KUIDAS OMA LAPSEST hea inimene kasvatada?

KUIDAS OMA LAPSEST hea inimene kasvatada?

Oma last armastada on äärmiselt lihtne. Mõnikord võib aga suureks väljakutseks olla hoopiski see, kuidas oma last teisi armastama õpetada. Kuidas õpetada last maailmas toimuvat mõistma ja kaaslastesse hästi suhtuma? See ülesanne muutub iga päevaga aina keerulisemaks. Siin on mõned nipid, milles antud teemal lähtuda võiks. 

Oma last armastada on äärmiselt lihtne. Mõnikord võib aga suureks väljakutseks olla hoopiski see, kuidas oma last teisi armastama õpetada. Kuidas õpetada last maailmas toimuvat mõistma ja kaaslastesse hästi suhtuma? See ülesanne muutub iga päevaga aina keerulisemaks. Siin on mõned nipid, millest antud teemal lähtuda võiks. 

1. Õpeta talle, kuidas suuremat pilti hoomata. 

Selgita lapsele, et elu ei piirdu ainult perekonna ning sõpradega. Lase tal suhelda teistsuguste kultuuride, religioonide ja rasside esindajatega.

2. Ole eeskujuks. 

Lapsed õpivad eelkõige oma vanematelt. Kui sa näitad neile, kuidas hea inimene olla, siis on neil lihtsam samasuguseks kasvada. 

3. Kombed ja abivalmidus. 

Laps peab teadma, kuidas öelda “aitäh” ja “võta heaks”. See on väga oluline! Kuid veel tähtsam on, et laps õpiks nende väljendite tähendusi mõistma. 

4. Julgusta loomingulisust. 

Iga inimese intelligents väljendub erineval moel ning igasugune kriitika on siinkohal kohatu. Kui laps mõistab, et iga inimese oskused on tähtsad, mõistab ta maailma paremini. 

5. Laps ei ole rumal! 

Maailmas on palju asju, millest lapsed juba varajases vanuses väga hästi aru saavad. Ära arva, et sinu laps rumal on. Varajane arusaam suurendab sinu lapse võimalusi täiskasvanuna midagi tõeliselt olulist korda saata. 

6. Õpeta neile karistamise asemel mõistmist. 

Vanemad on viimasel ajal oma lapsi aina vähem karistama hakanud. Õpeta laps iseennast mõistma, enda emotsioonidest aru saama – ära karista!

7. Õpeta, kuidas konflikte ennetada ja lahendada. 

Nende teadmistega ei satu laps probleemi saabudes paanikasse. Ta on rahulikum, vähem stressis ja õnnelikum. 

8. Emotsioonid pole nõrkuse märk. 

See on eriti raske just poisslapse vanemate jaoks, sest maailmas valitseb mentaliteet, et mehed ei nuta. Emotsioonid on need, mis meist inimesed teevad. 

9. Õpeta ta kuulama

Hea inimene on alati ka hea kuulaja. See arendab ka empaatiat ja üldist suhtlemisoskust. 

10. Ütle lapsele, et armastad teda. 

Laps, kes teab, mis on armastus, oskab tulevikus teisi palju paremini armastada. 

11. Õpeta, kuidas negatiivsust väljendada. 

Kui laps teab, kuidas viha ning kurbust väljendada, siis ei teki tal tulevikus nende emotsioonidega probleeme. 

12. Võta koduloom. 

Kodulooma eest hoolitsemine õpetab lapsele vastutustunnet, empaatiat ja koostööd. Lisaboonusena kaasneb muidugi ka armastav kaaslane. 

13. “Ei” on aktsepteeritav vastus. 

Nii ei hellita sa enda last ära. Samuti tuleks jälgida, et võsuke ei kasutaks liiga tihti sellist väljendit nagu “minu”. 

14. Näita lapsele, kuidas head teha. 

Mida varem, seda parem! Võta ta heategevusüritustele kaasa. Aita ise abivajajat – oled oma lapsele ju kõige suurem eeskuju.

rebelcircus.com