Milline on seos lapse norskamise ja hüperaktiivsuse vahel?

Milline on seos lapse norskamise ja hüperaktiivsuse vahel?

Briti teadlaste läbiviidud uuringust selgus, et kui laps öösel norskab või kannatab muude hingamisraskuste käes, võib see hiljem kaasa tuua käitumishäired, nagu näiteks hüperaktiivsuse.   

Briti teadlaste läbiviidud uuringust selgus, et kui laps öösel norskab või kannatab muude hingamisraskuste käes, võib see hiljem kaasa tuua käitumishäireid, nagu näiteks hüperaktiivsuse. 

Lisaks võivad unehäired kahjustada arenevat aju. Just nii selgus 11 000 briti lapse seas läbiviidud uuringust, kelle vanematel paluti täita küsimustik, milles kaardistati laste norskamise või uneapnoe tõsidus esimese kuue kuni seitsme eluaasta jooksul, vahendab bbc.co.uk.

Need näitajad kõrvutati omakorda käitumise iseärasustega ning selgus, et hingamishäiretega lastel arenes 40-100protsendilise tõenäosusega seitsmendaks eluaastaks mõni käitumishäire.

New Yorgis asuva Yeshiva ülikooli teadlane Karen Bonuck’i sõnul võivad hingamishäired käitumisprobleeme põhjustada mitmel moel. Näiteks häirib see aju hapnikuvarustust. See omakorda lööb paigast ajukeemia tasakaalu ning segab unes toimuvat taastusprotsessi. 

Teadlaste sõnul kirjutatakse sageli käitumishäirete vastu preparaate, kuigi tegelikult peaks tegelema unehäiretega, mille kõrvaldamisel võivad laheneda ka käitumismured.

 

Triin Tisler