MIDA TEHA, KUI LAPS sõna ei kuula?

11 kommentaari
MIDA TEHA, KUI LAPS sõna ei kuula?

Vanemad lähevad tihti endast välja, kui laps keeldub nende reegleid järgimast. Neil võib tekkida hirm, et nad on lapsevanamana läbi kukkunud ja nende järglasest kasvab inimene, kes on oma kaaslastele pigem karistuseks.

Vanemad lähevad tihti endast välja, kui laps keeldub nende reegleid järgimast. Neil võib tekkida hirm, et nad on lapsevanamana läbi kukkunud ja nende järglasest kasvab inimene, kes on oma kaaslastele pigem karistuseks.

Sellised juhtumid ei ole aga midagi enneolematut, vaid tegemist on osaga lapse normaalsest arengust. Kui õpid neid probleeme mõistma ja nendega õigesti tegelema, siis taastub koostöö lapsega.

Lapsed tegutsevad rõõmu põhimõttel. Pehmel diivanil hüppamine on ju nii tore – palju toredam kui tasakesi paigal istumine. Samuti on tore tänaval ennastunustavalt joosta ja mitte sõna kuulata.

Lastel on raske oma impulsse kontrollida. Kui ta tahab midagi, siis ta tahab seda ja ta tahab seda kohe! Sellepärast võtab ta poes riiulilt kommikoti, kuigi oled teda juba hoiatanud, et nii ei tohi teda. Tema soovid on tungivad ja selle kommi saamine võib talle tunduda elu ja surma küsimusena. 

Kui lapse arengut mõjutavad nii mitmed tegurid, siis kuidas saab panna teda sõna kuulama? Siin on mõned vaieldamatult toimivad näpunäited, mis aitavad sul oma lapse sõnakuulelikkust tõsta.

1. Selgita oma reeglite põhjuseid. 

Lapsed kuulavad sõna palju kergemini, kui nad teavad, miks seda tegema peavad. Näiteks selgita, et diivanil hüppamine on ohtlik, sest ta võib kukkuda ning seetõttu haiget saada. Võid öelda ka, et sinu kohustuseks on see, et tema ei saaks haiget või et tema ülesandeks on vaadata, et mööbel jääks terveks. Samuti võid selgitada näiteks seda, miks peab hambaid pesema, väitega, et sinu ülesandeks on hoolitseda selle eest, et lapse hambad oleksid terved. Need laused aitavad võimuvõitluseta piire seada.

2. Tunnista oma lapse soove. 

Näiteks ütle: “Ma tean, et sa tahad voodi peal hüpata”. Paku lapsele alternatiive. Lasel tal kuskil mujal hüpata. Nii käitudes tunnistad ja austad tema soove ning tal ei teki soovi protestima hakata.

3. Väljenda selgelt seda, mida ta peab tegema, mitte seda, mida ta teha ei tohi. 

Näiteks ütle: “Sa pead tooli pealt maha tulema” mitte “Ära seisa tooli peal”. Mida rohkem sa keelad ja kasutad sõnu nagu “ei” või “ära tee”, seda rohkem vastumeelsust lapses tekitad.

4. Motiveeri positiivselt. 

Kui ta jookseb sinu eest ära ja ei lase end näiteks riidesse panna, siis võid öelda, et peaksite kiirustama, sest teised juba ootavad teie järgi.

5. Anna lapsele valikuid. 

Kui ta ei taha näiteks vannist välja tulla, siis anna talle valida, kas ta tuleb ise välja või sa võtad ta välja. Nii tunneb ta end iseseisvana. 

6. Suuna tähelepanu mujale.

Näiteks, kui ta hakkab klotse laiali loopima, siis paku, et võiksite koos torni ehitada. Kui tal tuleb jonnihoog, sest tahab arvutiga mängida, siis suuna ta tähelepanu mujale. Vaadake, mis aknast paistab – tehke midagi, mis laseb tal eelnenud olukorra unustada.

Reeglite õppimine võtab aega. Lapsevanemana pead olema kannatlik ja oma reegleid pidevalt kordama. Lõpuks reeglid kinnituvad ja saavad talle omaseks ning ta saab nende abil paremaid valikuid teha.

psychologytoday.com