Kuidas aidata ülekaalulist last?

Kuidas aidata ülekaalulist last?

Laste ülekaalulisus on üha süvenev probleem, kuid kahjuks paljud vanemad seda endale ei tunnista ning ei aita lapsel tema söömisharjumusi muuta. Teadmata, et paksudel lastel on sageli üsna karm elu. Neid narritakse ja kiusatakse rohkem kui teisi ning lisaks on neil madal enesehinnang.

Laste ülekaalulisus on üha süvenev probleem, kuid kahjuks paljud vanemad seda endale ei tunnista ning ei aita lapsel tema söömisharjumusi muuta. Teadmata, et paksudel lastel on sageli üsna karm elu. Neid narritakse ja kiusatakse rohkem kui teisi ning lisaks on neil madal enesehinnang.

Suurbritannias tehtud arvamusuuringus küsitletud 4-7-aastaste laste vanemate vastustest selgus, et vaid 14 protsenti ülekaalulise lapse vanemaist mõistis, et nende lapse kehakaal on liiga suur.

Passiivne eluviis ja üksluine toitumine võivad viia igasuguste käitumishäirete ja terviseprobleemideni. Kui laps on ülekaaluline, peaks sinu peamine eesmärk olema, et ta hakkaks sööma kvaliteetset toitu ja tegema rohkem trenni. Kui ta on pirtsakas ja nõuab ainult rämpstoitu, võid püüda tema toiduvalikut laiendada. Aga kui need strateegiad ei näi toimivat, on siin sulle mõned lisanõuanded.

Suu lukku. Ehk ära tee ühtegi märkust selle kohta, mida laps sööb. Hoia suu lukus ja keskendu sellele, et pakud talle tervislikku toitu. Kui see on värske ja töötlemata, pole oluline, kui palju laps sööb. Nii kaua kui see pole puding või kartulikrõpsud, mis ta alla kühveldab, ei juhtu temaga midagi.

Suhtu asjadesse perspektiivitundega. Pausi pidamine ja probleemi perspektiivitundega suhtumine aitab jätta ütlemata või tegemata midagi sellist, mis võiks lapse tundeid solvata ja probleemi hullemaks muuta. Ta ei muutunud ju ülekaaluliseks üleöö ega hakka tervislikumate eluviiside järgi elama samuti mitte üleöö. See on pikemaajaline projekt.

Ole eelarvamusteta. Ülekaaluliste laste vanemad tahavad tihti panna neid kaalu kaotama, viidates sellele, kui paksud, aplad või laisad nad on. Aga parem hoia keel hammaste taga. Sildid teevad haiget, need võivad jääda pikaks ajaks külge ja neist võivad saada prohvetlikud ennustused, mis lõpuks täide lähevad. Probleemiks võib saada ka see, kui teda hea isuga lapseks nimetad. Kas sa tõesti tahad, et ta näeks end kellegina, kel on hea söögiisu? Kindlasti pole sellest vanemaks saades abi, kui ta peab – nagu paljud täiskasvanud – nägema vaeva selle nimel, et kaalu kontrollida.

Mõista lapse tundeid. Kui ta on ülekaaluline, siis selle asemel, et teda vähem sööma meelitada, kasuta oma energiat tema kuulamiseks. Rääkige asjadest, mis teda huvitavad, kas laua ääres või seal, kus teile sobib. See on sinust kenam ja võib aidata tema enesehinnangut tõsta. Kui laps tervitab su püüet teda tervislikumalt elama panna valju hädaldamisega, aitab tema lainele häälestumine sul oma seisukohta kaitsta. Püüa öelda:

* “Ma tean, väga kahju et me enam hommikusöögiks saiakesi ja vahvleid ei söö, sest need on ju su lemmikud.”

* “Sa eelistaksid, et võiksid jälle pärastlõunal televiisorit vaadata. Ma ju näen, et sa igatsed oma lemmiksaate järele. Raske on muutustega harjuda.”

Lepi keeruliste tunnetega – keeruline võib olla end lapse lainele häälestada, kui tal on kehakaalu suhtes ebameeldivad tunded. Kui ta on oma välimuse üle õnnetu, teda narritakse koolis või läheb tal spordis halvasti, võib olla raske teda sellest rääkimas kuulda.

