Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuus sammu rumala sõna vältimiseks

Kuidas reageerida, kui sinu pisike hakkab ühel päeval roppude sõnadega sind üllatama? Tuntud saksa kasvatusteadlane Jan Uwe Rogge annab nõu, kuidas sellisel puhul reageerida.

 

Kuidas reageerida, kui sinu pisike hakkab ühel päeval roppude sõnadega sind üllatama? Tuntud saksa kasvatusteadlane Jan Uwe Rogge annab nõu, kuidas sellisel puhul reageerida.

1. Ära tee välja

Kui kahe-kolmene teatab esimest korda "kurat" või "peer", proovi rumalast sõnast mitte välja teha. Kuskilt kuuldud sõna on lapsele esialgu lihtsalt huvitav. Mudilane ei tea veel selle tähendust, kuid tahab kindlasti näha, kuidas ema-isa sellele reageerivad.

NB! Ignoreerimine mõjub ainult päris algul ja ainult väikesele lapsele, kes sõna tähendust veel ei tea. Eesmärk on, et ehk unustab ta rumala sõna, kui vanemate reaktsiooni ei järgne. Nagu öelnuks ta lihtsalt: "Ilus ilm täna!"

2. Reageeri rahulikult

Kui hoolimata sellest, et sa esimesest korrast välja ei teinud, laps rumalat sõna edasi ketrab, ei saa enam vaikida. Mitte välja teha oleks vale ka suurema lapse puhul, kes korrutab sõna just nimelt selleks, et reaktsiooni näha. Ütle järeltulijale, mida tema uuest väljendist arvad. Võid küsida, kas ta ikka teab, mida see tähendab.

NB! Jää kindlasti rahulikuks! Väljenda oma vajadusi selgelt ja täpselt. Näiteks "mulle ei meeldi äsja lausutud sõna, sest see tekitab piinlikkust" on selgem kui üldine "fui, nii ei räägita!". Ära heida meelt - selline katsetamine on loomulik etapp lapse arengus, sinu järeltulijatega ei toimu midagi erakordset.

3. Hinda lapse tegu, mitte last

Kuldreegel iga eksimuse puhuks: pane pahaks lapse tegu, kuid ära tekita temas tunnet, et ta ise on paha. Mõista tema hirmu uusi sõnu katsetada ja ema-isa kui turvaisikuid proovile panna, kuid ära kiida neid tegevusi heaks.

NB! Ole oma suhtumises järjekindel. Kui laps kuuleb sind tema keelekatsetustest muiates sõbrannale jutustamas, saab ta signaali, et teeb siiski midagi naljakat ja tähelepanuväärset.

4. Näita eeskuju

Laps ei ela vaakumis, tema ümber ei kõla vaid kaunis eesti keel. Sa ei saa selle vastu, kui ta lasteaias või teles kuuleb vandumist, aga sa saad oma lapsele head eeskuju näidata. Kui sina endast välja minnes vanduma hakkad, kuidas siis mudilasele seletada, et sellised sõnad pole vastuvõetavad?

NB! Võite kodus kokku leppida, kas ja millist sõna kasutate pingeolukorras. Ehk vähendab mõni naljasõna ka suurtel inimestel ärritust ja teeb tuju paremaks?

5. Lepi kokku kodureeglid

Kui rumal sõna kuidagi kaduda ei taha, pane paika reeglid. Lase lapsel välja pakkuda, mis motiveeriks teda vandesõnadest loobuma. Ehk on see väike tüütu ülesanne ropendamise eest, näiteks peab rumalsuu tegema kümme kükki? Või peab igaüks, ka täiskasvanu, maksma iga ropu sõna eest ühiskassase 20 senti?

NB! Vanemad on katsetanud ka varianti, mille puhul näiteks kodu ühes ruumis on rumalad sõnad lubatud. Kui kellelgi need vägisi huulile kerkivad, suunavad teised ta sinna.

6. Ära loobu.

Ropud sõnad ümbritsevad last tänapäeval paljudes kohtades - teles ja popmuusikas kasutatakse neid sageli ning leebemaid võib kohata ka lasteraamatutes. Pole siis imestada, kui need põngerjale külge jäävad. Sa ei saa muuta ümbritsevat keskkonda ega ole mõtet end süüdistada, miks ma õigel ajal ei märganud telekat kinni panna. Kindlasti saab aga järjekindlalt lapsele oma suhtumist näidata ja ise viisakalt kõnelda.

NB! Oma tähelepanekutest lapse keelekasutuse kohta räägi ka lasteaiaõpetajaga. Kuidas tema rumalatele sõnadele reageerib? Ehk olete koostööd tehes mõjusamad?

 

 

Triin Tisler