemata eeliseid – isiklik ja rahaline vabadus kas või. Kuid ka lapsed ei ole kodus igavesti. Lapsevanemaroll ei ole kahtlemata lihtne ja selle eeliseid ei näe sa enne, kui laps juba käes. Kui sa pole oma otsuses veel täiesti kindel, püüa minna sügavamale põhjustesse, miks sa last ei soovi. Mõnel juhul võib selguda, et mitte seepärast, et laps ei mahuks paari ellu, vaid hoopis seepärast, et paari enda lapsepõlv on olnud nii kehv, et kardetakse rikkuda ka järgmise põlvkonna elu. 

Seega – enne, kui jõuad punkti, kust pole enam tagasiteed, vanuseni, mil sa lihtsalt enam lapsi ei saa, tee kindlaks, et su otsus on täiesti läbimõeldud ja sa annad endale täielikult aru, millised on sinu põhjused emadusest loobumiseks. Sest erinevalt meestest pole naistel kahjuks tervet eluiga, et ses küsimuses meelt muuta.

 

Buduaar.ee