Raske on hinnata, kas sellest üldse juttu teha. See on tundlik teema ja sa ei taha, et ta end veel halvemini tundma hakkaks. Igaks juhuks ära maini tundlikku teemat, kuni ta ise seda ei tee ja lepi sellega, kui ta sellest kunagi ei räägi.

Kui ta aga tahab seda teha, siis lihtsalt kuula ja tunne talle kaasa, isegi kui sul on seda kuulates ebamugav. Kui sul võib olla tekkida tahtmine seda rõõmsamaks muuta – ” See pole tõsi. Ära ole masendunud. Need lapsed on lihtsalt vastikud!” – ei too probleemi eitamine tegelikult lohutust ega muuda tema enesetunnet paremaks. Parim, mida teha saad, on teadvustada, et tema tundeid on solvatud. Sa võid proovida öelda nii:

* “Ma näen, et oled endast väljas. Neid tundeid on raske taluda.”

* “Ta ütles, et sa oled siga? See oli väga inetu. Pole ime, et õnnetu oled, mina oleks ka.”

Kui sa ei suuda välja mõelda, siis ole lihtsalt vait ja nooguta. Ära päästa teda ja ära eita tema tundeid. Ta vajab, et sa teda kuulaksid ja mõistaksid.


Praktilisi nõuandeid, kui su laps on ülekaaluline

* Kui laps sööb tervislikku toitu ja teeb trenni, pole oluline, kui palju ta kaalub või kas ta tegelikult ka kaalus kaotab. Aja jooksul saavutab ta endale omase kaalu.

* Ainus võimalus tema kaalu pikema aja vältel muuta, on see, kui ta toitub tervislikult ja rohkem liigutab. Aga ära isegi maini sõna dieet. Kui ta ise teema üles võtab, selgita talle, et dieedid on lühiajalised katsed kaalu alandada, mis pole talle tervislikud, sest nende mõju ei ole kestev. Selle asemel räägi talle pikemaajalisetest tervislikest harjumustest, mis aitavad tal olla paremas vormis ja õnnelikum.

* Üks põhjusi, miks laps nii palju sööb, võib olla selles, et kartulikrõpsud ja nagitsad, mida ta eelistab, ei varusta teda kõigi eluks vajalike toitainetega. Kui pakud talle tervislikumat toitu, saab ta sealt kätte vitamiinid ja mineraalid, mida vajab, et ennast mitte enam nii näljasena tunda.

* Püüa hoolitseda selle eest, et ta jooks palju vett, ja paku seda talle. Paljud inimesed näksivad midagi, kui neil on tegelikult janu, sest tõlgendavad valesti signaale, mida keha neile annab.

*Tee kõik endast olenev, et ta veedaks vähem aega arvutiekraani või televiisori ees. Mida enam ta istub, seda vähem ta liigub. Samuti on lihtne televiisorit vaadates ülimalt mõtlematult ära süüa lugematu hulk kaloreid.

* Ära leia vabandusi, kuidas ta end paremini tunneks. See ei tee talle head. Kui ütled “Ta on täpselt nagu mina. Tal on meie suguvõsa geenid”, või “Ta ei saa sinna midagi parata, need on hormoonid”, võid arvata, et oled tema vastu kena, sest võtad süü tema kaaluprobleemide eest endale. Aga kui annad talle info, et ta ei suuda oma kaalu muutmiseks midagi ära teha, võib ta lõpuks end isegi halvemini tunda. Enamik ülekaalulisi inimesi on sellised, sest söövad liiga palju rämpstoitu ja teevad liiga vähe trenni.

* Kui laps juba häbeneb oma keha, võib olla raske teda liigutama sundida. Aga isegi kui ta keeldub ujuma minemast või sörkjooksu tegemast, kartes, et keegi teda näeb, võid teha talle ettepaneku, et ta läheks jala kooli või sõidaks sinna jalgrattaga, teeks kodus televiisori ees treeningvideo abil trenni või tegeleks mõne sellise spordialaga nagu judo, kus kaal pole probleem.

 

Allikas: K. Doherty “Sibling Rivalry:Seven Simple Solutions”

 

 

 

Triin Tisler 

Sarnased artiklid