Koerad ja kassid aitavad lapse haigestumist vältida

Koerad ja kassid aitavad lapse haigestumist vältida

Mis võiks siduda koeri, kasse ja sinu lapse tervist? Hiljuti avaldatud uuringu tulemused näitasid, et lastel, kes kasvavad lemmikloomaga kodus, on väiksem tõenäosus külma saada – seda eriti esimese eluaasta jooksul. 

Mis võiks siduda koeri, kasse ja sinu lapse tervist? Hiljuti avaldatud uuringu tulemused näitasid, et lastel, kes kasvavad lemmikloomaga kodus, on väiksem tõenäosus külma saada – seda eriti esimese eluaasta jooksul. 

Ajakirjas Pedriatrics avaldatud uuringu tulemused kinnitasid, et väikelapsed, kes kasvavad kodus, kus on mõni kass või koer, ei jää nii lihtsalt haigeks kui need, kellel lemmikloomad puuduvad. Tulemused põhinevad eelkõige sellel, et keskkond, kus lapsi kasvatatakse, ei tohiks olla liiga puhas. Varasemalt on juba avastatud, et kassi või koera olemasolu vähendab ka allergia tekkimise riske.  

Kuidas lemmikloomad siis lapsi haiguste eest kaitsevad? Teadlased arvavad, et koerte ja kasside kõõm ning nende poolt tuppa kantud mikroobid valmistavad lapse areneva immuunsüsteemi ette ja harjutavad seda juba varakult levinud allergeenide ja pisikute vastu võitlema. 

“Usume, et pidev kontakt lemmikloomaga valmistab lapse immuunsüsteemi paremini mikroobidega toimetulekuks ette,” ütleb dr Eija Bergroth, Soomes asuva Kuopio Ülikooli haigla pediaater, kes kõnealuse uuringu läbi viis. 

Bergroth ja tema kolleegid ei teinud selle uuringu käigus väikelastele ühtegi analüüsi, aga nad usuvad, et sama protsess, mis säästab lapsi allergiate ning astma tekkimisest, toimib ka külmetushaiguste puhul. 

Küll aga jälgiti uuringu raames 397 last, kes 2002.-2005. aasta vahemikus Soomes sündisid. Lapse esimese eluaasta jooksul tegid vanemad iga nädal oma lapse tervise kohta sissekandeid, märkides ära sellised sümptomid nagu köha, nohu ja kõrvavalu. Samuti tuli ära märkida see, kui laps antibiootikume tarbis. Teadlased tegid sissekannete põhjal järelduse, et lapsed, kelle kodus oli lemmikloom, nakatusid 44% väiksema tõenäosusega kõrvainfektsiooni ja 29% väiksema tõenäosusega määrati neile antibiootikumid kui lemmikloomavabas kodus kasvanud lastele. 

Koera pidavate perekondade võsukesed olid seejuures parema tervisega kui kassi pidavate perede omad. Lapsed, kellel oli kodus koer, olid 31% tervemad kui koeravaba kodu lapsed. Kassiga peredest lapsed olid 6% tervemad kui kassivabas majapidamises kasvanud väikelapsed. 

Kõige tervemad olid need lapsed, kelle lemmikloomad polnud tubased, vaid veetsid osa päevast õues. Spetsialistide sõnul on sellele lihtne selgitus: need loomad tõid tuppa rohkem mustust ja mikroobe ning seetõttu muutus väikelaste immuunsüsteem kiiremini tugevaks. 

 

healthland.time.com