LÕPETA KOHE! Lapsevanema 3 kõige hullemat pahet

LÕPETA KOHE! Lapsevanema 3 kõige hullemat pahet

Portaal Psychology Today pani kirja kolm asja, mis korduvad vanemate elus ja kasvatusharjumustes kultuurist olenemata, kuid millest peaks võimalikult kiiresti vabanema. Lisaks pani portaal kirja mõned näpunäited, mida nende pahede asemel proovida. 

Une alahindamine

Isegi kui argielu on täis igasuguseid huvitavaid hobisid ja lõbusaid üritusi, ei peaks seda kunagi tegema lapse unetundide arvelt. Liiga vähene uni mõjub negatiivselt lapse käitumisele ja nõrgestab vaimseid tulemusi. Pikemas perspektiivis on vähest und seotud ka ülekaalulisusega. Teismeline peaks ööpäevas magama soovituslikult 8,5 tundi. Nooremad lapsed veelgi rohkem – koguni 11 tundi ööpäevas.

Lahendus: Koosta koos lapsega ajakava, milles on arvestatud koolile, hobidele, kodutöödele ning muudele tegevustele kuluv aeg. Kui unele ei jää piisavalt aega, mõelge koos, mida võiks jätta tegemata, et laps saaks magada. 

Laste kodutööde tegemine

Mõnikord võib vanem tunda, et lapse eest kodutööde tegemine on kannustav. Tegelikkuses varastad lapselt võimaluse ise õppida ja tajuda. Lisaks sellele märkavad kindlasti ka õpetajad, et lapse kodutööde tegemise tase on hoopis midagi muud kui tema panus klassiruumis. Ülemäärane abistamine kodutöödes annab lapsele signaali, et vanem ei usu tema oskustesse ja laps muutub laisaks.

Lahendus: Kui lapsele on antud koolist mõni keeruline ülesanne, siis räägi temaga sellest ja veendu, et laps saab asjast aru. Seejärel lase tal ise ülesandega hakkama saada. Lõpuks võid veel lapsega rääkida, kuidas ta probleemi lahendas.

Füüsiline karistamine

Aina vähem lapsevanemaid karistab oma lapsi füüsiliselt, kuid nende arv võiks olla veelgi väiksem. Löömine võib soovimatu käitumise küll hetkeliselt lõpetada, kuid on pikemas perspektiivis lapsele väga kahjulik.

Lahendus: Veendu, et laps mõistab, millist käitumist talt oodatakse ja mida ei aktsepteerita. Löömise asemel karista last lubamatu teo eest loogilise tagajärjega. Käitu lapsega hästi, sedasi õpib laps kiiremini aru saama vanemate väärtustest. Leia enda jaoks mõni rahustav viis. Kui tunned, et muutud vihaseks, siis kasuta seda.