Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas anda lapsele kaasa õiged väärtushinnangud?

Kasvatada lastes õigeid väärtushinnaguid ühiskonnas, mis mõnikord paistab täiesti ilma igasugusteta, pole vanematele kerge ülesanne. Kuigi meil on need väärtused olemas, mida tahaksime lastele edasi anda, muretseme sageli, et see ei õnnestu. Kuidas anda lapsele kaasa õiged väärtushinnangud?

Kasvatada lastes õigeid väärtushinnaguid ühiskonnas, mis mõnikord paistab täiesti ilma igasugusteta, pole vanematele kerge ülesanne. Kuigi meil on need väärtused olemas, mida tahaksime lastele edasi anda, muretseme sageli, et see ei õnnestu. Kuidas anda lapsele kaasa õiged väärtushinnangud?

Uuringud näitavad, et pärast puberteediea mässu jõuame kõik väärtuste juurde, mis on üpris sarnased meie vanemate omadele. Vanematel on väga vähe võimu laste kaasasündinud tugevate ja nõrkade külgede ja temperamendi üle - loodus teeb omal moel ise oma tööd. Mis puutub aga väärtushinnangutesse, siis siin tuleb see töö lapsevanematel ära teha. Mõnikord tehakse seda teadlikult, mõnikord mitte, aga vanematel on väga suur mõju, kuidas lapsed kohtlevad iseennast ja teisi inimesi, suhtuvad perekonda, heategevusse, aususesse, töösse, keskkonda ja tosinasse muusse moraaliküsimusse.

Paljud vanemad teevad vaistlikult väga head tööd oma väärtuste edastamises lastele, just nagu nende vanemad seda nende puhul tegid ja vanavanemad enne neid; head ja tugevad väärtushinnangud näivad kuuluvat mõne perekonna juurde.  

 

Tunne oma väärtushinnanguid

Esmalt otsusta, kui kaugele tahad minna neist väärtushinnanguist, mida sinu vanemad sinus kujundasid. Kas tahad midagi lisada, ära võtta või teha hoopis radikaalsemaid muutusi kogu ahelas? Tee nimekiri väärtustest, mida tahaksid oma lapses kujundada, pane need tähtsuse järjekorras kirja ja palu abikaasal/ partneril sama teha. Seejärel võrrelge oma nimekirju ja vaadake, kas on suuri lahknevusi. Kas suudate neis küsimustes kompromissile jõuda? Kui olete jõudnud üksmeelele, ühendage oma jõud valitud väärtuste edasiandmiseks oma lapsele.

 

Ela oma tõekspidamiste kohaselt

Olgugi et vanemad teavad, milliseid väärtusi nende lapsed peaksid hindama, on neil vahel raske ise nende järgi tegutseda. Nad tahavad, et laps oleks aus, aga ise luiskavad nad lapse vanust, et ta saaks ilma piletita lennukisse või odavamalt muuseumipileti. Nad on veendunud, et lapsed peavad oma keha hästi kohtlema, aga ise ei suuda nad oma keha suhtes lugupidamist üles näidata - suitsetades, rämpstoitu süües ja viitsimatuses sporti teha.

Selleks, et lastele väärtusi edasi anda, tuleb esmalt oma tõekspidamistele vastavalt elada, isegi mitte ainult nii, et järgid neid mudilase juuresolekul, aga muidu mitte. Pikas perspektiivis kujundab last palju rohekm üldine kodune õhkkond, kui välised mõjud (kaasa arvatud televisioon, filmid, muusika). Ole heaks eeskujuks ja sinu lapsest saab suurepärane indiviid.

 

Räägi oma tõekspidamistest

Oma tõekspidamiste kohaselt elamisest üksi ei piisa. Aita oma lapsel mõista, miks sa nende järgi elad. Selgita, miks on parem olla aus kui valetada; miks oma keha eest hoolitsemine on oluline; miks teed teistele nii, nagu tahaksid, et sulle tehtaks.


Väärtushinnangute õpetamine olgu õiges perspektiivis

Luues oma lapsele tõekspidamiste ja väärtuste raamistiku, juhid ta õigele teeotsale. See on aga kõik, mida lapsevanem teha saab. Kui lapsed suuremaks saavad, lisavad nad sellesse raami, mille said sinult ja kodust, oma kogemused ja maailmas saadud õppetunnid, ning sellest moodustub nende tõekspidamiste summa. Just nagu see toimus sinu puhul!

 

 

Triin Tisler