Mida teha, kui laps ei lase turvavööd kinnitada?

Mida teha, kui laps ei lase turvavööd kinnitada?

Me kõik teame, et turvavöö võib päästa meie elu. Kes pole turvavööga autoistme külge kinnitatud, võib viga saada. Turvaiste on seadusega reguleeritud terves Eestis, sest siin võib tegemist olla elu ja surma küsimusega isegi väiksema õnnetuse korral. Mida teha, kui laps protestib turvavöö vastu?  

Me kõik teame, et turvavöö võib päästa meie elu. Kes pole turvavööga autoistmesse kinnitatud, võib viga saada. Turvaiste on seadusega reguleeritud terves Eestis, sest siin võib tegemist olla elu ja surma küsimusega isegi väiksema õnnetuse korral. Mida teha, kui laps protestib turvavöö vastu?

Selles tahtevahelises võitluses pead sina võitjaks jääma. Püüa seda võitlust oma pisikesele siiski võimalikult kergeks teha. Kasu võib olla ka järgnevatest strateegiatest:

Kindlusta talle mugavus. Kui autoistme rihmad on liiga pingul, kui polster on liiga õhuke, iste liiga kitsas või metallpannal suvel paljal nahal kuum tundub, võib ebamugavustunne lapse portesti veel suurendada.

Räägi millestki muust! Selle asemel, et enne igat sõitu kuulutada: “Nüüd peame su toolirihmad kinnitama”, vii lapse tähelepanu mujale ja lobise muudest asjadest (“Vaata lund – see on ilus, eks!”; “Kui läheks täna lõunal vanaemale ja vanaisale külla?”; “Kui koju jõuame, võtame maitsva lõuna!”). Vii lapse mõtted mujale, küsides temalt küsimusi või andes talle kätte tema lemmiklooma ja samal ajal ürita kiiresti ta turvatooli kinnitada.

Muusikat! Autos võiks olla alati piisavalt lohutavaid lastelaulukesi, mida mängida, kui mudilane on juba rihmaga kinnitatud.

Lase tal lemmikmänguasi turvavööga kinnitada. Kui autos on piisavalt turvavöid, lase mudilasel kinnitada see ümber nuku või karu või mõne muu lemmiklelu, enne kui ta ise oma turvatooli ronib. Võid kasutada ka mänguturvavööd. Selgita, et see hoiab ära lelude haiget saamise kukkumisel ja just selle pärast kinnitavad ka inimesed turvavöö.

Delegeeri. Kui laps on piisavalt vana asja mõtte tabamiseks, tee ta vastutavaks turvavööde eest ja lase tal igaühele meelde tuletada, et see tuleb kinni panna. Mõnikord “unusta” ise kinnitada, et tal oleks huvitav sinuga pahandada (aga ära enne sõitma hakka, kui ta on seda teinud).

Ära luba erandeid! Isegi üksainus kord võib osutuda saatuslikuks veaks. Lühike sõit võib saada saatuslikuks väikelapsele, kes pole turvavööga kinnitatud. Allaandmine õõnestab ka sinu autoriteeti ning äratab pisipõnnis lootuse, et sind võib veenda ikka ja uuesti alla andma. Iga kogemustega lapsevanem teab, et see on taktikaline viga.

Triin Tisler

Sarnased artiklid