Kui laps ei lase hambaid pesta…

Kui laps ei lase hambaid pesta…

“Minu laps rabeleb ja surub huuled kokku, kui ma tahan ta hambaid pesta” – kas see probleem on ka sinule tuttav? Vapper võitlus hambaharja vastu on üks viis, kuidas väikelaps näitab oma soovi olla iseseisev. Kuna tema ilmselt alla anda ei taha ja sina alistuda ei või, tuleb rakendada loomingulist kompromissi.

“Minu laps rabeleb ja surub huuled kokku, kui ma tahan ta hambaid pesta”- kas see probleem on ka sinule tuttav? Vapper võitlus hambaharja vastu on üks viis, kuidas väikelaps näitab oma soovi olla iseseisev. Kuna tema ilmselt alla anda ei taha ja sina alistuda ei või, tuleb rakendada loomingulist kompromissi.

 

Palu abi. Peaaegu alati aitab autoriteetne kõrvaline hääl, kui vanema häälest jääb väheks. Palu näiteks arstil või hambaarstil rääkida, kui tähtis on hambaid pesta. Kui laps vastu hakkab, meenuta talle: “Arst ütles, et me peame su hambaid pesema, et need oleksid terved!”

 

Muuda hambapesu lõbusaks. Lase lapsel valida kaks-kolm värvilist hambaharja (enne veendu, et harjad oleksid pehmed ja kvaliteetsed). Siis lase tal igal hommikul ja õhtul valida, millise harjaga ta hambaid pesta tahab. See vähendab tunnet, et asi pole tema kontrolli all, ja võib teda isegi nii köita, et ta unustab protesteerida.

 

Las ta teeb seda ise. Anna hari lapsele, et ta saaks kõigepealt ise oma hambaid harjata. Las ta teeb seda nii, nagu oskab. Kiida last, isegi kui tagajärg pole kõige parem. Kui ta osavamaks muutub, lase tal hommikune harjamine täielikult endal sooritada, aga õhtusel pead ise kaasa aitama.

Kui lased mudilasel nuku või mängulooma hambaid pesta (harjaga, mis on juba mänguasja seisuses), võib see teda samuti leplikumaks muuta ja lasta sinul oma hambaid pesta.

 

Tee seda ise! Lase lapsel istuda peegli ees, kus ta näeb, mida sa teed, nii tekib tal tunne, et võtab ise asjast osa. Lähene talle tagantpoolt ja kalluta lapse pea kergelt tahapoole, nii näed paremini ja on ka kergem liigutada. Võid ka põrandale istuda ja võtta ta sülle, lastes tal enda vastu toetuda. Las ta hoiab hambaharjast koos sinuga kinni (see aitab õppida õigeid harjamisliigutusi).

 

Las laps aitab sind. Võid lasta lapsel ka enda hambaid pesta, kui tema omad on puhtad. Väikelapsel on kergem leppida sellega, et nende hambaid pestakse, kui neil lubatakse vanema hambaid pesta.

 

Tee nalja. Abiks on ka lapse lõdvestamine enne tähtsat toimingut. Naljatlege – puuduta harjaga kergelt ta põski või nina.

 

 

Triin Tisler

Sarnased artiklid