LAPSEVANEM, OLE ETTEVAATLIK! Ära postita neid pilte oma lapsest sotsiaalmeediasse!

LAPSEVANEM, OLE ETTEVAATLIK! Ära postita neid pilte oma lapsest sotsiaalmeediasse!

Sotsiaalmeediaajastul arutatakse laialdaselt laste privaatsuse üle. Milliseid fotosid tasuks oma 500 lähima tuttavaga õigupoolest Facebookis ja Instagramis jagada ning milliseid mitte?

Loomulikult soovid oma lapse tähtsamaid ja lõbusamaid hetki ka oma tuttavatega jagada. Sotsiaalmeedias tasuks aga olla niivõrd tähelepanelik, et sa ei jaga seal midagi, mis on seotud lapse privaatsusega, näiteks aadressi või nime. 

Isikuandmete seaduse kohaselt on igal inimesel õigus eraelu puutumatusele. Sellisel juhul ei saa internetis avaldada pilti ilma pildil oleva isiku loata, st lapse loata. Kui laps on pildil äratuntav, on see seotud isikuandmete seadusega. 

Paljud vanemad jagavad aga teadmatult oma lapse pilte ja andmeid sotsiaalmeedias. Lastel võib olla suur digitaalne jalajälg juba enne, kui nad ise selle kohta otsustada saavad. Ja teada on fakt, et infot ja pilte internetist kergelt kustutada ei saa.

Veebileht Parenting pani kirja viis pildiliiki, mille kohta sa ehk isegi ei osaks arvata, et see võib sinu lapse privaatsust kahjustada.

Vannifotod

Kuigi laps võib vannis olla armas, ei tohiks selliseid fotosid sotsiaalmeediasse postitada. Pildid, kus laps on osaliselt alasti, ei kuulu internetti. Kahjuks võivad need fotod levida ning sattuda valedesse kätesse.

Fotod haigest või vigastatud lapsest

Kui laps on haige või vigastatud, on lapsevanema kohustuseks tema eest hoolitseda. Küsi endalt üks küsimus: kas sina soovid endast internetti pilti, kus oled haavatav ja kurb?

Piinlikud fotod

Isegi kui paned internetti foto, kus laps on lasteaiaealine, võib antud pilt tulla internetis vastu veel siis, kui laps juba koolis käib. Näiteks fotod, kus laps potil käimist õpib, tasuks jätta siiski pereringi.

Grupipildid

Pilte lapse sünnipäevast või lasteaiast ei tasuks internetti panna. Kuigi sulle sobib, et sinu lapse foto internetis on, pole ehk teised vanemad sinuga sama meelt. Enne kui foto sotsiaalmeediasse postitad, hoolitse selle eest, et oled kõikidelt vanematelt selleks luba küsinud.

Pildid ohtlikest olukordadest

Laps leidis õllepurgi ja otsustas lonksu võtta? Võtad lapse sülle, kui autoga vaid mõne meetri sõidad? Need on olukorrad, mida ei tasuks jagada. Pildid olukorrast, mis antud hetkel on ohutud, võivad levida. Võid pääseda viha küüsist, kui hoiad sellised pildid privaatsena.