Kui perre sünnib teine laps

Kui perre sünnib teine laps

Armukadedus on laste jaoks üks inimlik emotsioon, mis tekib siis, kui peres on mitu last. Oluline on mõista, et armukadedus on igavene ja võimas jõud, mis õdede-vendade vahelt kunagi ei kao. Kuidas aidata lapsel mõista, et vanemad on tema jaoks ikka olemas ning uus ilmakodanik ei ole rivaal, vaid parim sõber kogu eluks?

Armukadedus on laste jaoks üks inimlik emotsioon, mis tekib siis, kui peres on mitu last. Oluline on mõista, et armukadedus on igavene ja võimas jõud, mis õdede-vendade vahelt kunagi ei kao. Kuidas aidata lapsel mõista, et vanemad on tema jaoks ikka olemas ning uus ilmakodanik ei ole rivaal, vaid parim sõber kogu eluks?

Kui sa ei saa aru, miks esmasündinud laps armukadedaks muutub, kui uus laps majja tuleb, siis kujuta ette, mida sa ise tunneksid, kui ühel õhtul koju tulles leiate oma abikaasa voodis kellegi teise käte vahelt.

Ta ütleb: “Tead, kallis, sa oled mulle nii hea abikaasa olnud, et ma otsustasin veel ühe abikaasa majja võtta. Ma tean, et see hakkab sulle meeldima. Sa võid aidata tema eest hoolitseda. Nii tore, et teine abikaasa on ka olemas, eks ole – teist saavad sõbrad kogu eluks!” Ei kõla just eriti veenvalt, või kuidas?

Esmasündinud lastel on kõige keerulisem tulla toime armukadeduse ja kõrvalejäetu tundega, kui uus beebi koju tuuakse. Sinu eesmärk peaks olema püüda iga hinna eest vähendada oma esmasündinu armukadedust. Ta vajab aega, et harjuda selle uue olevusega, kellele vanemad oma kiindumust jagavad.

Fraasid nagu “Lähme vahetame MEIE beebil mähkmed” ei lange kokku sellega, mida ta mõtleb. Esmasündinu juuresolekul tuleks uut ilmakodanikku võimalikult vähe ülistada. Ta ei saa sellest midagi, kui teeb kaasa viimse kui ühe mähkimise, söötmise, vannitamise või mängimise uue lapsega. Uus beebi ei tohi tõrjuda esimest last tema voodist ega häirida ühtegi väljakujunenud rutiini, millega too harjunud on.

Dr. Linda Pearson kirjutab oma raamatus “Distsipliini võluvägi ” järgmiselt: “Teil tuleb mõista, kui armukade teie esmasündinu tegelikult on. Olen teinud tööd paljude vanematega, kes väidavad, et nende esmasündinu on uuest beebist “absoluutselt” vaimustuses. See tuleb ilmselt nende endi soovidest vältida süütunnet, sest nemad tõid konkurendi majja”.

Esimene laps võib teeselda muret ja hoolt uue beebi heaolu üle. Kui nii, siis olete hetkel kergelt pääsenud. Kuid suure tõenäosusega ilmneb armukadedus hiljem. See on täiesti loomulik. Armukadedus õdede ja vendade vahel võitluses vanemate armastuse eest on elukestev reaalsus, millega on parem toime tulla, kui näete asju õiges valguses:

* Ära räägi sündivast lapsest kui “meie” beebist ega kasuta muid väljendeid, mis annaksid mõista, et laps peab uuest ilmakodanikust sama vaimustuses olema nagu sina ise.

* Ära jäta kunagi alla seitsmeaastast last beebiga üksi. Alati on targem ettevaatlikum olla, isegi kui arvad, et laps ei ole beebi peale vihane seetõttu, et peab teid temaga jagama.

* Ära nõua, et vanem laps “aitaks” teil  uue lapsega tegeleda ja teda hellitada – kui ta ise tahab aidata, pea meeles, et ta teeb seda ainult seetõttu, et sina teda kiidaksid ja kinnitaksid, kui väga teda armastad, mitte sellepärast, et talle meeldib see “uus asi”, mis ilma temalt luba küsimata majja toodi.

* Kingi oma lapsele nukk, et ta saaks harjutada mähkimist, toitmist, riietamist jne. Kui sinu beebi on juba liikuvam, aidake vanemal lapsel üks kindel nurk “beebikindlaks” teha, et ta saaks oma olulisi asju roomava lapse eest kindlas kohas hoida.

*Ära kunagi võrdle lapsi omavahel. (Mari, sinu õde käis sel ajal juba potil). Ära kunagi lase lapsel tunda, et teda on võimalik õe või vennaga võrrelda – isegi heas mõttes mitte. Kui võrdled ka positiivselt, nagu näiteks “sind on palju parem kallistada, kui su venda”, siis võib laps mõelda ” ma teadsin, et olen temast parem” või “mul on vennast kahju”. Ei üks ega teine arusaam mõju õdede-vendade vahelisele suhtele hästi.

* Püüa veenduda, et igal lapsel oleks oma identiteet, oma sõpruskond, oma erilised anded ning oma aeg vanematega omavahel olla.

 Allikas: L. Pearson “Distsipliini võluvägi”

 

 

Triin Tisler