Reklaam sulgub sekundi pärast

MAAILMA LEVINUIMA NAKKUSHAIGUSE saab enamik lapsi oma ema süül

Tõenäoliselt ei osanud sa pealkirja lugedes arvatagi, et juttu tuleb kõige tavalisematest, aga väga kulukatest hambaaukudest. Jah, just see on maailmas kõige levinum nakkushaigus, mida põeb üle 90% inimestest ja sealhulgas ka enamik eestlastest. 

Kuigi lastele räägitakse, et kommid tekitavad hambaauke, siis pole asi sugugi kommides, vaid tihti hoopis lapse emas või vanaemas, kes hambaaugud lapsele nakatab. Hambaaukude peamiseks tekitajaks on maailmas levinuim nakkushaigus - hambakaaries, mida tekitavad hambakatus pesitsevad mikroobid. Sündides meil neid mikroobe ei ole, küll aga saab selle suur osa lapsi juba esimeste eluaastate jooksul ning valdavalt on selles süüdi nende ema, kes beebieas last sama lusikaga toidab, millega ka ise püreed maitseb. Tõenäoliselt käib ka beebilutt enne beebile andmist läbi ema suust. Haiguse võib saada ka teiste laste mänguasju suhu toppides, seetõttu on Skandinaavias paljudes lasteaedades kaariesekontroll enne seda, kui väikelaps lasteaeda vastu võetakse. Kuna laste hambaemail on nõrk, siis on lapsed palju vastuvõtlikumad ka hambaauke tekitava bakteri osas. Erinevad uuringud kinnitavad, et kui esimesed kolm eluaastat suudetakse vältida kaariesesse nakatumist, siis on inimesel tulevikus hambad palju tugevamad.

Kui nakatumine on toimunud, siis mikroobides käest enam pääsu pole. Olulist rolli hakkab mängima, milliseid elutingimusi suus mikroobidele pakutakse. Mida tihedamini süüakse ja näksitakse, seda happelisem on keskkond suus. See soodustab bakterite levikut ja hammaste lagunemist. Seega sõltub hambaaukude teke toidust, mida süüakse, ning hammaste  hooldusest. 

Küsi rohkem infot oma hambaarstilt.

 

Buduaar.ee