Reklaam sulgub sekundi pärast

Miks on rutiin lapsele oluline?

Rutiin. See sõna tekitab paljudele täiskasvanutele vaid negatiivseid emotsioone. Ometi on rutiin paljudele väikestele lastele oodatud ja lubab neile mugavust, mitte igavust. Teadmine, mis neid erinevatel päevaaegadel ees ootab, tekitab lapses turvatunde. 

Rutiin. See sõna tekitab paljudele täiskasvanutele vaid negatiivseid emotsioone. Ometi on rutiin paljudele väikestele lastele oodatud ja lubab neile mugavust, mitte igavust. Teadmine, mis neid erinevatel päevaaegadel ees ootab, tekitab lapses turvatunde. 

 

Ka vanematel võib kasu olla, kui nad rutiinist rutiini teevad. Rutiin võib aidata lapsel ühelt tegevuselt teisele üleminekuid kergemini taluda ja vähendab vastuhakku, kui on aeg raamatulugemiselt lõunasöögile minna, mänguväljakult koju suunduda või mänguklotside juurest voodisse ronida. Rutiin võimaldab loobuda ka suurest osast päeva planeerimisest (kui rutiin on kord juba sisse seatud, ei ole vaja sellele enam mõelda), jätab ära viimase-minuti-paanika ja muudab üldiselt kiirustava päeva kulgu rahulikumaks.

Kuid on teada, et rutiin ei sobi igaühele ja võib lapsed, kes on loomu poolest n-ö korrapäratud, isegi endast välja viia, ja piirates eriti vabameelsete perede elustiili - neile stressi põhjustada. Ka ei sobi sama rutiin igale perekonnale. Suurem osa väikeste lastega peresid leiab siiski, et mõningane rutiin kaootilistes päevades - olgu see siis nädala või mõne nädalapäeva arvestuses - paneb päeva libedamalt mööduma.

 

Voodissemineku rutiin. See paneb paika lapse päeva õnneliku lõpu.

Tere hommikust, rutiin. Alustage päeva õigesti ja mõnusa kaissupugemisega. Seadke sisse kõige varajasem hommikutund, mil mudilane võib teie kaissu pugeda. Seda selleks, et laps ei ärkaks südaööl ega tahaks kaissu tulla. Armas viis päeva alustuseks on ka spetsiaalne tervitus - musi, kallistuse või lemmiklauluga.

Töölemineku rutiin. Kui üks või mõlemad vanemad hommikul tööle lähevad, peaks kasutama mõnda sobivat ainult teie perele omast fraasi. Olgu see siis karukallistus või aknast järelelehvitamine, mis lahkumise kergemaks teeks.

Koristamisrutiin.  Olgu see rutiin, kus eelmine asi tuleb enne ära panna, kui uus välja võetakse, või põhjalik koristus mängu lõppedes. See teeb nii lühikeses kui ka pikas perspektiivis sinu ja lapse elu palju kergemaks.

Söögiaegade rutiin.  Kui teil on rohkem aega planeerida, siis tehke nädalalõpu söögiajad pidulikumaks ja huvitavamaks. Kui menüü-rutiin lõpuks tüütama hakkab, mõelge muudele söögiaja traditsioonidele: palve, kordamööda oma päevast jutustamine, muusika kuulamine, sõnamängude mängimine.

Vaba aja rutiinid. Kui mudilane võtab majas nädalalõppudelt nende enne-last-spontaansuse (mäletate ju hommikusööke ja armatsemist voodis?), võiksite sisse seada mõne väikelast arvestava rutiini, mida nii teie ise kui ka laps rõõmuga ootate. Näiteks hommikused kaisusolemised, nägudega pannkoogid hommikusöögiks, laupäevased käigud emmega ja pühapäevane pargikülastus issiga.

Hügieenirutiinid. Lapse jaoks, kes pesemisele vastu tõrgub, teeb selle kergemaks teadmine, millal on neid tegevusi oodata. Niisiis olgu tema jaoks kindel hammaste pesemise rutiin, käte- ja peapesemise rutiin.

Lahkumisrutiin. Lahkumine, olgu see sõbra majast, vanaema juurest või mänguväljakult, on paljudele lastele raske. Tehes selle rutiinseks, (lauldes mõnd lahkumisega seotud lastelaulu, igaühele lehvitades), aitate mudilasel seda kergemini taluda.

Lasteaeda või kooli mineku rutiin. Ülemineku kodust uude olukorda, päevahoidu või eelkooli muudab kergemaks samade laulukeste laulmine, alati sama teed mööda minek, mängud (näiteks teiste rühmakaaslaste nimede meenutamine, omaduste lisamine iga lapse nimele või kas-sa-näed-seda-värvi - mäng).

 

Pidage meeles, et kui olete kord juba rutiini sisse seadnud, tuleb sellest võimalikult täpselt kinni pidada ja seda isegi koolivaheaegadel, külaliste puhul ja muudes muutunud olukordades. Mõned lapsed lähevad muutuste puhul väga kergesti endast välja, eriti kui see muutus tuleb täiesti ootamatult viimasel minutil. Niisis, kui tead, et pead rutiini katkestama, hoiata last sellest aegsasti ette ja olgu sul kannatust aidata tal selle olukorraga toime tulla.

 

A. Eisenberg "What to expect: the toddler years".

 

Triin Tisler