Miks? Miks? Miks?- ehk miks peaks lapse küsimusele vastama

6 kommentaari
Miks? Miks? Miks?- ehk miks peaks lapse küsimusele vastama

Miks väikelaps küsib “miks”? Mõnikord ilmselt ainult sellepärast, et ta vajab selgitust. Teine põhjus, miks “miks” (ja iga muu küsimus) on laste kui algajate suhtlejate seas nii populaarne, tuleneb sellest, et nad tunnevad nii küsimuse esitamisest kui ka sellele vastuse saamisest tohutut rahulolu. Seda isegi siis, kui nad vastust juba ette teavad.

Miks väikelaps küsib “miks?”? Mõnikord ilmselt ainult sellepärast, et ta vajab selgitust. Teine põhjus, miks “miks?” (ja iga muu küsimus) on laste kui algajate suhtlejate seas nii populaarne, tuleneb sellest, et nad tunnevad nii küsimuse esitamisest kui ka sellele vastuse saamisest tohutut rahulolu. Seda isegi siis, kui nad vastust juba ette teavad.

Siiski pole teadmistejanu ja suhtlemisvajadus väikelapse mikside ainus motivatsioon. Mudilasel ei kulu palju aega mõistmaks, et “miks” küsimus ei nõua ainult vastust, vaid toob ka igatsetud tähelepanu. Mis omakorda teeb selle ju kordamist väärt küsimuseks. Nagu kõik, mida sageli korratakse, muutub seegi harjumuseks.

Sageli tekib kiusatus jätta väikelapse miksidele vastamata, kuid see ei ole hea mõte. Mitte ainult sellepärast, et see võib maha suruda ta loomuliku uudishimu ja innukuse õppida ning vähendada tema suhtlemistahet, vaid ka sellepärast, et see kutsuks ilmselt esile frustratsiooni, mida küll vaja ei ole. Kuna ta on keegi, kellel on väga vähe mõjujõudu ümbruse üle, siis tekitavad vastamata küsimused tunde, et tal pole seda vähestki… .

Niisiis, võta oma kannatus kokku (sule kasvõi hetkeks silmad ja loe kümneni) ja vasta igale lapse esitatud küsimusele! Kui mõnikord vastad: “Miks sina arvad, et…”, muutub vastamine vähem monotoonseks ja õhutab last ka ise mõtlema. Kui küsimusele küsimusega vastamine paistab last aga ärritavat, ära hakka tema vastust ootama, vaid vasta ise.

Mõttetu miksitamine kaob, kui lapse suhtlemisoskused suurenevad. Enne kui see juhtub, pea aga meeles, et  kuigi lapse uudishimu kulutab vanemate närve ja kannatust, on see lapse üks väärtuslikumaid õppimisvõimalusi.

Allikas: A. Eisenber “Toddler years: what to expect”

 

Buduaar.ee

Sarnased artiklid