Miks laps sõna ei kuula?

Miks laps sõna ei kuula?

On asju, mida tuleks kindlasti teha, nagu hammaste pesemine ja turvavöö kinnitamine autos – nende asjade puhul pole ruumi vaidluseks. Aga mida teha, kui laps keeldub? Loe, miks võib laps mõnikord keelduda sinuga koostööst.  

On asju, mida tuleks kindlasti teha, nagu hammaste pesemine ja turvavöö kinnitamine autos – nende asjade puhul pole ruumi vaidluseks. Aga mida teha, kui laps keeldub? Loe, miks võib laps mõnikord keelduda sinuga koostööst.

Laps vajab tähelepanu

Kui laps tahab su tähelepanu, võib ta selle saamiseks sulle vastu hakata. Parem on see, kui sind mööda tuba taga aetakse või sinuga näägutatakse, kui see, et sinust üldse välja ei tehta. Väiksema lapse puhul katkesta oma tegevus, kükita või kummardu tema silmade kõrgusele ja ütle otse: “Mulle tundub, et sa tahad tähelepanu.” Tihti aitab viiest minutist lobisemisest, et tema tõrksus kaoks.

Vanem laps ei mööna tõenäoliselt, et ta tähelepanu vajab, aga sissejuhatus on sama. Katkesta oma tegevus ja keskendu lapsele. Siis võib ta teha, mida sa palusid.

Laps tunneb end närvilise ja ebakindlana

Ta võib vastu punnida, sest tunneb end hirmunult või ebakindlalt. End lapse lainele häälestades saad teada, kas ta on lihtsalt tõrges või vajab hoopis sinu abi. Kui ta ei tea, kuidas teha midagi, mida sa temalt palud, võib ta kangekaelsena paista. Küsi lapselt, miks ta keeldub sinu käsku täitmast?

“Minu poeg keeldus parki tulemast ning vingus ja nuttis mul käe otsas. Lõpuks ta siiski tunnistas, et kardab seal kohtuda ühe suure koeraga. Viimasel korral oli saksa lambakoer tema peale urisenud.”

Laps peab enne maha rahunema

Kui lapsel on midagi muud mõttes, pole ta koostöölembeline. Kui sa suudad oodata, kuni ta maha rahuneb, või võtad aega, et ta ära kuulata, on ta palju tõenäolisemalt valmis sind aitama.

“Minu poeg oli lubanud peale kooli akvaariumi puhtaks teha, aga keeldus oma toast väljumast. Palusin teda kolm korda kenasti, aga tema karjus vastuseks, et annaksin kõik kalad ära. Ta heitis voodisse ja tõmbas voodikatte üle pea. Samal õhtul tunnistas ta mulle, et tal oli koolis kohutavalt halb päev.  Ta oli tabatud vildikaga sodimast ning saadetud direktori juurde ning lisaks jäeti ta veel pärast tunde. Järgmisel hommikul puhastas ta akvaariumi ära.”

Lapsel võivad olla omad põhjused

Ta võib olla küll tõrges, kuid kui võtad aega tema kuulamiseks, mõistad teda paremini. Sellel, miks laps üht või teist asja teha ei taha, võivad olla väga mõjuvad põhjused. 

“Minu tütar lükkas taldriku grillkanaga eemale ja ütles: “Öäk, ma ei söö seda!” Lõpuks selgus, et ta oli vaadanud saadet kanafarmidest ja leidis, et kana söömine on julm tegu. Kui ma seda kuulsin, mõistsin teda ja lubasin tal mitte süüa.”

Lapsel võib sinu näägutamisest kõrini olla

Seda pole kerge tunnistada, aga sinu laps võib koostööst keelduda, kuna ta ei taha kuulata. Ta võib meelega kõrvad sulgeda, sest su hääletoon ja kodu stressirohke õhkkond on tema jaoks liig. Kui sa end tema lainele häälestad ja püüad teda mõista, võid avastada, et sul on palju lihtsam temani jõuda.

 

 

Triin Tisler

Sarnased artiklid