Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas laps kodutöödesse kaasata?

Kõik täiskasvanud on ühes asjas ühisel arvamusel: kodutööd on tüütud, aga teha tuleb neid ikkagi. Paljud naised ei suuda seda üksi. Kõik kokku - emaks olemine, töö, kodune majapidamine - on liiga palju. Nüüd peaksid küll lapsed appi tulema. Kuidas neid kaasata?

Kõik täiskasvanud on ühes asjas ühisel arvamusel: kodutööd on tüütud, aga teha tuleb neid ikkagi. Paljud naised ei suuda seda üksi. Kõik kokku - emaks olemine, töö, kodune majapidamine - on liiga palju. Nüüd peaksid küll lapsed appi tulema. Kuidas neid kaasata?

Mõned näpunäited, kuidas panna lapsi kodutöid tegema:

1. Kui midagi katki läheb, ei tohi kohe pahandada - kes teeb, sellel ikka juhtub vahel õnnetus.

2. Ohtlike majapidamisriistadega (nuga, peitel, kirves, kruvikeerja jne) tuleb olla ettevaatlik, aga mitte liiga. Lapsed suudavad juba varakult nendega korralikult ümber käia. Kui aga kardad, ütle: "Oled veel liiga noor, see on väga ohtlik."

3. Ära jäta lapsele muljet, et kodused tööd ei paku sulle rõõmu. Jäta meelde: oled oma lapsele eeskujuks.

4. Selgita lapsele kõike. Aeg, mis sa sellele kulutad, tasub hiljem mitmekordselt. Ükskõik mis töid sa ka teed, lase lapsel alati kõrvalt jälgida. Ja veel, lase tal endal proovida. 

5. Ära ole kiitustega kitsi.

6. Proovi kodutöö lapsele meeldivaks muuta. Ära käsuta liiga palju. Väldi väljendeid: "Ma tahan! Ma nõuan! Olgu tehtud! Sa teed!"

7. Ebameeldivale tööle leidke vaheldus. Kõiki töid ei peagi kohe lõpetama, aga lõpetada tööd tuleb.

8. Julgusta last, kui tal midagi viltu läheb.

9. Mida konkreetsem ja süsteemsem on ülesanne oma pere heaks, seda kergem on lapsel seda täita: oma toa korrashoid, toalillede kastmine, koeraga väljaskäimine, akvaariumikalade toitmine, majaesise pühkimine, maasikapeenra rohimine, kindlal päeval-õhtul väikese venna või õe järele vaatamine või tema lasteiaiast toomine või lasteaeda viimine jne.

10. Kodutööd on kesksoolised.

Iga väike poiss võib köögis tegutseda (suuremast mehehakatisest rääkimata), pesumasina sisse lülitada ja tolmuimejat käsitleda. Väiksele tüdrukule ei tee kahju haamri ja värvipintsli kasutamise oskus. Poistele on oskus ning harjumus hoolitseda enda ja oma asjade eest niisama vajalik kui tüdrukutele.

11. Kodutöö ei ole lapse karistamise, vaid ülistamise ja usaldamise vahend.

12 . Kodutööde eest ei tohi anda rahalist hüvitist.

Hüvitab ilus kodu, armastus ja ühiselt ettevõetud matk, loomaaiakülastus, sest nüüd on selleks rohkem aega, mis on võidetud kodutööde arvelt.

 

Mida laps võiks millises vanuses teha?

1. Neljaaastane võib lauda katta ja tolmu pühkida.

2. Kuueaastane saab hakkama nõudepesu ja oma toa koristamisega. Ei maksa korraga kuhjata liiga palju kohustusi, muidu kaob lapsel töötuju.

3. Alates kaheksandast-üheksandast eluaastast võib lapsele anda kindlaid kohustusi. Ära piira teda ajaliste raamidega. Tal peab aega jääma mängimiseks ja koolitööks.

4. Alates kaheteistkümnendast eluaastast tuleb olla ettevaatlik: teismeline suhtub kohustustesse väga hoolimatult. Hoolimata sellest jää järjekindlaks ja ära lase endaga manipuleerida.

 

 

Allikas: T. Niiberg " Õnneliku kodu ja pere saladus"

 

Triin Tisler