Kõhupuhitus ja imikute gaasivalud

Kõhupuhitus ja imikute gaasivalud

Paljud lapsevanemad on oma beebi gaasivalude pärast mures ja Buduaar tundis huvi, mis põhjustab valusid ning millest on abi. Gaasivalud ehk koolikud esinevad umbes 40% imikutest ja need tekivad harilikult teisel või kolmandal elunädalal. Nutuhoogudega kõhuvalu kestab umbes kolm tundi, esinedes sagedamini õhtu poole ja nii kolmel-neljal päeval nädalas. Nutmine on ainuke viis, kuidas väike laps saab sellest oma vanemaid teavitada. Nutule on iseloomulik lohutamatus, vehkimine käte-jalgadega, samuti kiljumine. Sageli on koolikute puhul lapse kõht punnis ja nägu punane. Pärast nutuhoogu on laps harilikult jälle rõõmus ja rahulik.

Paljud lapsevanemad on oma beebi gaasivalude pärast mures. Loe alljärgnevalt, mis põhjustab valusid ning millest on abi.

Gaasivalud ehk koolikud esinevad umbes 40% imikutest ja need tekivad harilikult teisel või kolmandal elunädalal. Nutuhoogudega kõhuvalu kestab umbes kolm tundi, esinedes sagedamini õhtu poole ja nii kolmel-neljal päeval nädalas. Nutmine on ainuke viis, kuidas väike laps saab sellest oma vanemaid teavitada. Nutule on iseloomulik lohutamatus, vehkimine käte-jalgadega, samuti kiljumine. Sageli on koolikute puhul lapse kõht punnis ja nägu punane. Pärast nutuhoogu on laps harilikult jälle rõõmus ja rahulik.

Mis põhjustab gaasivalusid ja mis toimub soolestikus?

Kõhugaaside teke imikul on iseenesest normaalne protsess. Rinnapiimas sisalduv piimasuhkur laktoos laguneb mikroobide toimel soolestikus ja tekitab gaase. Kui gaaside kogunemine on ülemäärane, siis kutsub see esile kõhuvalu. Rinnaga toitmised tasub silmas pidada, et laktoosirikkam on eelpiim, rasvarikkam aga lõpupiim. Seetõttu võiks lasta lapsel ühest rinnast piisavalt kaua süüa või pakkuda talle järgmisel korral sama rinda, et laps saaks lõpupiima kätte.

Õhku satub seedetrakti ka lutipudelist rinnapiimaasendajat saavate laste toitmisel. Seetõttu on oluline veenduda, et lutis olev auk oleks õige suurusega. Liiga suur auk põhjustab üle söömist, liiva väike aga liigset õhu neelamist.

Lõplikult vabastab lapse kõhupuhitusest ainult aeg, kuid gaasivalude leevendamiseks on siiski erinevaid võtteid, mille hulgast on võimalik leida enda lapsele kõige sobivam.

Espumisan (simetikoon) 100 mg/ml  – rahulik beebi, rahulik ema.

Kuidas Espumisan toimib?

Organismi sattunud gaas (õhk) seguneb soolestikus limaga ja moodustab seal vahu, mis koosneb suurest hulgast mullikestest. Õhumullidest ei saa gaas verre imenduda ega organismist vabalt väljuda ning hakkab sooleseinu venitama, tekitades kõhupuhitust ja kõhuvalu. Espumisan lõhub õhumullid ja lihtsustab gaasi väljutamist organismist. Espumisan’i saab kasutada ka profülaktiliselt – ta ei lase õhumullidel tekkida ja neil soolestikus koguneda.

Kas Espumisan on ohutu?

Imikutel kasutatavate ravimite puhul on ohutus äärmisel oluline. Espumisan ei imendu soolestikus ja väljutatakse organismist muutumata kujul. Vajaduse korral võib Espumisan’i pikema aja vältel.

Kuidas tuleb Espumisan’i (simetikoon, 100mg/ml) imikule anda?

Kõhugaasidega seotud seedetrakti vaevuste korral andke imikule 5-10 tilka igal toidukorral toidupudelisse või lusikaga enne igat imetamiskorda. Espumisani pudelil on spetsiaalne dosaator, mis lihtsustab tilkade lugemist! Espumisan on banaani maitsega.

Näidustus: Kõhugaasidega seotud seedetrakti vaevuste sümptomaatiline ravi.

Lisateavet saab müügiloa hoidja Eesti esindusest: OÜ Berlin-Chemie Menarini Eesti, Tallinn, Paldiski mnt 27/29.
Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.