KUIDAS VÄHENDADA LASTEAIASTRESSI nii lapsel kui emal?

10 kommentaari
KUIDAS VÄHENDADA LASTEAIASTRESSI nii lapsel kui emal?

Iga pikem puudumine lasteaiast võib tekitada lapses vastuseisu lasteaias käimisele. Mõni võõristab oma vanu sõpru, teine ei lase emal lasteaiast lahkuda, mõni nutab lohutamatult või valetab hoopis kokku väljamõeldud põhjuseid. Kõik need on tunnused, et laps ei tunne end hästi ning kui selle probleemiga kohe ei tegele, siis võib see süveneda tõsiseks stressiks. Lisaks sellele leidub veel rohkelt nn varjatud vihjeid selle kohta, et lapsel võib juba olla lasteaiastress. Agresiivne käitumine, pidevalt paha tuju või keskendumisraskused kuuluvad levinumate tunnuste hulka. Vanematel on siin mitmeid võimalusi, kuidas aidata lapsel üle saada lasteaiastressist.

Iga pikem puudumine lasteaiast võib tekitada lapses vastuseisu lasteaias käimisele. Mõni võõristab oma vanu sõpru, teine ei lase emal lasteaiast lahkuda, mõni nutab lohutamatult või valetab hoopis kokku väljamõeldud põhjuseid. Kõik need on tunnused, et laps ei tunne end hästi ning kui selle probleemiga kohe ei tegele, siis võib see süveneda tõsiseks stressiks. Lisaks sellele leidub veel rohkelt nn varjatud vihjeid selle kohta, et lapsel võib juba olla lasteaiastress. Agressiivne käitumine, pidev paha tuju või keskendumisraskused kuuluvad levinumate tunnuste hulka. Vanematel on siin mitmeid võimalusi, kuidas aidata lapsel lasteaiastressist üle saada.

Ehk on mõnest soovitusest sullegi abi.

1. Võimalusel paku lapsele nädala sees puhkepäevi, et ta saaks puhata suurest kollektiivist.

2. Kui lasteaiavabu päevi pole nädala sees võimalik pakkuda, mine kord nädalas lapsele varem järele ja ole temaga koos, kasvõi jalutage teistkaudu koju.

3. Pärast lasteaiapäeva algavasse huviringi võib lapse panna alates 4.-5. eluaastast ja siis soovitavalt mitte rohkem kui ühte huviring nädalas. Lapse arengule on parim, kui ta saab pärast väsitavat lasteaiapäeva olla koos perega.

4. Võta iga päev pärast lasteaeda minimaalselt 15 minutit aega, et lapsega suhelda, nii et samal ajal ise millegi muuga ei tegele (sh autojuhtimine, toiduvalmistamine jne). Keskendu kuulamisele ja väldi kas-küsimust. Palu lapsel näiteks kirjeldada, mis talle täna meeldis/maitses, kellega ja mis mängu ta mängis, millises olukorras ta kurvastas või rõõmustas jne.

5. Kui laps väljendab muret, siis väldi lohutamist, nõu andmist, analüüsimist või mure vähendamist (nt oh, pole hullu; sa oled lihtsalt väsinud; see nüüd küll mingi mure ei ole) vaid lase lapsel rääkida, püüa tema tunnetest aru saada ning neid tagasi peegelda: „Tundub, et sa tõesti väga igatsesid mind täna“ või „Sa pahandasid, et Pille sind lükkas, sest sa said haiget“. Laps vajab eelkõige tunnet, et sa oled teda mõistnud. 

6. Kui pead argiõhtul tegelema kodutöödega, kaasa laps mänguliselt appi. Vanemad mõtlevad tihti, et teevad kiirelt kodutööd valmis, et siis lapsega mängida. Kuid lastele meeldib tegeleda n-ö päris asjadega. Vastavalt lapse vanusele ja oskustele saab ta toiduvalmistamisel näiteks asju segada, hakkida, ulatada ning samal ajal võite arutada, mis loomad veel porgandit söövad, millest tehakse jahu jne.

7. Lasteaialaps peaks õhtul uinuma umbes kell 20-21.30. Õhtuseks lõõgastuseks ei sobi teleka vaatamine ega arvutimäng, kuna need on liigselt stimuleerivad ja lapsel on raske uinuda. Mida lähemal on magamisaeg, seda aeglasemad peaksid olema tegevused, tasasemad hääled, hämaram valgus. See kõik soodustab rahunemist. Kui magamaminek võtab pikalt aega, alusta unerituaalidega (riietumine, pesemine, unejutt) kasvõi tund aega varem.

Kokkuvõttes võib öelda, et agressiivsust, virilat tuju ja keskendumisraskusi tekitavad lastes eelkõige väsimus, unevõlg, liigne stimuleerimine ja vähene või nõrk kontakt ema-isaga. Siin on vanematel palju ära teha, et vähendada nii enda kui lapse stressitaset.

 

Allikas: Perekeskus Sina ja Mina
Buduaar.ee